7. 3. 2024

Základní výbava na vyjížďku aneb 12 věcí, které se vyplatí vozit na kole

Počasí je letos dost proměnlivé, ale příležitostí k ježdění už bylo dost. Aby kolo bylo radost a ne starost, a aby vás nezastavila nečekaná porucha nebo náhlá změna počasí, sepsali jsme 12 věcí, které se vyplatí vozit na kole.

 

Duše, lepení, pumpa, multiklíč

Kolo není jenom radost, ale dokáže být i starost. Třeba když cestou píchnete. Proto si každý uvědomělý cyklista bere s sebou náhradní duši nebo minimálně lepení. Super lehké a extra skladné duše nabízí třeba Tubolito, ty se vejdou i do zadní kapsy dresu.

Aby byla vaše „antidefektová výzbroj“ kompletní, nezapomeňte na pumpičku. Firma SKS Germany je už vyrábí 100 let, takže mají cyklistické pumpy vychytané do posledního detailu. Ve výbavě by vám neměl chybět ani multiklíč, se kterým v terénu dotáhnete povolené šrouby, naštelujete si sedlo a zvládnete všechny drobné opravy i úpravy.

 

DušeLepeníPumpyMultiklíče

 

Bidon, světlo, zámek, brašna

Bidon je nutnost. Pít se vám bude chtít určitě a ne všude jsou u cesty občerstvovací okýnka. Takže cyklo láhev rozhodně s sebou! To stejné platí o světlech. Minimálně zadní blikačka by měla být standardem i přes den, aby vás řidiči viděli ve stínu nebo když zrovna projíždíte pod mostem.

 

 

Hodit se bude i zámek na kolo, až se budete stavovat někam na oběd. Ne vždycky je na stojan od stolu vidět a právě pro tyhle případy je fajn mít s sebou spolehlivý zámek. Zajímavou službu nabízí americká značka Kryptonite. Při ztrátě klíče vám pošlou nový a s nákupem jejich zámku si můžete svoje kolo připojistit proti krádeži. Když se zloději podaří překonat zámek Kryptonite, vyplatí vám firma odškodnění podle „tarifu“, který si předplatíte.

Někteří možná namítnou, že věšet si cokoliv navíc na kolo je hřích. My ale na brašničku pod sedlem nebo na brašnu na horní rámové trubce nedáme dopustit. Nabalíte do ní všechno od duše a lepení, přes zámek na kolo, po mobil a klíče od domu. Takže za nás raději brašna, než vozit věci po kapsách.

 

BidonySvětlaZámky na koloBrašny

 

Batoh, vesta, větrovka, pláštěnka

Na sólo švihu na silničce si s kapsami v dresu vystačíte, na rodinný cyklo výlet ale bez batohu asi nevyrazíte. Větší cyklistický batoh pojme jak rezervoár na vodu, tak další vrstvy oblečení. Počasí se může rychle změnit. Před větrem vás ochrání lehká cyklistická vesta nebo rovnou větrovka. Ta zvládne i menší přeháňku, ale když chytnete liják, bez pláštěnky se neobejdete.

 

 

BatohyVestyVětrovkyPláštěnky

 


 

Další cyklo čtení:

Příprava kola na sezonu v 5 krocích Brýle na kole Bezdušáky