Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  29. 4. 2021

4 základní mobilní aplikace, které se hodí na kolo

Cílem mobilních aplikací je většinou pobavit nebo pomoct. My jsme vybrali 4 nejzákladnější a možná i nejpraktičtější appky, které využijí jak hobby jezdci, tak poloprofesionálové, co tráví celý rok v sedle. Dobrou zprávou je, že jsou 3 ze 4 ke stažení zcela zdarma.

 

1. Plánování trasy: MAPY.CZ

Existuje celá řada map, navigací a dalších více či méně pokročilých aplikací pro plánování tras. Jako úplný základ vám ale parádně poslouží staré dobré Mapy.cz. Je to česká appka, takže tuzemské turistické a cyklo trasy má spolehlivě a dopodrobna zmapované a navíc je úplně zdarma.

 

Mapy.czMapy.cz

 

Stačí zadat adresu odkud chcete vyjíždět a nechat si naplánovat okruh v okolí. Pomocí jednoduchého posuvníku si přizpůsobíte délku vyjížďky a aplikace vám jako bonus vytipuje zajímavá místa na trase, zobrazí výškový profil tratě a třeba i předpověď počasí.

Aplikace vás bude po celou dobu jízdy navigovat a umí i offline režim. Stačí si předem stáhnout mapu státu nebo regionu do mobilu a neztratíte se, ani když vyjedete mimo signál svého operátora.

Stáhnout pro: Android | iOS

 

Bude se hodit pro upevnění telefonu na kolo:

 

Pouzdra na mobilPouzdra na mobilCyklobrašnyDržák na mobil

 

2. Kontrola počasí: WINDY

Prý neexistuje špatné počasí na kolo, je jen špatně oblečený cyklista. Málokdo si ale za řídítky užívá lijáky a bouřky. Na otázku "Jak bude?" umí odpovědět Windy.com, další česká a bezplatná aplikace v našem výčtu. 

Díky celosvětové působnosti můžete na Windy sledovat počasí jak doma v Česku, tak třeba na dovolené v zahraničí. Aplikace mapuje až 35 atmosférických jevů. Zobrazí vám třeba sílu větru, povětrnostní podmínky, srážky, bouřky a mnoho dalšího. Nechybí ani předpověď na následující hodiny a dny. Takže když na trase chytnete přeháňku, můžete se podívat odkud kam plují mraky a za jak dlouho přibližně bude po dešti.

Stáhnout pro: Android | iOS

 

 

Co si přibalit, ať vás nepřekvapí zima nebo déšť:

 

VestyBundyPláštěnkyWindy.com

 

3. Sledování výkonu: STRAVA

Sportovních appek je hromada, ale cyklistickému světu jednoznačně vládne Strava. Je rychlá, uživatelsky přívětivá a nabízí hromadu užitečných funkcí. Mezi ty hlavní patří sledování času, vzdálenosti, průměrného tempa, rychlosti a odhadovaného výkonu. Propojit se dá i s externími zařízeními jako monitory tepové frekvence a měřiče výkonu. 

Specialitou Stravy jsou ale tzv. segmenty, které vás mají vybičovat k maximálnímu výkonu. O co jde? Segmenty jsou měřené úseky, na kterých se můžete porovnat se všemi uživateli, kteří úsekem už v minulosti projeli. Pro každý segment je sestaven žebříček nejlepších časů, takže je to motivace jak blázen.

Strava byla dlouhou dobu bezplatná, ale v současnosti je free verze okleštěná o spoustu zábavných a užitečných funkcí, včetně zmiňovaných segmentů. Za přístup ke všem funkcím si Strava účtuje 5 $ za měsíc.

Stáhnout pro: Android | iOS

 

Pro ještě přesnější měření:

 

SporttesteryFitness náramkySportovní hodinky Strava

   
4. Přivolání pomoci: ZÁCHRANKA

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Proto je dobré připravit se i na ty méně veselé scénáře. S Mobilní aplikací Záchranka se v případě nehody rychle spojíte se zdravotnickou záchrannou službou. Zmáčknutím jednoho tlačítka můžete zachránit život. Sobě nebo někomu jinému.

Záchranka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytočí číslo 155 a zároveň odešle záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS. Pokud jste zrovna na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti.

K dispozici jsou i doplňkové funkce. Lokátor umí určit vaši přesnou GPS polohu a lokalizovat nejbližší automatizovaný externí defibrilátor /AED/, lékařskou, zubní či lékárenskou pohotovost. První pomoc vám poskytne interaktivní návody pro poskytnutí první pomoci před příjezdem záchranné služby.

Stáhnout pro: Android | iOS

 

 

Dbejte na svojí bezpečnost:

 

HelmySvětlaZachranka 

 


 

Další tipy pro cyklisty:

Jak se nechovat na cyklostezkách 12 věcí, které vozit na kole 4 důvody, proč zkusit sportovní koloběžku