22. 5. 2024

Jak převážet kola pohodlně a bezpečně? Typy nosičů kol na auto a jejich výhody

Výlet do bikeparku, víkend s koly nebo rovnou cyklodovolená? Pokud něco z toho plánujete, bude se vás týkat jedna zásadní otázka: Jak převezu kola? Způsobů je několik. Pojďme si je představit a zvážit pro a proti.

 

Kufr auta jako nouzovka

Zavazadlový prostor je nejjednodušším a určitě nejlevnějším způsobem, jak převážet kola. Jedno až dvě kola byste měli naskládat do každého středně velkého auta. Stačí sklopit zadní sedačky a sundat přední kolo z kola. Náklad pak nezapomeňte dobře zafixovat, aby se v kufru nehýbal. Pamatujte na to, že při nárazu se každá volně ležící věc v autě mění ve smrtelnou zbraň.

Na výlety do bikeparku zafunguje kufr ideálně, i když vás po čase může otravovat neustálé sundávání a nasazování předního kola, na cyklodovolenou je to ale spíše nouzovka. Nevýhodou je, že když sklopíte sedačky, v autě se nesveze celá rodina, a i když cestujete ve dvou, nezbyde nejspíš v kufru mezi koly dostatek místa na zavazadla. Pohodlnější a bezpečnější jsou rozhodně nosiče pro převoz kol mimo kabinu auta.

Plusy a mínusy převozu kola v kufru auta
+ nemusíte pořizovat žádný speciální nosič ani držák
+ kolo je pod střechou a není vystaveno vnějším vlivům (déšť, prach)
- musíte pokaždé sundat a pak nasadit přední kolo
- přijdete o zadní řadu sedadel
- zaberete výraznou část zavazadlového prostoru
- lehce si poškrábete kola nebo interiér vozu

 

Nosič na páte dvěře – levná, ale ne moc praktická varianta

Velkou výhodou nosičů na páte dveře je jejich cena. Pořídit se dají za pár stovek a pojmou v klidu i 3 kola. Převažují ale nevýhody. Za prvé jsou ve většině určené jen pro karoserie typu hatchback a kombi, takže na sedanech nebudou fungovat. Nelze je využít ani v případě, kdy je vůz vybaven spoilerem či plastovou lištou na spodní hraně pátých dveří (nejde zaháknout upevňovací popruhy). Za druhé blokují přístup do zavazadlového prostoru a zbytečně namáhají panty pátých dveří. Za třetí nasazená kola často zakrývají jak zadní světla, tak poznávací značku, což je v Česku klasifikováno jako přestupek. Za čtvrté znesnadnují výhled zadním oknem a za páté se u těch nejlevnějších modelů kola upevňují jen za horní trubku rámu, což komplikuje převoz dámských kol. Navíc hrozí, že vám visící kolo bude při rozjezdech a brždění narážet do auta.

Plusy a mínusy nosičů na páté dveře auta
+ nízká pořizovací cena
+ jednoduché nasazení kol
+ nepotřebujete tažné zařízení
- kolo je vystaveno vnějším vlivům (déšť, prach)
- nelze použít pro karoserie typu sedan
- blokují přístup do zavazadlového prostoru
- namáhají panty pátých dvěří
- kola mohou zakrývat zadní světla a SPZ
- znesnadňují výhled z vozu směrem dozadu
- riziko poškození laku auta

 

Střešní nosič kol jako nejrozšířenější řešení

Spousta aut na trhu je vybavena hagusy, na které se dá snadno a rychle připevnit až 4 nosiče na kolo. Díky tomu může s koly cestovat celá rodina a zavazadlový prostor zůstává volný pro tašky, kufry, stany a další nezbytnosti, které s sebou na dovolenou berete. Oblíbenou volbou našich zákazníků jsou zejména modely střešních nosičů THULE FreeRide a THULE ProRide.

Výhodou nosičů na střechu je i nízká pořizovací cena, takže jde o nejrozšířenější řešení pro přepravu kol. Nevýhodou strešních nosičů je manipulace. Nejdříve musíte kolo zvednou nad hlavu a pak ho ještě s rukama nad autem upevnit na střeše. Pro menší postavy hororová představa. Mínusem je i větší výška vozidla (pozor na podzemní garáže) a vyšší spotřeba paliva.

Plusy a mínusy střešních nosičů
+ jednoduchá montáž
+ přívětivá cena
+ nepotřebujete tažné zařízení
- horší manipulace s kolem ve výšce
- větší výška vozidla
- zhoršená aerodynamika a vyšší spotřeba
- kolo je vystaveno vnějším vlivům (déšť, prach)

 

Střešní nosiče kol ThuleStřešní nosiče kol

 

Nosič na tažné zařízení má nejvíce plusů

Nosič na tažné zařízení je nejpohodlnějším způsobem, jak převézt kola na autě. Snadno se montuje a nahodit na něj kola je taky hračka. Dá se sklopit i s nasazenými koly, takže k zavazadlům se vždycky dostanete. Má taky vlastní řadu světel i místo pro SPZ, nezvětšuje výšku auta a neovlivňuje aerodynamiku tak výrazně jako kola na střeše. Jediné na co si musíte dát pozor je couvání, protože za sebou máte cca metr navíc. Nevýhody má nosič na tažné zařízení asi jen dvě: musíte mít na autě "kouli" a v peněžence více peněž na pořízení.  

 

Nosič na kolaNosiče kol na tažnéSklopený nosič kol na tažné zařízení
Zdroj foto: pells.eu

 

Nejprodávanějším modelem je u nás v Mojekolo nosič VeloCompact 3 od THULE, ale populární jsou i nosiče značky WJENZEK. V Půjčovně Mojekolo pak máme k dispozici model Thule EuroClassic G6, který v pohodě pojme 4 kola. Půjčit si ho můžete v Praze, Brně a v Kravařích spolu s elektrokolem nebo dětským vozíkem za kolo Qeridoo.

Plusy a mínusy nosiče na tažné zařízení
+ jednoduchá montáž
+ snadné nasazení kol
+ možnost sklopit nosič a přistupovat do zavazadlového prostoru
+ má vlastní řadu světel i místo pro SPZ
+ převeze až 4 kola
- kolo je vystaveno vnějším vlivům (déšť, prach)
- musíte mít tažné zařízení
- vyšší pořizovací cena

 

Nosiče kol na tažné zařízeníNosiče kol na tažné zařízení Thule

 

4 tipy pro převážení kol na autě

1. Sundejte z kola světla, tachometry, brašničky, blatníky a vše, co by mohlo uletět.
2. Z elektrokola vytáhněte baterii a uložte ji do kufru auta. Pokud máte odjímatelný i cyklocomputer, sundejte ho taky.
3. Auto s koly nenechávejte bez dozoru a vždy zamykejte všechny zámky na nosiči.
4. Kola v nosiči zabezpečte dodatečným a dostatečně odolným zámkem. Video níže totiž ukazuje, že drzost zlodějů nezná mezí.

 

 


 

Čtěte také:

Půjčovna Mojekolo Jak zamykat kolo Základní výbava na vyjížďku