Jak vybrat skialpové boty?

Pokud si chcete výšlapy a sjezdy z kopců doopravdy užít, nepodceňujte výběr skialpových bot. Noha se ve skialpových botách pohybuje mnohem více a intenzivněji než ve sjezdových lyžácích. Skialpinistické boty by tedy měly být lehké, pohodlné při chůzi a měly by mít velký rozsah pohybu komínu. Na co všechno se při výběru skialpových bot zaměřit?

 

Lyžarská bota vs. skialpová bota

Lyžařské boty jsou těžší, tužší a robustnější. Mají vyšší komín a proto se v nich lépe sjíždí a hůře šlape nahoru. U skialpových bot je to přesně naopak. Jsou lehčí, mají méně přezek a větší rozsah pohybu komínu, aby se v nich dalo chodit. Čím více předozadního pohybu umožňuje kloub skialpové boty, tím lépe. 

Velcro pásek (popruh se suchým zipem) nad horní přezkou má mnohem větší smysl u skialpových bot než u těch sjezdových. Jednoduše se s ním manipuluje, takže rychle nastavíte míru utažení horní část komínu. Touringové boty na skialpy mají narozdíl od sjezdových lyžáků podešev podobnou pohorkám. Prohnutá podešev se vzorkem je pro chůzi do kopců praktičtější a pohodlnější.

Skialpové boty Scarpa

Jak vybrat správnou velikost bot

Skialpové boty vám musí být tak akorát. Žádné místo navíc na teplejší ponožku, jako se traduje u sjezdových lyžáků. Skialpová bota musí sedět na šířku i přes nárt a nejdůležitější je, aby se vám v nich při chůzi nezvedala pata. Boty zkoušejte v podkolenkách nebo lyžařských ponožkách, ve kterých budete skialpovat. Počítejte s tím, že se vnitřní botička vymačká, proto si při zkoušení nechte boty na noze klidně 10-15 minut. Díky tomu budete mít větší jistotu, že v nich pak v pohodě vydržíte celý den šlapat.

Skialpové boty prostě musí sedět. Jejich velikost se často uvádí v hodnotách Mondo, takže hodnoty 28, 29, 30 atd. odpovídají délce chodidla měřené v centimetrech od paty k nejdelšímu prstu. Pokud si nejste jistí velikostí, objednejte si u nás v e-shopu klidně více variant. V objednávce zvolte vyzvednutí na prodejně a platbu v hotovosti při převzetí. Na vybrané Mojekolo pobočce si pak v klidu boty vyzkoušíte a zaplatíte jen ty, které vám opravdu budou.

 

Kompatibilita s vázáním

Existují dva typy skialpového vázání – pinové a rámové – a tomu jsou uzpůsobeny i boty. Bota do populárnějších pinových vázání musí mít ve špičce a patě kovové inserty (otvory), do kterých se pak zacvakují (piny) hroty pinového vázání. Některé boty mají na patě a špičce výstupky podobné sjezdovým lyžákům, aby se daly použít i ve starších rámových vázáních, přesto nemusí pasovat. Kompatibilitu si proto před koupí ověřte, a pokud si nejste jistí, poraďte se s našimi prodejci.

Při výběru skialpových bot sledujte i mezinárodní normy. ISO norma 5355 platí pro vázání pro alpské lyžování a tedy standardní lyžáky. Boty přizpůsobené pro chůzi a skialpinismus by měly odpovídat normě ISO 9523.

 

Materiál skialpových bot

Skialpové boty se vyrábí ze čtyř různých materiálů, které se dále různě kombinují:
• Karbon – ultra lehký a pevný materiál
• Polyuretan – těžší a odolný, jeho vlastnosti se mění s venkovní teplotou
• Pebax – o 25 % lehčí než běžné polyuretany, vysoká tepelná stabilita
• Grilamid – odolný vůči nízkým teplotám a stárnutí, velmi lehký s horší tvarovou pamětí

 

Proč si vybrat skialpové boty značky Scarpa?

Italská značka Scarpa je na trhu již více než 80 let a nabízí moderní a roky prověřené lyžáky na skialpinismus. V naší nabídce najdete skialpové boty Scarpa pro dámy i pány z kategorií touring, free touring a lite touring.

 

Skialpové boty ScarpaSkialpové boty Scarpa