Jak vybrat elektrokolo?

Elektrokola zaznamenávají v poslední době velký boom a z nekonečné nabídky značek, typů a modelů elektrokol se leckomu může zatočit hlava. Než se pustíte do výběru ideálního elektrokola pro vás i vaši peněženku, odpovězte si na těchto 5 základních otázek a usnadněte si nákup.

 

 

Kolik chci do elektrokola investovat?

Zásadní otázkou při výběru nového elektrokola budou určitě finance. Slušné elektrokolo pro nenáročné použití do města a občasné cyklo výlety po asfaltových cyklostezkách se dá pořídit od cca 23 000 Kč.

Výkonnější elektrokola s motory Bosch, Shimano a Yamaha startují na cca 50 000 Kč. Vyšší cena kromě většího výkonu znamená nejčastěji i vyšší kapacitu baterie a lepší použité komponenty.

 

V jakém terénu budu na elektrokole jezdit?

Sportovněji zaměřeným jezdcům budou nejvíce vyhovovat horská elektrokola, která v lehčím terénu lépe překonávají nerovnosti a díky přední odpružené vidlici a terénním plášťům mají vyšší průchodnost terénem.

Zkušení bikeři sáhnou po celoodpružených elektrokolech. Přední i zadní odpružení, široké pneumatiky a často i teleskopická sedlovka zaručují maximální trakci a požitek z jízdy i v tom nejnáročnějším terénu.

Pro delší pohodové vyjížďky po silnicích a zpevněných i nezpevněných cyklostezkách volte krosové nebo trekingové elektrokolo, vybavené převážně už výkonnějším středovými motorem.

Pro kratší nenáročné jízdy po městě nebo na vesnici vám bude stačit městské elektrokolo. Kola tohoto typu mají obvykle motor v zadním náboji a snížený rám pro pohodlnější nasedání a sesedání, takže jsou vhodná i pro starší jezdce.

 

Horská elektrokolaCeloodpružená elektrokolaTrekingová elektrokolaMěstská elektrokola

 

Jaký typ motoru potřebuju?

U elektrokol dnes rozlišujeme dva typy motorů podle jejich umístění. Motor v náboji zadního kola v sobě kombinuje spolehlivost, výkon a dobrý dojezd za rozumnou cenu.

Motor umístěný ve šlapacím středu kola (středový motor) nabízí z pravidla lepší jízdní vlastnosti a vyšší výkon. Elektrokola se středovými motory Bosch, Shimano a Yamaha dnes tvoří špičku na trhu a uspokojí požadavky nejnáročnějších jezdců.

 

Srovnání středových motorů

 

Jak baterie ovlivňuje svezení?

Motory elektrokol pohání baterie s kapacitou od 400 Wh u nejlevnějších modelů po 900 Wh v případě těch nejdražších elektrokol. Baterie u levnějších městských kol bývá umístěna na zadním nosiči, případně za sedlovou trubkou. V kombinaci se zadním nábojem to znamená, že veškerá váha je koncentrována v zadní části kola a s elektrokolem se pak hůře manipuluje.

Drtivá vetšina elektrokol se středovými motory má baterii umístěnou na nebo ve spodní trubce rámu. Elektrokolo je pak lépe vyvážené a snadněji se přemisťuje, třeba při úschově do sklepa. Čím dál častěji se setkáváme s použitím baterií plně integrovaných do rámu a elektrokola se svým vzhledem víc a víc blíží klasickým kolům.

 

 

Životnost baterie bývá v rozmezí 600 až 1000 nabíjecích cyklů. Pak je zhruba na polovině své kapacity. Baterie nemá paměťový efekt, takže ji můžete nabíjet i po krátké jízdě. A pokud elektrokolo nebudete delší dobu využívat, třeba v zimě, skladujte ji mimo kolo nabitou na cca 60 % své kapacity. Baterii kontrolujte a v případě, že stav nabítí klesne pod 40 %, dobijte ji opět na 60 % (3 z 5 čárek).

 

Kolik kilometrů za den ujedu?

Často skloňovanou veličinou v souvislosti s elektrokoly je dojezd, tedy počet kilometrů, které elektrokolo zvládne na jedno nabití. Kromě kapacity baterie dojezd výrazně ovlivňuje výškový profil trati, typ povrchu, hmotnost jezdce, tlak v pneumatikách a zvolený stupeň asistence elektromotoru.

Levnější městská elektrokola by měla zvládnou v průměru 40-60 km, takže do práce nebo do obchodu to na nich otočíte hned několikrát. Na delší celodenní výlety si ale raději pořiďte dražší e-bike s větší kapacitou akumulátoru (alespoň 500 Wh), který by měl hravě zvládnout 80 až 110 km na jedno nabití.

 

 

Rada závěrem: Svezte se, než ho koupíte

Nekupujte zajíce v pytli a na vybraném elektrokole se svezte, než si ho dovezete domů. Elektrokola všech typů si můžete vyzkoušet na prodejnách Mojekolo a zkonzultovat svůj výběr s našimi specialisty na e-kola. A když vám krátké svezení kolem obchodu nebude stačit, využijte služeb půjčovny elektrokol a půjčte si elektrokolo domů.