Jak pečovat o skialpové stoupací pásy?

Vítr, sněžení nebo vysoká vlhkost mohou ovlivnit funkci stoupacích pásů a vám tak znepříjemnit nebo znemožnit túru. Stoupací pásy si zaslouží péči před, během i po túře. Jak na to?

 

Před túrou

Zkontrolujte lepivost stoupacích pásů a případně obnovte lepící vrstvu. Pásy nalepujte v teple chaty nebo domu, budou pak lépe držet. Vyplatí se taky pásy předem i naimpregnovat, aby nenasákly vodou.

 

Během túry

Až před sjezdem sejmete pásy, schovejte je pod bundu nebo někam, kde bude teplo a sucho. Batoh většinou nestačí, proto mají některé skialpové bundy Ortovox speciální kapsy na hrudi. Když se vám podaří udržet pásy v teple, budou při dalším lepení lépe držet.

 

Skialpy

 

Před nalepením pásů v terénu, očistěte skluznici lyží od sněhu a nečistot. Pokud vám to terén dovolí, nalepujte pásy v závětří a snažte se, aby vám na lepící vrstvu nenapadl sníh nebo vítr nenafoukal nečistoty.

Pokud víte, že je sníh venku mokrý, pás lehce potřete speciálním voskem na pásy nebo měkkým parafínem. Navoskovaný pás pak mnohem méně saje vodu. Pás voskujte nasucho. V terénu se vyvarujte kontaktu pásů s vodou.

 

Po túře

Abyste se na své pásy mohli spolehnout i příště, je potřeba se o ně po túře postarat. Z pásů co nejdříve odstraňte veškeré nečistoty. Když to necháte na později, půjde to mnohem hůř a možná se už vám to nepodaří vůbec.

Pásy po každé túře usušte. Pozor, nikoliv nalepené na lyžích! Pásy sušte s nalepenou ochrannou fólii. Nikdy je neskladujte bez vložené ochranné síťky mezi pásy a nenechávejte je na lyžích přes noc venku.

Po sezóně zkontrolujte stav lepící vrstvy, případně naneste novou. Nezapomeňte mezi pásy vložit ochrannou síťku a teprve pak přiložte lepící vrstvou k sobě. Vložte je do obalu a uložte na stinné a chladné místo, ale dobře poslouží i místo s pokojovou teplotou.

 

Lepidlo na stoupací pásySíťka na stoupací pásyNasazování stoupacích pásů