Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

Jak vybrat stoupací pásy na skialpy?

Stoupací pásy patří k nutné skialpinistické výbavě. Lepí se na skluznici a fungují na jednoduchém principu – dopředu kloužou, dozadu drží. Nesprávný výběr pásů dokáže túru na skialpech dost znepříjemnit, proto se pojďme podívat na to, jak vybrat stoupací pásy, jaký zvolit materiál a způsob jejich uchycení.

 

Z čeho se stoupací pásy vyrábí?

Materiál stoupacích pásů by se měl vyznačovat hlavně vynikající přilnavostí a skluzem. Jen tak vám zajistí zajistí komfortní a rychlý pohyb na lyžích. Pásy se vyrábí z přírodního mohéru, ze syntetických vláken nebo z kombinace obojího:

Mohér se získává ze srsti angorských horských koz, má stálé vlastnosti a skvělý skluz, nevýhodou je slabší stoupavost (hlavně na tvrdém sněhu).
Nylon oproti mohéru má lepší stoupavost a delší životnost, nevýhodou jsou zhoršující se vlastností při klesajících teplotách.
Směs mohéru a nylonu je odolnější než samotný mohér a ve stoupání drží lépe než přírodní vlákna, proto je nejrozšířenějším materiálem mezi skialpinisty.

 

Skialpinismus


Speciální lepidlo nebo makromolekulární přilnutí?

Stoupací pásy drží na lyži po celé své délce díky lepidlu. Použití lepidla je sázka na jistotu, ale na trhu najdete i pásy s makromolekulární vrstvu, která přilne ke skluznici i za nízkých teplot.

O pásy s klasickým lepidlem je třeba se během túry starat. Hlavně chránit před vlhkostí a namrznutím. Makromolekulární pásy nabízí jednodušší péči, protože jejich přilnavost lze obnovit vypráním v pračce. Častějším používáním se ale vrstva odděluje od pásů, což výrazně zkracuje jejich životnost. I proto stále vedou nalepovací pásy. U stoupacích pásů s lepidlem nezapomeňte ještě na ochrannou síťku. Ta se vkládá mezi sundané pásy, aby usnadnila odlepování pásů od sebe a ochránila lepicí vrstvu.

 

Uchycení stoupacích pásů

Na skluznicích lyží drží stoupací pásy lepidlo, ale uchyceny jsou i mechanicky na špičce a patě. Způsobů mechanického uchycení je ale více přes háček, gumičky, po sponu nebo očko. Většina výrobců nabízí vlastní originální pásy k lyžím, pokud ale lyže máte a chybí vám jen stoupací pásy, ověřte si, jestli je tvar špičky a paty lyže kompatibilní s úchyty na pásech. Profesionální lyžaři nebo závodnící upřednostňují stoupací pásy uchyceny pouze na špičce. Umožňuje jim to pohotové sundání pásů, aniž by museli sundat lyže.

 

Tvar pásů

Vybrat si můžete mezi rovnými pásy nebo vykrojenými pásy dle typu lyží. Výhodou rovných pásů je lepší skluz, protože pásy nepokrývají celou plochu skluznice. Nevýhodou je nižší přilnavost a stabilita v měnícím se terénu a na traverzech. 

Originální stoupací pásy bývají vykrojené přesně dle tvaru lyží. Pokud si plánujete pořídit univerzální pásy (naoříznuté), svěřte oříznutí raději odborníkům. Pásy totiž nesmí překrývat hrany lyží, jinak se mohou odlepovat a pod ně se bude dostávat sníh.

 

Sečteno, podtrženo... Jaké pásy vybrat?

Rádi se procházíte po sjezdovkách nebo ve vyšlapaných stopách? Pak pro vás budou vhodné pásy rovné s vysokým obsahem mohéru. Pokud je vaším cílem sjezd, volte pásy oříznuté na tvar lyží s vyšším obsahem nylonu.

Na klasický skitouring jsou vhodné pásy oříznuté přesně na tvar vašich lyží ze směsi mohéru a nylonu s mechanickým uchycením na špičce a patě. A úplně nejjednodušší variantou je koupit si pásy od stejného výrobce, jako máte lyže, s určením specificky pro váš model.

 

Stoupací pásySkialpové sety lyže+pásyNasazení stoupacích pásů