Jak vybrat nesmeky?

Výlety do přírody jsou jednoduchým a přístupným způsobem, jak i v zimě zůstávat v pohybu. Jen sníh a ledovka dokážou procházky a túry v horách zkomplikovat. Tam, kde to klouže, je dobré jistit se nesmeky. Hroty na podrážce totiž mohou zachraňovat životy. A když né životy, tak minimálně zvrtnuté kotníky, zlomené končetiny a naražené kostrče. Na tuto malou a skladnou pomůcku si raději vyhraďte místo v batohu. Jak a podle čeho nesmeky vybírat?

 

Typy nesmeků

— Gumové nesmeky se špunty

Nejzákladnějším a nejlevnějším typem nesmeků jsou gumové nesmeky se špunty. Nasazují se buď jen na špičku boty, nebo se navlékají na špičku a patu zároveň. První typ poskytuje oporu jen v přední části podrážky, druhý typ má hroty po celé ploše podešve. Výhodou gumových nesmeků je nízká váha, dobrá skladnost a nízká cena. Nevýhodou pak to, že hroty gumových nesmeků jsou poměrně krátké. Když ledovku pokryje vrstva sněhu, krátké hroty se k ledu nemusí dostat a hrozí uklouznutí. Gumové nesmeky Artimate nebo Haven jsou levným řešení pro občasné a méně náročné túry v lehčím terénu.

— Nesmeky s hroty a řetízky

Nesmeky VERIGA s hroty z tvrzených materiálů drží dobře na ledě, zasněžených cestách nebo udusaném přimrzlém sněhu. Je to varianta do náročnějších podmínek. Nesmeky s řetězy poskytují velmi dobrou oporu i v příkrém terénu. Na asfaltu nebo dlažbě jsou ale náchylnější na poškození. Mimo terén se větší hroty snadněji zlomí nebo otupí.

 

Gumové nesmekyŘetízkové nesmekyNesmeky Veriga

 

Podle čeho vybrat nesmeky

Při výběru nesmeků se zaměřte hlavně na velikost a terén, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat. 

Velikost
Nesmeky se vyrábí v několika univerzálních rozměrech (S, M, L, XL), které odpovídají standardním velikostem obuvi. Volba špatné velikosti může znamenat, že návleky na botu buď nenavléknete, nebo že vám budou z obuvi sklouzávat.

Použití
Před koupí si promyslete, kde budete nesmeky používat. Na občasnou procházku v lehčím terénu vám postačí nesmeky se špunty. Nesmeky se zuby volte na horskou turistiku v těžších podmínkách. Dodatečnou oporu v obou případech vám poskytnou trekingové hole.

Hmotnost 
Zvažte i váhu nesmeků. Těžší nesmeky se sice víc pronesou, ale v zasněžených horách poskytují mnohem lepší oporu.

Cena
Cena by měla odpovídat frekvenci, se kterou budete nesmeky používat. Čím častěji je budete nosit, tím víc se do nich vyplatí investovat.

 

Závěrem

Nesmeky dokážou efektivně zabránit nečekaným pádům a dodat pocit jistoty na zledovatělých površích. Ocení je, jak začínající turista, který se v zimě pohybuje po běžných turistických trasách, tak pokročilý sportovec, který hledá zimní vysokohorské výzvy.