Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  13. 4. 2021

Jak se nechovat na cyklostezkách v 6 bodech. Děláte to i vy?

Tři základní pravidla pro řízení čehokoliv na veřejné komunikaci říkají: 1. buďte ohleduplní, 2. buďte předvídatelní, 3. sami předvídejte. My k tomu přidáváme ještě 6 věcí, které na kole nedělat, abyste neohrožovali sebe ani další účastníky provozu.

 

1. Nejezděte vedle sebe

Nutkání trochu si během jízdy pokecat bývá silné, ale cyklostezka opravdu není tím pravým místem na debaty. Při jízdě vedle sebe za prvé blokujete rychlejší jezdce a znepříjemňujete jim předjíždění, za druhé riskujete, že se v méně přehledném úseku něco nebo někdo nečekaně objeví v protisměru.

 

2. Netlačte se na jezdce před vámi

Udržujte si odstup a nedýchejte na záda cyklistovi před vámi. Nikdy nevíte, jaký nečekaný manévr provede. Pamatujte taky na to, že spousta cyklistů se bohužel nenaučila dávat znamení o změně směru jízdy. Jen bezpečný odstup vám dá dostatek času na reakci.

 

Jezděte obezřetněNejezděte přímo za sebou

 

3. Nebrzděte prudce

Kolo nemá brzdové světlo, takže prudkým brzděním riskujete, že do vás někdo zezadu najede. Když minete odbočku, nebo si z naproti všimnete kamaráda, nebrzděte vší silou. Zpomalujte postupně a v klidu. Dejte cyklistům za vámi možnost připravit se na váš manévr. Na brzdu dupněte jen, když je to opravdu nutné.

 

4. Nezvoňte ostatním do ucha

Hlavně na společných stezkách, na kterých se kromě cyklistů pohybují bruslaři, koloběžkáři a chodci, je fajn mít na kole zvonek. A fajn je taky umět ho správně používat. Dejte o sobě zvonkem vědět dostatečně dopředu. Bruslař nebo chodec má čas se ohlédnout, zjistit, co se děje a uhnout. Když jim ale cinknete do ucha až během předjíždění, hrozí, že se leknou a uskočí vám přímo pod kola. 

 

Zvonek Knog Oi LuxZvonek Knog Oi Lux

 

5. Nestůjte na cyklostezce

Chytili jste defekt, zvoní vám telefon nebo si potřebujete upravit sedlo? Nezastavujte na stezce a neblokujte ostatní cyklisty, bruslaře a chodce. Plynule sjeďte ke krajnici, na trávník nebo na nejbližší odpočívadlo a všechny neodkladné úkony proveďte tam. 

 

6. Nepoužívejte telefon a nevozte sluchátka na uších

Pípající smsky a notifikace sociálních sítí snižují soustředění. A to stejné platí o telefonování a poslouchání hudby za jízdy. Vždy se plně věnujte řízení, sledujte provoz a povrch, po kterém jedete. Pokud na kole používáte smartphone jako GPSku, pořiďte si držák na řídítka, nebo brašnu na rám se speciální kapsou pro telefony.

 

Vyberte si, na čem vyrazíte na další vyjížďku

 

Horská kolaElektrokolaKoloběžky

 


 

Další cyklo čtení:

Základní výbava na švih Proč jezdit do práce na kole? Příprava kola na sezonu