20. 6. 2023

Základní výbava na cyklodovolenou

Letní dovolená má mnoho podob. Někdo se vidí na pláži, jiný raději tráví čas aktivně. Pokud patříte ke druhé skupině a jste připraveni vyměnit procházky po přímořské promenádě za cyklotoulky krajinou, máme pro vás pár tipů, jak se na cyklodovolenou připravit.

 

Kolo, nosič, vozík, cyklosedačka

Základní výbavou na cyklodovolenou je, světe div se, kolo! Jak ho správně vybrat, jsme sepsali zde. A pokud už svoje kolo máte, nechte si ho před odjezdem prohlédnout a seřídit v servise, ať vám po prvních kilometrech nezkazí dovolenou nějaká zbytečná porucha. Stále častěji jsou na českých cyklostezkách vidět i elektrokola. Vyrazit na nich můžete i vy a nemusíte hned investovat desítky tisíc do nového e-biku. Půjčte si u nás jedno z elektrokol a prožeňte ho, co to jen půjde. Třeba se vám e-bike na dovolené zalíbí tak, že si pak pořídíte vlastní.

 

Horská kolaElektrokolaRodinná dovolená na kole

 

Kola máme nachystané, ale jak je přepravit? Bez nosiče kol na auto to nepůjde. Existují dva základní typy – nosič na střechu a nosič na tažné zařízení. "Nahodit" kola na střechu chce trochu námahy, proto hodně cyklistů upřednostňuje pohodlnější nosič kol na tažné zařízení. Právě tyto nosiče kol značek Thule a Wjenzek najdete jak v našem e-shopu Mojekolo, tak v Mojekolo půjčovně. Pokud tedy víte, že byste nosič kol po zbytek roku nevyužili, můžete si ho u nás jen vypůjčit.

 

 

Rodiny s dětmi si u nás mohou vypůjčit i jednomístné a dvoumístné vozíky Qeridoo. Jejich výhodou je variabilita. Z vozíku za kolo uděláte během vteřiny sportovní kočárek, takže ani pěší túry nebudou překážkou. Odpůrci vozíků jim vyčítají nedostatečný, respektive žádný kontakt s dítětem během jízdy na kole a volí raději dětskou cyklosedačku. Klady a zápory obou řešení jsme objektivně zhodnotili v tomto článku, abyste se mohli sami rozhodnout, co vám lépe sedne.

 

Nosiče kol na autoDětské vozíky za koloPůjčovna MojekoloPřeprava kol

 

Zámek, brašna, batoh

Pořádný zámek na kolo oceníte na dovolené hned třikrát. Poprvé už při přepravě. Na parkovišti poutá auto s koly větší pozornost, proto je lepší zajistit bicykly v nosiči přídavným zámkem. Podruhé v kempu nebo v hotelové kolárně, kde se kolem kol může motat více lidí, a potřetí na výletě během dovolené, až si budete chtít dát oběd v místní restauraci.

 

 

Hodit se budou i brašny na kolo. Do brašničky do rámu pohodlně sbalíte náhradní duši, lepení, zámek na kolo, mobil i klíče od hotelu. A vejde se do ní i svačina nebo energetická tyčinka pro případ, že zafunguje zákon schválnosti a vás přepadne hlad zrovna v tom nejvzdálenějším místě od nejbližšího občerstvovacího bodu. Brašny na horní trubku rámu mívají i kapsu pro telefon, abyste při šlapání mohli sledovat navigaci. Případně si můžete smartphone upevnit do samostatného držáku na řídítka. Čtyři nejzákladnější aplikace, které se vyplatí mít nainstalované v mobilu jsme popsali zde.

Na delší cyklotoulky ve více lidech už brašnička stačit nebude. V těchto případech vám přijde vhod batoh. Ideální je ten s odvětranými zády a s vlastním rezervoárem na vodu. Batoh by měl kromě pití pojmout i další vrstvy oblečení a taky pláštěnku, kdyby se náhle změnilo počasí. 

 

Zámky na koloBrašny na koloBatohyBrašny na kolo

 

 

Čelovka, spacák, stan

Tři věci, které v hotelu potřebovat nebudete, ale bez kterých se v kempu neobejdete, jsou právě čelovka, spacák a stan. Čelovku volte raději výkonnější. Využijete ji jako přídavné světlo pro noční ježděni na kole a cestou od táboráku ke stanu nebudete zakopávat o stanová lanka ostatních kempařů. 

U spacáků řešte hlavně limitní teploty, abyste si zajistili maximální tepelný komfort. Pod spacák rozložte karimatku. Z praktického hlediska doporučujeme samonafukovací. Stan bychom z pohodlnosti zvolili o něco větší. Pokud vyrážíte ve dvou, vyberte si trojmístný stan, pokud ve třech, volte čtyřmístný. Samozřejmě jen v případě, že jedete autem. A když si do kufru přibalíte i základní kempingový nábytek a outdoorový vařič, bude dovolenková idyla úplná.

 

Čelovky a svítilnyStanySpací pytleOutdoorové vařiče a kartuše

 


 

Další cyklo tipy:

12 věcí, které se vyplatí vozit na kole Jak se obléknout na kolo v létě Půjčovna Mojekolo