Objednal jsem si kolo. V jakém stavu mi přijde?

Kolo, které vám od nás v krabici přijde, bude kompletně seřízené. Stačí jen naistalovat pár komponentů a můžete vyrazit na první vyjížďku.

Pokud si netroufáte na tuto finální montáž, využijte při objednání naší služby Comfort, která zaručuje doručení kompletně složeného a seřízeného kola. Tato služba je zpoplatněna částkou 499 Kč a doporučujeme ji zejména méně zručným uživatelům.

 

Jak sestavit kolo z krabice?

Pokud jste zvolili běžný způsob dopravy a převzali balík, dělí vás od první vyjížďky na novém kole jen pár jednoduchých montážních kroků. 

Ke každému kolu vždy dostanete:
- záruční list
- fakturu
- sadu imbusových klíčů

 

 

Nejprve z krabice vybalte veškerý obsah a opatrně z něj odstraňte ochranný karton a fólii.

 

 

Nyní máte před sebou své kolo s demontovaným předním kolem, řídítky, pedály, sedlem a sedlovou trubkou. Na následujících řádcích se dozvíte, jak kolo zkompletovat.

 

 

1. Připevnění řídítek do představce

Nejprve odšroubujte šrouby na představci (2 až 4 imbusové šrouby o velikosti 4-5). Řídítka nasaďte do představce a šrouby prozatím dotáhněte jen lehce, abyste mohli s řídítky manipulovat. Nyní nastavte správný úhel řídítek a dotáhněte všechny šrouby. Dotažení provádějte křížem, aby bylo rovnoměrné. Dbejte na to, aby byly všechny šrouby dostatečně utažené, tím zabráníte uvolnění řídítek. Nesmí však dojít ke stržení závitu. Karbonová řídítka dotahujte momentovým klíčem.

Tip: Pokud základní servis jízdního kola zvládáte sami, doporučujeme používat vhodné dílenské nářadí pro domácí použití. Na vyjížďkách pak oceníte kompaktní cyklonářadí v praktickém multiklíči.

 

 

2. Nasazení předního kola

Z vidlice sejměte plastový kryt. Pokud je kolo vybaveno kotoučovými brazdami, vytáhněte rozpěrku mezi destičkami, do osy náboje vložte rychloupínák a přední kolo nasaďte na vidlici. Páčka rychloupínáku by vždy měla být na levé straně. Pomocí matky na pravé straně dotáhněte rychloupínací mechanismus.

Pokud je kolo vybaveno pevnou osou, nasaďte nejprve přední kolo do vidlice, poté prostrčte pevnou osu vidlicí i nábojem. Dotahujte, dokud není kolo plně staženo. Poté uzavřete páčkou k vidlici, nebo použijte momentový klíč, podle typu kola.

 

 

3. Nasazení sedla a sedlové trubky

Sedlovou trubku se sedlem zasuňte do rámu. Dejte si pozor na maximální možné vysunutí sedlové trubky, které je vyznačeno ryskou. Nikdy nenastavujte sedlovku nad tuto rysku. Může dojít k závažnému poškození, na které se nevztahuje záruka. Když je sedlo ve správné výšce, stáhněte sedlovku objímkou na rámu, buď pomocí rychloupínáku, nebo imbusovým klíčem 4-6.

Tip: Jak správně nastavit výšku sedla se dozvíte v článku Jak si nastavit správný posed na kole?.

 

 

4. Instalace pedálů

Nejprve zkontrolujte, který pedál je pravý a který levý. Označení obvykle najdete nad závitem. Závit pedálu nejdříve namažte vazelínou, to vám později pomůže při demontáži pedálů. Pozor - levý pedál má obrácený závit. Když budete držet závit pedálu a zároveň točit klikami dozadu, pedál se krásně zašroubuje. Na závěr ho stačí jen dotáhnout plochým klíčem č. 15.

Tip: K novému kolu doporučujeme vybrat nášlapné pedály, které jsou pevně spojeny s botou pomocí zarážky namontované na botě. Díky tomu je jízda mnohem příjemnější a šlapání efektivnější.

 

 

Hotovo

Teď můžete vyrazit na první vyjížďku. A pokud montáž nejde úplně po másle, zavolejte nám na infolinku +420 725 855 888 a my vám rádi poradíme.