Jak vybrat elektrokolo?

Elektrokola zaznamenávají v poslední době velký boom a z nekonečné nabídky značek, typů a modelů elektrokol se leckomu může zatočit hlava. Než se pustíte do výběru ideálního elektrokola pro vás i vaši peněženku, odpovězte si na těchto 5 základních otázek a usnadněte si nákup.

 

Kolik chci do elektrokola investovat?

Zásadní otázkou při výběru nového elektrokola budou určitě finance. Slušné elektrokolo pro nenáročné použití do města a občasné cyklo výlety po asfaltových cyklostezkách se dá pořídit od cca 23 000 Kč.

Výkonnější elektrokola s motory Bosch, Shimano a Yamaha startují na cca 50 000 Kč. Vyšší cena kromě většího výkonu znamená nejčastěji i vyšší kapacitu baterie a lepší použité komponenty.

 

V jakém terénu budu na elektrokole jezdit?

Pro kratší nenáročné jízdy po městě nebo na vesnici vám bude stačit městské elektrokolo. Kola tohoto typu mají obvykle motor v zadním náboji a snížený rám pro pohodlnější nasedání a sesedání, takže jsou vhodná i pro starší jezdce.

Pro delší pohodové vyjížďky po silnicích a zpevněných i nezpevněných cyklostezkách volte krosové nebo trekingové elektrokolo, vybavené převážně už výkonnějším středovými motorem.

Sportovněji zaměřeným jezdcům budou nejvíce vyhovovat horská elektrokola, která v lehčím terénu lépe překonávají nerovnosti a díky přední odpružené vidlici a terénním plášťům mají vyšší průchodnost terénem.

Zkušení bikeři sáhnou po celoodpružených elektrokolech. Přední i zadní odpružení, široké pneumatiky a často i teleskopická sedlovka zaručují maximální trakci a požitek z jízdy i v tom nejnáročnějším terénu.

 

Městská elektrokolaTrekingová elektrokolaHorská elektrokolaCeloodpružená elektrokola

 

Jaký typ motoru potřebuju?

U elektrokol dnes rozlišujeme dva typy motorů podle jejich umístění. Motor v náboji zadního kola v sobě kombinuje spolehlivost, výkon a dobrý dojezd za rozumnou cenu.

Motor umístěný ve šlapacím středu kola (středový motor) nabízí z pravidla lepší jízdní vlastnosti a vyšší výkon. Elektrokola se středovými motory Bosch, Shimano a Yamaha dnes tvoří špičku na trhu a uspokojí požadavky nejnáročnějších jezdců.

 

Srovnání středových motorů

 

Jak baterie ovlivňuje svezení?

Motory elektrokol pohání baterie s kapacitou od 400 Wh u nejlevnějších modelů po 700 Wh v případě těch nejdražších elektrokol. Baterie u levnějších městských kol bývá umístěna na zadním nosiči, případně za sedlovou trubkou. V kombinaci se zadním nábojem to znamená, že veškerá váha je koncentrována v zadní části kola a s elektrokolem se pak hůře manipuluje.

Drtivá vetšina elektrokol se středovými motory má baterii umístěnou na nebo ve spodní trubce rámu. Elektrokolo je pak lépe vyvážené a snadněji se přemisťuje, třeba při úschově do sklepa. Čím dál častěji se setkáváme s použitím baterií plně integrovaných do rámu a elektrokola se svým vzhledem víc a víc blíží klasickým kolům.

Životnost baterie bývá v rozmezí 600 až 1000 nabíjecích cyklů. Pak je zhruba na polovině své kapacity. Baterie nemá paměťový efekt, takže ji můžete nabíjet i po krátké jízdě. A pokud elektrokolo nebudete delší dobu využívat, třeba v zimě, skladujte ji mimo kolo nabitou na cca 60 % své kapacity. Baterii kontrolujte a v případě, že stav nabítí klesne pod 40 %, dobijte ji opět na 60 % (3 z 5 čárek).

 

Kolik kilometrů za den ujedu?

Často skloňovanou veličinou v souvislosti s elektrokoly je dojezd, tedy počet kilometrů, které elektrokolo zvládne na jedno nabití. Kromě kapacity baterie dojezd výrazně ovlivňuje výškový profil trati, typ povrchu, hmotnost jezdce, tlak v pneumatikách a zvolený stupeň asistence elektromotoru.

Levnější městská elektrokola by měla zvládnou v průměru 40-60 km, takže do práce nebo do obchodu to na nich otočíte hned několikrát. Na delší celodenní výlety si ale raději pořiďte dražší e-bike s větší kapacitou akumulátoru (alespoň 500 Wh), který by měl hravě zvládnout 80 až 110 km na jedno nabití.

 

Rada závěrem: Svezte se, než ho koupíte

Nekupujte zajíce v pytli a na vybraném elektrokole se svezte, než si ho dovezete domů. Elektrokola všech typů si můžete vyzkoušet na prodejnách Mojekolo a zkonzultovat svůj výběr s našimi specialisty na e-kola. A když vám krátké svezení kolem obchodu nebude stačit, využijte služeb půjčovny elektrokol a půjčte si elektrokolo domů.