Jak si nastavit správný posed na kole?

Správně nastavený posed zlepšuje jízdní komfort a pomáhá předcházet bolestem zad, kolen, kloubů či zápěstí. Správný posed zaručuje také nejefektivnější přenos síly do pedálů. Při nákupu kola na prodejně MOJEKOLO vám správnou polohu sedla a pozici za řídítky nastaví vyškolený personál. Pokud jste ale kolo kupovali přes internet a dorazilo k vám přepavní službou, přečtěte si, jak si posed nastavit doma.

 

Nastavení správné výšky sedla

Posaďte se na sedlo, nastavte kliku s pedálem do spodní úvratě kolmo k zemi a na pedál položte nohu patou. Zároveň dbejte na to, abyste měli na pedálu i druhou nohu, abyste seděli rovně a nebyli nakloněni na žádnou stranu. V této poloze byste měli mít nohu nataženou, v koleni je jen nepatrně pokrčená (obr. 1).

Tímto způsobem docílíte správného posedu, který vám zaručí největší efektivitu při šlapání. S přední částí chodidla na pedále bude noha v koleni mírně pokrčená (obr. 2).

Když máte sedlo příliš vysoko, vaše tělo se při šlapání přesouvá z jedné strany na druhou, abyste na pedály dosáhli. Trpí pak hlavně sedací, ale i ruce. Sedlo příliš nízko zase daleko více unavuje nohy při šlapání a obvykle způsobuje bolest kolenou.

 

A co sklon sedla?

Důležitý je také sklon sedla. To by mělo být ideálně ve vodorovné poloze (obr. 3) nebo špičkou jen mírně dolů, ale záleží na tvarování sedla a jízdních preferencích jezdce. Přečtěte si i další tipy na to, jak si zvýšit komfort za řídítky.

 

Nastavení posedu za řídítky Nastavení posedu za řídítky Správný sklon sedla