Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  2. 3. 2022

Chytré helmy LUMOS umí svítit, blikat, ukazovat směr i měřit vaši aktivitu

Odnímatelný kšilt, držák na kameru nebo zabudovaná blikačka na cyklistické helmě už asi nikoho neohromí. Ale integrované blinkry, programovatelné režimy svícení, měření aktivity ve speciální aplikaci nebo konektivitu s chytrými hodinkami Apple Watch vám nabídne jen málokdo. A právě tohle umí chytré helmy ULTRA a MATRIX od singapurského výrobce LUMOS.

 

Modely ULTRA a MATRIX

Firma LUMOS, kterou kdysi mezi top výrobce helem katapultovala úspěšná fundraisingová kampaň na Kickstarteru a pochvalné recenze třeba ve Forbesu, má dnes v nabídce celkem 4 modely helem v různých barevných provedeních. Celosvětově nejoblíbenějšími a vzhledově nejatraktivnějšími jsou modely MATRIX a ULTRA.

 

 

ULTRA – Moderní silniční a MTB helma

Model ULTRA je perfektně propracovaná helma, která odpovídá současným trendům. Tvarově se hodí jak na silničku, tak na horské kolo, e-bike i elektrokoloběžku. Má přední světlo a dvě samostatné blikačky vzadu, které zároveň fungují jako blinkry. Přední světlo tvoří 30 bílých LED diod. Zadní světla mají shodně po 32 ledek.

 

Lumos

 

ULTRA i MATRIX mají stupeň ochrany proti vodě IPx6, takže odolají intenzivně tryskající vodě a dají se vozit za každého počasí. Baterii v modelu ULTRA nabijete do plna za 3 hodiny. Světla pak vydrží svítit 4-10 hodin v závislosti na zvoleném režimu.

Model ULTRA váží jen 370 g, dostupný je v 5 barvách. Pořídit si ho můžete buď se systémem MIPS, nebo bez něj.

 

Co je MIPS?
Multidirectional Impact Protection System (MIPS) je dodatečný systém ochrany hlavy, který má při pádu nebo nárazu eliminovat rotační síly. Je to vložka ve vnitřku helmy, která je ke skořepině připevněna elastomery (gumičkami). V případě pádu se vnější skořepina helmy okamžitě zastaví o překážku, ale vložka MIPS s hlavou může díky natahování elastomerů pokračovat v pohybu. Systém tak zmírňuje razanci nárazu a pohlcuje část rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

 

 

MATRIX – Ideální do města na kolo, e-bike, elektrokoloběžku či longboard

Model MATRIX je typická městská helma. Má integrované přední světlo a velký LED display vzadu. Díky zabudovaným předním i zadním blinkrům s bezdrátovým ovladačem na řídítkách je tahle cyklistická helma perfektní volbou na elektrokoloběžky, na nichž se při ukazování směru rukou špatně balancuje.

Lumos MatrixLumos MatrixLumos MatrixLumos MatrixLumos Matrix

Celkem má MATRIX 22 bílých LED diod vepředu a 77 RGB ledek na zadním světelném panelu. Ten umí svítit, blikat a přehrávat jednoduché animace, které se navíc dají programovat ve speciální aplikaci Companion App. Veškerá elektronika v helmě je vodotěsná, takže ji můžete vozit na hlavě za každého počasí.

Helma je dostupná v univerzální velikosti M/L, která se umí přizpůsobit obvodu hlavy od 54 do 61 cm. Vybírat můžete celkem ze dvou barev. Model je dostupný jak se systémem MIPS, tak bez něj. S MIPSem váží 590 g, bez MIPSu o 10 g méně.

 

 

Co všechno umí cyklistické helmy LUMOS

Začalo to chytrými telefony, pokračovalo chytrými hodinkami, pračkami, sušičkami, ledničkami a "smart" už jsou i helmy. V případě přileb na kolo LUMOS však anglické "smart" (chytrý), není jen prázdnou frází. LUMOS totiž nabízí pár opravdu chytrých řešení a hlavně funkcí, které zvyšují bezpečnost jezdce.

 

Svícení a blikání

Modely ULTRA a MATRIX disponují shodně předním i zadním osvětlením. Světla se zapínají dlouhým stiskem tlačítka na zátylku helmy, krátkým zmáčknutím pak přepínáte mezi režimy svícení nebo blikání. Podle zvoleného režimu vydrží světla svítit až 10 hodin a dobíjí se USB-C kabelem. Zatím nic extra chytrého, co by moderní sada blikaček na kolo neuměla. Chytré je ale umístění světel přímo na helmě.

 

LumosLUMOSLumos

 

V provozu se totiž blikačka pod sedlem může mezi auty ztratit. Světlo na hlavě cyklisty je však dostatečně vysoko na to, aby vás řidiči zaregistrovali z větší dálky i přes auta, která jedou před nimi. Druhou výhodou je to, že cyklistická helma je pro většinu tak samozřejmým doplňkem, že bez ní nesednou na kolo. Což se o světlech říct nedá. S helmami LUMOS máte vždy obojí: ochranu hlavy i spolehlivé osvětlení. A když máte světla v helmě, nemusíte je v obavě před krádeží sundávat pokaždé, když nechávate kolo bez dozoru před obchodem či restaurací. S helmou LUMOS si blikačky automaticky berete s sebou.

 

LumosLumosLumosLumosLumosLumosLumos

 

Ukazatele směru

Opravdu chytrou vychytávkou, kterou byste u jiných helem marně hledali, jsou zabudované blinkry. U modelu ULTRA vzadu, u modelu MATRIX jak vzadu, tak vepředu. Díky směrovkám se helmy LUMOS hodí nejenom na kolo či elektrokolo, ale i na elektrokoloběžky, na nichž se při ukazování směru rukou obtížně balancuje.

Směrovky se zapínají ovladačem, který je součástí balení. Ovladač se dvěma tlačítky se na řídítka připevňuje jednoduchým elastickým kolečkem a s helmou komunikuje bezdrátově. Levým tlačítkem zapínáte nebo vypínáte levý blinkr, pravým zase pravý.

 

Lumos

 

A abyste po přejetí zatáčky nezapomínali směrovky vypínat, upozorňuje vás na zapnutý blinkr jak oranžová kontrolka na ovladači, tak zvukový signál, který helma vydává. Blikání doleva doprovází opakované "píp". Opakované "píp-píp" zase znamená zapnutý pravý blinkr.

 

Aplikace Companion App a konektivita s Apple Watch

Chytré, v tom moderním slova smyslu, je propojení helmy se speciální mobilní aplikací Companion App. Ta nabízí nastavení úrovně jasu světel, možnost přeprogramování blikacích režimů, kontrolu nabití baterie, měření trasy, sledování vaší aktivity a synchronizaci s aplikacemi Strava a Apple Health.

Uživatelé výrobků Apple mohou využít ještě jednu chytrou vychytávku. S hodinkami Apple Watch mohou blinkry zapínat gesty levé ruky a nepotřebují tím pádem ovladač na řídítkách.

 

Lumos UltraLumos MatrixLumos

 


 

Mohlo by vás zajímat:

Helma vždy a všude? Helmy HJC 4 důvody pro výměnu helmy