Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  1. 2. 2021

Jak vybrat cyklistickou helmu?

Helma je na kole povinná jen do 18 let, ale ani dříve narození by se neměli do provozu bez přilby pouštět. V kritickém okamžiku vám cyklistická helma může zachránit život. A to už stojí za tu investici. Pojďme tedy najít ideální helmu pro vás.

 

Typy cyklistických helem

Prvním kritériem, které zohledněte při výběru cyklistické helmy, je její typ, přesněji určení. Pro každou cyklistickou disciplínu existuje speciálně navržená helma, takže si ze všeho nejdříve ujasněte, jak, kde a na jakém kole s ní budete jezdit.

 

Různé typy přileb na kolo

 

U silničních helem je na prvním místě dobré odvětrání a nízká hmotnost. Hodí se nejvíce na silniční kola a krosová kola, na kterých jezdci zdolávají delší trasy. Rozpoznávacím znamením jsou výrazné větrací otvory, podlouhlý aerodynamický tvar a absence štítku proti slunci.

MTB nebo All Mountain helmy bývají robustnější, než ty silniční. Mají štítek vepředu, dostatek větracích otvorů a více chrání zátylek hlavy. Ostudu s nimi neuděláte na žádném krosovém, trekingovém ani horském kole.

BMX helmy mají celistvější, kulatější tvar a méně větracích otvorů. Jsou ale odolnější vůči nárazům, což se při zkoušení nových triků bude určitě hodit. Kromě BMX kola ji využijete na bruslích, skateboardu nebo longboardu.

Freeride a Downhill helmy jsou robustní přilby s velkým štítkem a integrovaným chráničem brady, proto se jim také říká integrální. Musí vydržet i ty nejděsivější pády, což je vykoupeno větší hmotností a slabším odvětráním. Svým vzhledem vám budou připomínat přilby na motocross.

U městských helem se hraje hlavně na styl. Zaujmou trendy potiskem, nebo tvarem, který může připomínat kšiltovku či klobouček. Jsou dělané spíše na kratší vyjížďky, takže vzhled často vítězí nad komfortem. Není to ale pravidlo. I mezi městskými přilbami najdete opravdu pohodlné modely.

Většina dostupných přileb jsou takzvaně unisex, ale v obchodech najdete i specificky dámské cyklistické helmy. Jsou menší, mají „odvážnější barvy“ a v zadní části bývá speciální místo na protažení culíku. Samostatný segment tvoří i dětské helmy. U nich se výrobci snaží o snižení hmotnosti, lepší ochranu zátylku, ještě větší pohodlí a zapojení výrazných reflexních prvků.

 

Dětské helmyDámské helmyMTB helmy

 

Jakou zvolit velikost helmy?

Aby helma dobře chránila hlavu, musí vám perfektně sedět. Krejčovským metrem si změřte obvod hlavy v nejširším místě (nad ušima doprostřed čela). Dostanete hodnotu v centimetrech, podle které se při výběru velikosti budete orientovat. Většina helem se vyrábí ve 2-3 velikostech, ale označení výrobců berte spíše jako orientační.

Helmu si před koupí vždy raději vyzkoušejte, třeba v jedné z našich prodejen MOJEKOLO. Nasazená helma by měla ležet přibližně uprostřed čela a neměla by být příliš volná. Pokud se na hlavě hýbe, přizpůsobte ji obvodu své hlavy utahovacím mechanismem. To je to kolečko vzadu.

Helma nesmí tlačit, pásky nesmí škrtit a mezi bradu a dolní sponu by se vám měly vejít maximálně dva prsty. Dobře zvolená helma je prostě velikostně tak akorát a komfortně obepíná hlavu. To platí bez rozdílu pro muže, ženy i děti.

Hlavně při nákupu dětské helmy se nesnažte šetřit. Rozhodně nekupujte dítěti větší helmu s tím, že do ní doroste. Volná helma má při pádu účinnost stejnou asi jako žádná helma. Pár zdánlivě ušetřených stovek teď, vás potom může přijít velmi draho.

 

Cyklistické helmy

 

Bezpečnost a komfort

Nenechte se zlákat podezřele levnými nabídkami a vždy si ověřte, že daná helma získala potřebné bezpečnostní certifikáty. V České republice musí všechny modely helem plnit normu ČSN EN 1078. U dražších přileb se setkáte s dalšími zahraničními atesty kvality.

Dalším bezpečnostním prvkem, se kterým se u dražších helem můžete potkat je systém MIPS. Multidirectional Impact Protection System (MIPS) je dodatečný systém ochrany hlavy, který má při pádu nebo nárazu eliminovat rotační síly. Je to vložka ve vnitřku helmy, která je ke skořepině připevněna elastomery (gumičkami). V případě pádu se vnější skořepina helmy okamžitě zastaví o překážku, ale vložka MIPS s hlavou může díky natahování elastomerů pokračovat v pohybu. Systém MIPS tak zmírňuje razanci nárazu a pohlcuje část rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

Co se komfortu týče, koukejte na hmotnost helmy. Lehčí helma znamená menší zátěž pro krční páteř a ve výsledku i větší komfort při jízdě. Jen dejte pozor aby menší hmotnost nebyla vykoupena použitím méně kvalitních materiálů. Komfort zvyšuje i správné odvětrání. Neztrácejte ale čas počítáním větracích otvorů. Mnohem důležitější je jejich rozmístění. To totiž určuje, jak dobře bude vzduch pod helmou proudit a ve výsledku i to, jak se vám v té či oné přilbě bude potit hlava.

 

Praktické vychytávky

Výrobci helem přicházejí každý rok s inovacemi, které mají zvyšovat komfort i bezpečnost jezdců. Někteří ocení odnímatelný kšilt, jiní zase zabudovanou blikačku na zátylku nebo integrovaný držák na kameru. Velmi praktická je třeba pratelná výstelka nebo síťka proti hmyzu v předních větracích otvorech. Pohodlný je i patentovaný systém Selfit v helmách HJC, který eliminuje tradiční utahovací kolečko vzadu a automaticky se přizpůsobuje různým velikostem hlavy.

A pokud jste hračičkové budete nadšení z ultrasmart modelů helem LUMOS s vestavěnými světly i blinkry a vlastní appkou, která umožňuje personalizovat režimy svícení, sledovat výkony jezdce a dá se propojit s jinými sportovními aplikacemi jako Strava nebo Apple Health.

Německý výrobce helem Cratoni zase přišel s crash senzorem C-Safe, který měří síly vznikající při pádu. Jakmile senzory vyhodnotí možnost pádu, snímač začne komunikovat s vaším chytrým telefonem a prostřednictvím SMS zprávy odešle vaši polohu přednastaveným nouzovým kontaktům.

 

Kolik stojí helma?

Posledním, ale pro mnohé z nás nejdůležitějším kritériem při výběru helmy na kolo, je cena. Obstojnou dospěláckou helmu pořídíte zhruba do 1 500 Kč. Za ty lepší dáte cca 2 000-3 000 Kč. Špičkové závodní helmy pak stojí 5 000 Kč a více, ale horní hranice v podstatě neexistuje.

 

Helmy do 1500 KčHelmy do 3000 KčHelmy nad 3000 Kč