Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  20. 4. 2021

Jak vybrat sportovní koloběžku

Řídítka to má, dvě kola taky, tak proč si nedopřát nové zážitky? Na sportovní koloběžce dojedete všude tam, kam na kole, a navíc protáhnete i skupinu svalů, která při cyklistice může zahálet. Podle čeho ale vybírat sportovní koloběžku, aby byla jízda radost a ne trápení? Před koupí si odpovězte na následující 3 otázky.

 

Na jak dlouhé trasy chcete vyrážet?

Při městských popojížďkách do práce nebo obchodu ergonomii moc řešit nemusíte. Pokud si ale pořizujete koloběžku s tím, že na ní budete vyrážet na celodenní výlety jako na kole, zajímejte se o její hmotnost, velikost kol a výšku nášlapu.

 

Rozměry koloběžek Crussis

 

Průměrná váha solidní koloběžky je +/- 10 kg. Čím víc koloběžka váží, tím víc energie budete muset vynaložit na její rozpohybování. Větší kola znamenají větší rychlost, které se vám na té či oné kolobce podaří dosáhnout. Jedním z nejdůležitějších parametrů je ale výška nášlapu. Měří se od země k podrážce boty, kterou stojíte na stupátku, a určuje, jak hluboký dřep budete muset při každém odrazu udělat. Čím víc dřepujete, tím víc se při jízdě nadřete. A to asi primárně nechcete.

 

V jakém terénu budete jezdit?

S výškou nášlapu souvisí i světlá výška koloběžky. Světlá výška je vzdálenost mezi zemí a podvozkem kolobky a ovlivňuje to, jakými nerovnostmi projedete bez škrtání spodkem. Komfortní světlá výška je mezi 45 a 65 mm. Taková koloběžka si poradí s běžnými překážkami ve městě (kočičí hlavy, patníky apod.) a zvládne i nástrahy „polňaček“ (kameny, kořeny atp.).

Na některých koloběžkách, třeba i těch od českého výrobce Crussis, které na Mojekolo najdete, máte možnost zadní kolo upnout do dvou poloh. Světlou výšku koloběžky tak můžete regulovat podle toho, kde se zrovna chystáte jezdit.

 

Koloběžky Crussis do města Koloběžky Crussis do města

 

Pokud si pořizujete koloběžku do města, volte střední světlou výšku a menší kola. Koloběžka bude obratnější a skladnější. Hravě ji naložíte do MHD a v práci se s ní vejdete i do výtahu, takže ji nebudete muset nechávat venku bez dozoru. Na kvalitním asfaltu se pak nejlépe cítí silniční koloběžka ROAD. Nejuniverzálnější jsou pak modely URBAN a COBRA.

Setkáte se i s terénními koloběžkami. Třeba model Crussis CROSS má odpruženou přední vidlici, terénní pláště a velkou světlou výšku (75-120 mm). "Crossky" jsou určené hlavně do terénu, na Mushing (jízda se psím spřežením) nebo na sjezd. Bez psího spřežení nejsou kvůli vysoké světlé výšce vhodné na rovinky.

 

Terénní koloběžky Crussis

 

Kolik chcete do koloběžky investovat?

Cenu určují hlavně materiál a použité komponenty. Většina koloběžek je vyrobena z oceli nebo hliníku, jehož výhodou je nižší hmotnost. Pro supersportovní modely se pak využívá i karbon, ale v těchto případech už ceny šplhají hodně vysoko. Solidní koloběžku s přijatelnou výškou nášlapu, která moc neváží, pořídíte od cca 9 000 Kč.

 

Sportovní koloběžky Crussis Jarda Jágr jezdí na koloběžkách Crussis

 

P.S. Víte, jak se zdraví koloběžkáři? "Trhni si!"

 


 

Další čtení nejen pro koloběžkáře:

 

4 důvody, proč zkusit koloběžku Jak se nechovat na cyklostezkách Řada cyklodoplňků Mojekolo