28. 4. 2022

Základní výbava pro pravidelné dojíždění do práce na kole

Teploty pomalu rostou, ceny pohonných hmot bohužel neklesají, takže dojíždění do práce na kole dává čím dál větší smysl. Jízda na kole navíc prospívá lidskému zdraví, zlepšuje náladu a hlavně je zdarma. Takže pokud už oprašujete svoje kolo a chystáte se vyrazit do práce či školy, mrkněte, co všechno se vám bude při dojíždění hodit.

 

1. Dobrá helma, co chrání a dobře vypadá

Opravdu chytrou vychytávkou jsou helmy Lumos. Mají totiž zabudovaná přední i zadní světla a blinkry s bezdrátovým ovladačem na řídítkách. Navíc umí měřit a zaznamenávat vaši aktivitu ve speciální aplikaci. Dopodrobna jsme přilby Lumos představovali v článku Chytré helmy LUMOS umí svítit, blikat, ukazovat směr i měřit vaši aktivitu.

Pokud patříte ke konzervativnějším jezdcům a hledáte spíše klasickou helmu bez moderních udělátek, sáhněte po značce Cratoni z Německa. Ta nabízí celou řadu propracovaných modelů od lehkých silničních helem, po robustní integrální enduro přilby.

 

 

Helmy CratoniHelmy LumosLumos

 

2. Cyklistická bunda, aby vás neofouklo

Cyklistické větrovky jsou lehké a dobře sbalitelné, takže nezaberou místo v batohu a dokážou odolat i menší přeháňce. Prvotřídní oblečení na kolo šije třeba italská značka Santini. Jejich dresy už léta vozí profesionální cyklisté národních týmů Slovinska, Argentiny, Slovenska a dalších a od roku 2022 je Santini dokonce partnerem Tour de France. Notoricky známé barevné trikoty pro nejslavnější cyklistický závod světa vznikají právě v dílnách Santini.

 

 

SantiniBundy Santini

 

3. Kvalitní světla, ať jste mezi budovami i auty líp vidět

Permanentní blikání i ve dne snižuje riziko nehody a souvisejících zranění na kole o 19 %. Potvrdil to v letech 2004 a 2005 dánský výzkum společnosti Madsen. Nepodceňte to a zapněte světlo pokaždé, když sedáte na kolo.

Unikátní spojení funkčnosti, praktičnosti a stylu nabízí australský výrobce světel Knog. Světla na kolo všech rozměrů a výkonů si svým minimalistickým designem získaly bikery na celém světě.

 

 

Světla KnogKnog

 

4. Zámek, ať kolo najdete tam, kde jste ho nechali

Na dobré kolo to chce dobrý zámek. Zajímavou službu nabízí americká značka Kryptonite. Při ztrátě klíče vám pošlou nový a s nákupem jejich zámku si můžete svoje kolo připojistit proti krádeži. Když se zloději podaří překonat zámek Kryptonite, vyplatí vám firma odškodnění podle „tarifu“, který si předplatíte.

 

 

KryptoniteZámky Kryptonite

 

5. Batoh na všechny nezbytnosti

Batoh na kolo by měl mít hlavně dobře odvětraná záda a dostatek kapes, abyste do něho nabalili klíče, telefon, bundu, zámek a třeba i krabičku s obědem. Vyložené cyklistické batohy třeba od firem Vaude nebo Camelbak mají často i popruhy pro připevnění helmy a přípravu na vodní rezervoár, ať můžete za jízdy doplňovat tekutiny.

 

Cyklo batohyBatohy

 


 

Čtěte také:

Chytré doplňky 7 zlozvyků na kole Co nedělat na cyklostezkách