18. 4. 2023

Jak se obléct na kolo na jaře a v létě?

Bavlněnému tričku a běžným šortkám na kole už dávno odzvonilo. V kurzu jsou lehké a vzdušné dresy ze speciálních materiálů, které umí odvádět pot od těla a udržet vás v suchu. Během jízdy vám poskytnou mnohem větší komfort. Jak se obléct na jarní a letní cyklovyjížďku, aby vás netrápila zima, vedro ani náhlá přeháňka?

 

Oblečení na kole od hlavy až k patě

Na jaře je počasí ještě dost proměnlivé. Rána a večery jsou chladné, takže toho na sebe budete muset navléknout trochu víc. Pro jarní oblékání na kolo platí stejná pravidla jako na podzim – základem je vrstvení. Jak na něj jsme už řešili v článku Co nesmí chybět v (pod)zimním šatníku cyklisty, proto s tipy na oblékání přeskočíme hned do léta.

I v létě jezdci vrství. Třeba kvůli odvádění potu od těla, což parádně zvládne kvalitní funkční prádlo pod dresem. Když je ale velký hic, vystačíte si jen s šortkami a dresem, třeba od italského výrobce Santini, jehož kolekci jaro/léto jsme nedávno naskladnili.

 

Santini

 

— Dresy

Závodní dresy jsou upnutější, ty pro hobby jezdce zase volnější. Většinou mají krátký rukáv, dámské verze bývají i bez rukávů. Dobré je mít dres rozepínatelný až dolů, protože se v kopci při námaze můžete rychle zchladit.

 

Pánské dresy SantiniPánské cyklo šortkySantiniSantiniDámské dresy SantiniDámské cyklo šortky

 

— Šortky

Na nohy navlékněte šortky nad kolena. Zvolit můžete upnutější nebo volnější, se šlemi či bez. Výhodou těch se šlemi jsou prodloužená záda, takže vás neofoukne, když se vám náhodou vzadu vyhrne dres.

Pro větší pohodlí si pořiďte kraťasy se všitou cyklo vložkou. Pamatujte ale, že cyklistické šortky s vložkou se nosí naostro, bez spodního prádla. To by vám totiž mohlo způsobit nepříjemné odřeniny.

 

Santini

 

— Bundy, vesty, rukavice

Správný cyklista si kromě dresů a šortek bere na kolo i rukavice. Cyklo rukavice mají hned několik funkcí. Za prvé zmírní odřeniny při pádu z kola, za druhé tlumí vibrace od řídítek a za třetí zachytávají pot a umožní vám ho pohodlně setřít z čela.

A když se náhodou ochladí, vyplatí se vozit v zadní kapsičce sbalenou lehkou cyklistickou vestu. Ta účinně zastaví vítr i chlad. Před náhlým deštěm vás ochrání kvalitní voděodolná větrovka. Je lehčí, skladnější a prodyšnější než klasická pláštěnka.

 

Cyklistické rukavice SantiniSantiniSantiniSantini

 


 

Další zajímavé čtení:

Základní výbava na kolo Jak se nechovat na cyklostezkách Jak se obléknout na podzim na kolo