Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  14. 3. 2023

Kam s mobilem na kole? Plusy a mínusy brašen, pouzder a obalů na telefon

V dnešní době je chytrý telefon v podstatě prodloužením ruky, takže se ho nechceme vzdávat, ani když sedáme na kolo. Třeba proto, abychom byli na příjmu, mohli sledovat trasu, měřit si výkon nebo tu a tam něco vyfotit. Vozit telefon v kapse nebo v ruce není praktické ani bezpečné, tak kam s ním? Do brašny, pouzdra nebo držáku. Tady jsou jejich plusy a mínusy.

 

Brašna na rámovou trubku

Brašnička na horní rámové trubce, kterou se k rámu a představci upevňuje nejčastěji pomocí pásků na suchý zip, nabízí spolehlivou ochranu telefonu a poměrně velký úložný prostor. Kromě mobilu do ní sbalíte i peněženku, klíče, energetickou tyčinku nebo powerbanku pro případ, že vám spuštěná navigace v telefonu "vyždímá" baterku.

Speciální přihrádka na smartphone má přes displej průhlednou fólii, takže telefon je dobře čitelný a přístoj v pouzdře ovladatelný. Výhodou je voděodolnost a ochrana před mechanickým poškozením, nevýhodou hůře dostupná boční tlačítka. Nepraktická je i pozice pouzdra až za představcem, což při čtení mapy nutí jezdce hodně klopit zrak.

 

SKS Traveller SmartSKS Traveller Smart

 

Při výběru brašny na rámovou trubku se ujistěte, že je přihrádka pro váš typ telefonu dostatečně velká a mobil do ní jde v pohodě vložit a zase vyndat. Oceníte to pokaždé, když budete chtít fotit nebo volat. Doporučit můžeme modely s odnímatelnými pouzdry jako SKS Traveller Smart, SKS Explorer Smart, Pells Papilio nebo Pells Gibbo. Z těchto brašen nebudete muset na občerstvovacích zastávkách telefon vytahovat. Vezmete si ho s sebou v pouzdře a před jízdou ho pomocí suchých zipů zase přilepíte k brašně. Posledním parametrem, který nezapomeňte sledovat, jsou celkové rozměry rámové brašny. Příliš dlouhá nebo příliš široká brašna by vám při šlapání na kole mohla ubírat místo na kolena.

 

SKS Traveller SmartSKS Explorer SmartPells PapilioPells Gibbo

 

Plusy a mínusy brašen na rámovou trubku

+ pojme více věcí vč. powerbanky
+ chrání před povětrnostními vlivy
+ chrání před mechanickým poškozením
+ možnost odpojení pouzdra od brašny (u vybraných modelů)
umístění za představcem nutí jezdce hodně klopit zrak
hůře dostupná boční tlačítka
nutnost vytahovat mobil při focení a volání

 

Pouzdra na řídítka

Obaly na řídítka vám poskytnou stejnou ochranu telefonu jako předchozí typ držáku. Jen do nich nesbalíte tolik věcí. Většinou mají podobu vodotěsných vaků, do kterých se vejde v podstatě jen mobil, maximálně ještě kreditka. V nabídce ale najdete i pouzdra, která nabízí trochu úložného prostoru navíc, třeba SKS Smartboy Plus nebo Pells Imperio.

 

Pells ImperioSKS Smartboy PlusSKS Samrtboy

 

Výhodou je opět ochrana proti vodě (částečně i proti nárazům), možnost ovladat telefon v obalu a hlavně umístění v zorném poli jezdce. Možnost upevnění jak na řídítka, tak na představec, je skoro standardem. Nevýhodou zůstávají špatně dostupná boční tlačítka a foťák.

Při nákupu pouzdra na řídítka řešte možnost nastavení sklonu obalu a hlavně způsob uchycení, konkrétně objímku, která musí být kompatibilní s průměrem vašich řídítek. Zaměřte se i na velikost pouzdra, aby za prvé odpovídalo rozměrům vášeho smartphonu, za druhé nekolidovalo na řídítkách s páčkami nebo tachometrem.

 

Plusy a mínusy pouzder na řídítka

+ ochrana proti vodě
+ částečná ochrana proti nárazům
+ umístění v zorném poli jezdce, na řídítkách nebo představci
hůře dostupná boční tlačítka
nutnost vytahovat mobil při focení a volání

 

Držáky na konkrétní typ telefonu

Obal tvarovaný přesně podle konkrétního přístroje umožňuje využívat všechny funkce, tlačítka a konektory na vašem mobilu. Jde v podstatě o klasické pouzdro, které máme skoro všichni na telefonu nasazené. Je však robustnější a jeho součástí je i upevňovací systém. Nejčastěji jsou to kolejničky, nebo bajonetový mechanizmus, který se jednoduchým pohybem zacvakuje do držáku. K řídítkům je tedy připevněný napevno jen držák, mobil s obalem si kdykoliv vycvaknete ven, abyste mohli fotit, volat, esemeskovat...

 

SKS CompitAdaptér na držák SKS CompitPeggy Marvanová s držákem SKS Compit

 

Systém "držák napevno/obal navolno" využívá i rodina produktů SKS Compit. Ta nabízí hned několik typů držáků – na řídítka, k představci, univerzální – s možností rozšíření o úchyt na láhev nebo kameru a celou řadu obalů na nejpoužívanější typy mobilních telefonů iPhone a Samsung. Pro uživatele přístrojů jiných značek má SKS připravený adaptér SKS Compit Universal Cover Adapter, který si silnou 3M páskou přilepíte na každý běžný obal s hladkým povrchem. Na svých cestách ho používá i ultramaratonská cyklistka Peggy Marvanová, která pro nás držák SKS Compit před časem otestovala.

 

SKS CompitSKS CompitSKS Compit

 

Držáky na konkrétní typ mobilu jsou z uživatelského hlediska nejpohodlnějším a zřejmě i nejspolehlivějším způsobem, jak vozit mobil na kole. Neomezují funkce mobilu, neotravují nutností vytahovat přístroj ven. Jedinou nevýhodou je tak asi jen vyšší pořizovací cena. Pokud však plánujete s mobilem jezdit pravidelně, investice se vám určitě vyplatí.

 

Obal pro SKS CompitPowerbanka SKSSKS CompitŘada SKS Compit

 

Plusy a mínusy držáku na konkrétní typy mobilů

+ spolehlivé upevnění telefonu (obvykle na výšku i na šířku)
+ jednoduché a rychlé vyjmutí telefonu z držáku
+ dostupnost všech tlačítek a funkcí mobilu
+ několik typů držáků pro upevnění téměř kdekoliv na kole
+ možnost rozšíření o úchyty na kameru či láhev
obaly jen pro nejpoužívanější mobily
vyšší pořizovací cena

 


 

Mohlo by vás zajímat:

Test SKS Compit 4 appky na kolo 9 chytrých doplňků