Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  4. 4. 2022

9 chytrých doplňků nejen na kolo

Chytré jsou v dnešní době mobily, hodinky, televize, pračky i lednice. "Smart" však umí být i cyklistická výbava. My jsme vybrali 9 chytrých doplňků na kolo, které využívají moderní technologie a mobilní aplikace, nebo jsou multifunkční, takže pro ně najdete uplatnění hned v několika životních situacích.

 

Technologie

1. LUMOS – chytrá helma 

Firma LUMOS, kterou kdysi mezi top výrobce helem katapultovala úspěšná fundraisingová kampaň na Kickstarteru a pochvalné recenze třeba ve Forbesu, má dnes v nabídce celkem 4 modely helem. Celosvětově nejoblíbenějšími a vzhledově nejatraktivnějšími jsou modely MATRIX a ULTRA. Co je na nich chytrého?

Oba modely mají integrovaná světla vepředu i vzadu, takže poskytují jak ochranu hlavy, tak spolehlivé osvětlení. Světla navíc plní funkci blinkrů, které se pomocí bezdrátového ovladače zapínají z řídítek. Díky zabudovaným blinkrům je tahle cyklistická helma perfektní volbou na elektrokoloběžky, na nichž se při ukazování směru rukou špatně balancuje.

Chytré, v tom moderním slova smyslu, jsou pak helmy díky propojení se speciální aplikací Companion App. Ta nabízí nastavení úrovně jasu světel, možnost přeprogramování blikacích režimů, kontrolu nabití baterie, měření trasy, sledování vaší aktivity a synchronizaci s aplikacemi Strava a Apple Health.

 

Lumos UltraLumos MatrixLumos

 

2. Cratoni C-Safe – senzor pádu

Na kole, na koni, na lyžích, crash senzor C-Safe od Cratoni vás v krizových situacích nenechá ve štychu. Tato malá placatá věc má v sobě senzory, které umí detekovat pád a následně odeslat nouzovou SMS s GPS souřadnicemi na 3 předem vybraná telefonní čísla. 

Kompatibilní je se všemi helmami Cratoni, ale připevnit se dá na jakoukoliv jinou přilbu. C-Safe se upevňuje buď přímo na helmu, nebo na zapínací pásek a ovládá ho jednoduchá appka v mobilu.

 

C-Safe Crash SenzorCratoni

 

3. Cratoni Madroc Pro – hi-tech helma na traily

Konstrukčně je Madroc Pro helmou 2v1. Nabízí totiž možnost rychlého odpojení/připojení chrániče brady. Bez chrániče máte otevřenou přilbu na běžné bikování, s chráničem pak robustní integrálku na nekompromisní trailování. Helma Madroc Pro od Cratoni toho však umí mnohem víc. Je vyspělá nejenom konstrukčně, ale i technologicky a nastavuje nové standardy v E-performance sektoru.

 

Cratoni MadrocCratoni Madroc

 

Chytré funkce řídí tzv. Tech-Box – mozek helmy. Když Madroc Pro propojíte s appkou, umí přehrávat hudbu, přijímat telefonní hovory nebo na principu vysílačky komunikovat s jinou helmou Madroc na vzdálenost až 500 metrů. Helma má i zabudovaný crash senzor, který dokáže detekovat pád a následně odeslat nouzové SMS na vybraná telefonní čísla.

 

4. Tubolito PSENS – první chytrá duše na světě

Tubolito PSENS je první chytrá duše na světě! Žádná baterie, žádné dobíjení. Stačí jen přiložit mobil k plášti a na displeji se vám zobrazí aktuální tlak. Zabudovaný NFC čip pro snadné, rychlé a bezbateriové měření tlaku v plášti pomocí iOS a Android aplikace vám dává okamžitý přehled o tlacích.

Pokud jezdíte v různém terénu a hodně řešíte tlaky, nebo teprve hledáte ideální hodnoty, přijde vám tahle vychytávka určitě vhod. PSENS technologie je dostupná v MTB verzi 29“ nebo 27,5“ a pro šířky plášťů 1,8“ – 2,5“. Kromě pokročilých technologií nabízí Tubolito i bezkonkurenční váhovou úsporu. PSENS 29“ váží jen 93 g a 27,5“ ještě o 3 gramy méně.

 

Tubolito PsensTubolito

 

Multifunkčnost

5. Dětské vozíky Qeridoo – funkčnost především

Děti přinášejí do života změny, ale pohybu a sportu se kvůli nim vzdávat nemusíte. Praktickým a bezpečným řešením pro sport s dětmi jsou dětské vozíky Qeridoo. Dají se chytře využít buď jako vozík za kolo, nebo jako sportovní kočárek, se kterým se dá běhat, jezdit na inlinech, vyrážet na pěší túry a v zimě i běžkovat. Německý výrobce Qeridoo nabízí aktuálně hned 4 modely dětských vozíků. V článku Velké srovnání dětských vozíků za kolo Qeridoo je postupně představujeme a porovnáváme.

 

Vozíky za kolo QeridooPříslušenství QeridooQeridoo

 

6. Knog PWR – modulární ekosystém

Základem rodiny PWR od Knogu jsou modulární světla (např.: PWR Road 700 L, PWR Trail 1100 L) s odpojitelnou světelnou hlavicí. Hlavice se dají dokoupit a měnit podle toho, jak intenzivní světlo v dané situaci na kole potřebujete. Samotné tělo, které vám po odpojení hlavice zůstane, pak slouží jako powerbanka. Napájet s ní můžete jak další zařízení z rodiny PWR jako lucernu na kempování PWR Lantern nebo bluetooth reproduktor PWR Sound, tak jakákoliv jiná zařízení s USB portem.

 

KnogKnog

 

Ke světlům má Knog k dispozici i několik držáků, aby se daly upevnit na řídítka i helmu. Přikoupit si můžete i čelovkový popruh s přípravou pro připevnění světelné hlavice vepředu a úchyty na powerbanku vzadu. Cyklistické světlo tak třemi pohyby proměníte ve výkonnou čelovku. Chytré řešení třeba na bikepacking, kde se každé ušetřené místo v cyklobrašně počítá.

 

7. Knog PLUS – jedno světlo na více aktivit

Na první pohled úplně obyčejná blikačka PLUS má chytrou konstrukci a unikátní upínání. Blikačku tvoří dvě části spojené magnetem: objímka pro připevnění na kolo a samotná blikačka. Ta má tvar spony, takže se po odpojení z objímky dá zaháknout za oděv, za batoh, nebo za psí obojek. Jedno světlo tak využijete na kole, při běhání, při venčení a při dalších oblíbených aktivitách.

 

Knog PlusKnogKnog

 

8. PELLS Chameleon – pumpa 2v1

Pells Chameleon je mini hustilka 2v1. Stejně jako zvíře, po kterém dostala pumpa název, se umí přizpůsobit situaci a nahustit pláště i odpružené vidlice/tlumiče. Při pumpování menším pístem precizně nahustíte vidlici a tlumič na přesný tlak a po odjištění většího pístu můžete rychle dohustit i kola. 

Chameleon má skladné hliníkové tělo, takže je lehká a vejde se do batohu nebo na rám. Díky manometru napumpujete tlaky, na které jste zvyklí. Použít se dá na všechny typy ventilků.

 

 PellsPells

 

9. SKS Veloflexx – flexibilní blatníky

Chameleoní dovednosti má tak trochu i sada blatníků Veloflexx od SKS Germany. Univerzální blatníky jsou vymyšlené tak, aby se daly upevnit i na kola bez montážních otvorů pro blatníky. Navíc jsou všechny úchyty a vzpěry nastavitelné, takže blatníky lze namontovat na různé rámy a vidlice.

Blatníky drží na kole pomocí univerzálního rámového adaptéru a gumových pásků, případně pásku na suchý zip a pro montáž nepotřebujete žádné nářadí. Dostupné jsou ve verzích pro 26-27.5 a 29palcová kola.

 

SKS VeloflexxSKS Germany