22. 4. 2021

Jak se obléct na kolo na jaře a v létě

Bavlněnému tričku a běžným šortkám na kole už dávno odzvonilo. V kurzu jsou lehké a vzdušné dresy ze speciálních materiálů, které umí odvádět pot od těla a udržet vás v suchu. Během jízdy vám poskytnou mnohem větší komfort. Jak se obléct na jarní a letní cyklovyjížďku, aby vás netrápila zima, vedro ani náhlá přeháňka?

 

Vrstvení je na jaře základ

Na jaře je počasí ještě dost proměnlivé. Rána a večery jsou chladné, takže toho na sebe budete muset navléknout trochu víc. Pro jarní oblékání na kolo platí stejná pravidla jako na podzim – základem je vrstvení. Jak na něj jsme už řešili v článku Co nesmí chybět v (pod)zimním šatníku cyklisty, proto s tipy na oblékání přeskočíme hned do léta.

 

Léto na kole od hlavy až k patě

I v létě jezdci vrství. Třeba kvůli odvádění potu od těla, což parádně zvládne kvalitní funkční prádlo pod dresem. Když je ale velký hic, vystačíte si jen s šortkami a dresem, třeba od italského výrobce Santini, jehož kolekci jaro/léto jsme nedávno naskladnili.

 

Oblečení na kolo Santini

 

Dresy

Závodní dresy jsou upnutější, ty pro hobby jezdce zase volnější. Většinou mají krátký rukáv, dámské verze bývají i bez rukávů. Dobré je mít dres rozepínatelný až dolů, protože se v kopci při námaze můžete rychle zchladit.

 

Pánské dresy SantiniPánské cyklo šortkySantini

 

Když je zima až moc, vyplatí se vozit v zadní kapsičce sbalenou lehkou cyklistickou vestu. Ta účinně zastaví vítr i chlad. Před náhlým deštěm vás ochrání kvalitní voděodolná větrovka. Je lehčí, skladnější a prodyšnější než klasická pláštěnka.

 

SantiniDámské dresy SantiniDámské cyklo šortky

 

Šortky

Na nohy navlékněte šortky nad kolena. Zvolit můžete upnutější nebo volnější, se šlemi či bez. Výhodou těch se šlemi jsou prodloužená záda, takže vás neofoukne, když se vám náhodou vzadu vyhrne dres.

Pro větší pohodlí si pořiďte kraťasy se všitou cyklo vložkou. Pamatujte ale, že cyklistické šortky s vložkou se nosí naostro, bez spodního prádla. To by vám totiž mohlo způsobit nepříjemné odřeniny.

 

O značce Santini
Italská firma Santini šije cyklo oblečení už od roku 1965 a o jejích kvalitách svědčí třeba fakt, že je už od roku 1988 partnerem UCI. Známý pruhovaný dres pro nejlepšího jezdce tak vzniká v Itálii právě ve fabrice Santini. Firma je dodavatelem dresů pro profesionální týmy a dresy Santini oblékají i národní reprezentace Argentiny, Slovinska, Austrálie nebo Slovenska.

Firma Santini udává trendy nejenom v oblékání, ale i v přístupu k životnímu prostředí. Od ledna 2021 balí veškeré vyprodukované cyklo oblečení do speciálních kompostovatelných sáčků, aby zmenšila produkci jednorázových plastů.

 

Doplňky

Správný cyklista si kromě dresů a šortek bere na kolo i rukavice, v létě bezprsťáky. Cyklo rukavice mají hned několik funkcí. Za prvé zmírní odřeniny při pádu z kola, za druhé tlumí vibrace od řídítek a za třetí zachytávají pot a umožní vám ho pohodlně setřít z čela. Aby vám pot nestékal do očí, můžete si vzít pod helmu ještě čelenku nebo šátek.

 

Cyklistické rukavice SantiniSantiniSantiniSantini

 


 

Další zajímavé čtení:

 

Základní výbava na kolo Jak se nechovat na cyklostezkách Jak se obléknout na podzim na kolo