Jak vybrat skialpové vázání?

Skialpové vázání je specifické v tom, že umožňuje uvolnění paty pro výstup a její aretaci pro sjezd. Při výběru správného skialpového vázání se řeší jeho hmotnost, kompatibilita s botami i lyžemi a hlavně zaměření. Superlehké vázání volí hlavně výkonnostní skitoureři. Freerideři naopak vybírají těžší, robustnější vázání, které lépe obstojí při sjezdu.

 

Rámové vs. pinové vázání

Existují dva základní druhy skialpového vázání. U staršího, rámového vázání, je špička s patou spojená rámem, který se dá pro výstup odemknout. Používá se spíše pro freeride a občasné výšlapy v rámci resortu. Rámové vázání má vyšší hmotnost (podobně jako klasické sjezdové cca 2,5 kg) a při šlapání je pohyblivý čep před špičkou boty, takže chůze na lyžích není tak přirozená.

Modernější a napříč všemi disciplínami nejpoužívanější jsou vázání bezrámová – pinová. Právě tento typ vázání na skialpové lyže od značek Marker a ATK najdete i v naší nabídce. Pinová vázání mají špičku a patu samostatně přimontovanou k lyži a nabízí možnost nastavení vypínací síly. Tento typ vázání vyžaduje speciální skialpové boty s otvory (inserty) pro piny na špičce a patě. Pinová vázání jsou lehčí, obvykle váží výrazně méně než 1 kg.

 

Skialpová vázání MarkerSkialpová vázání ATKSkialpySkiaply

 

Špička vázání se upevňuje pomocí trnů (pinů) a pata může být klasická bezpečnostní, nebo se zacvakává do insertu v botě. Jejich výhodou je možnost rychlého přepínání mezi stoupacím a sjezdovým módem (zpravidla pouze otočením patky vázání). 


Určení výrazně ovlivňuje vlastnosti pinových vázání

• Race

— minimální hmotnost, maximální výkon ve stoupání 
— nelze nastavit vypínací sílu
— nulová flexe vázání

• Speed Touring

— minimální hmotnost, lepší přenos síly na lyži
— možnost nastavení vypínací síly na patce
— zajištění boty k lyži řemínky

• Touring

— 50/50 výstup a sjezd
— zajištění lyží pomocí brzd (i řemínky)
— možnost nastavení vypínací síly
— možnost pohybu patky na pružině vpřed a vzad

• Freetouring

— zaměření na sjezd
— tužší konstrukce
— větší rozsah vypínací síly
— TÜV certifikace

 

SkialpySkialpové vázáníSkialpové vázání při sjezduSkialpové vázání při výstupuSkialpinismus

 

Na co se zaměřit při výběru?

Vždy si před nákupem vázání ověřte, jestli je kompatibilní s vašimi botami a lyžemi. Starší skialpové boty nemusí mít inserty pro pinová vázání. Zohledňujte i bezpečnost. Vypínání musí fungovat spolehlivě za všech podmínek. Sledujte i šířku brzdy. U skialpového vázání se uvádí v milimetrech a údaj musí být větší než než šířka vaší lyže.

Ku prospěchu bude i co nejsnazší obsluha. Zjistěte, jak fungují podpatěnky i přepínání mezi stoupacím a sjezdovým módem. Okem zhodnoťte i konstrukci, aby se vám pak při výstupu v mechanismu nehromadil a nezamrzal sníh.

A pokud už máte vybrané vhodné vázání, skialpové boty i lyže, podívejte se ještě na lavinovou výbavu. Bez svaté trojice – vyhledávač, lopata, sonda – se do volného terénu nikdy nepouštějte.

 

Vázání na skialpySkialpové botySkialpové sety lyže + pásyLavinová výbava