5. 10. 2022

Jak vybrat běžecké boty

Každý sport má své specifické požadavky na výbavu. U běhu se logicky největší důraz klade na výběr správné boty. Teoreticky se dá vyběhnout v čemkoliv, v praxi to však v nevhodných botách dříve nebo později odnesou vaše klouby, kotníky a kolena. Proto je správná běžecká obuv, obzvlášť pro začátečníky, tak důležitá. Jak a podle čeho ji vybrat?

 

Kde budu běhat a jak budu běhat, to je oč tu běží

Ještě před tím, než si začnete vybírat mezi jednotlivými modely bot, položte si dvě základní otázky: Kde budu běhat a jak budu běhat? Pomůže vám to zúžit výběr a vybrat tak, aby bota odpovídala povrchu, po kterém budete nejčastěji běhat, a povaze plánovaných tréninků – vytrvalostní vs. rychlostní.

 

 Kde budu běhat

Pokud plánujete běhat hlavně po zpevněném povrchu (asfalt, beton, udusané cestičky v parku), budou pro vás nejlepší volbou silniční boty s hladkou podrážkou. Hladká podešev s jemným vzorkem dokáže ke zpevněnému a rovnému povrchu dobře přilnout, částečně odvádět vodu a poskytnou běžci dostatečnou stabilitu.

Silniční bota je taky více odtlumená, aby při došlapu na tvrdou podložku minimalizovala nárazy. Na asfaltu a zpevněných površích je doma třeba model CRAFT Pro Endur Distance, který je dostupný v dámské variantě.

 

CraftCraftCraftInov-8

 

Do terénu volte trailové boty. Občas se jim říká taky krosové nebo terénní boty, ale vždy mají členitější podešev se špuntíky. Ty se umí spolehlivě zakousnout do trávy, sněhu či bláta, zabraňují uklouznutí a poskytují dobrou oporu při odrazu. Platí to i o botě INOV-8 Roclite 275, která nabízí výborný komfort na dlouhé běhy v nejrůznějším trailovém terénu. Trailová běžecká bota s agresivnější podrážkou mívá tvrdší tlumení a bývá těžší než “silnička”.

 

 

Najít se dají i univerzální boty, které kombinují vlastnosti silniční a trailové obuvi. Jsou většinou těžší než silničky a méně stabilní než trailovky, ale je to kompromis pro všechny, kteří chtějí běhat po různých terénech a nechtějí si pořizovat dva páry bot. Obojživelníkem, který si hravě poradí s nástrahami trailu stejně dobře, jako s delšími úseky po asfaltu, je třeba model INOV-8 Trail Talon 290 (verze pro dámy zde) nebo CRAFT ADV Nordic Speed 2, který má taky svůj dámský ekvivalnet.

 

 Jak budu běhat

Rychlost, vytrvalost i styl běhu. To vše je třeba zohlednit při výběru správné běžecké boty. Jinou botu by měl volit začátečník, který plánuje občasné poklusy po práci, jinou botu závodník, kterému půjde o čas.

 

Trail

 

Pokud s běháním teprve začínáte, volte tzv. objemovou botu, tedy takovou, která poskytuje nejvyšší míru tlumení. Obuv tohoto typu bývá sice nejtěžší, ale běžci dává maximální pohodlí a odpustí mu případné nedostatky v běžecké technice. Na rekreační poklusy v parku je to ideální typ boty.

Pokročilejší běžci by měli hledat tzv. tempovou botu. Ta je vhodná pro rychlostní tréninky a delší závody. Je lehčí a nabízí efektivnější přenos energie z nohy do podložky. Na druhou stranu poskytuje nižší míru tlumení a má vyšší nároky na techniku běhu.

Pokud to s běháním myslíte alespoň trochu vážně a chcete se zlepšovat, sáhněte po modelu CRAFT CTM Ultra. Mohutná vrstva tlumení zajistí dostatečný komfort pro dlouhé objemové tréninky, zatímco nízká hmotnost a špičková energetická návratnost pěny vás doslova vykopne vpřed a podpoří váš výkon při silničních závodech i tempových bězích.

 

CraftCraft

 

Závodní bota má superlehkou podešev i odlehčený svršek a obouvá se tam, kde jde především o vteřiny. Nízká váha znamená větší rychlost, ale taky velmi omezenou úroveň tlumení a velké nároky na techniku. Volí ji zdatní běžci převážně jen na kratší závody o délce přibližně do 10 kilometrů. Delší vzdálenosti běhají i profíci v tempových botách a maratony i v objemových botách.

 

Správná velikost je klíčová

Boty na běh volte o půl až jednu velikost větší než velikost, kterou běžně nosíte. Platí to jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Nohy mohou při běhu natékat. Pokud nebude mít chodidlo v botě dostatek místa po stranách, nevyhnete se puchýřům a odřeninám.

Pokud vybíráte botu osobně na prodejně, mějte na nohách ponožky, ve kterých budete nejčastěji běhat. Před objednáním online, si změřte délku chodidla ve stoje a podle velikostních tabulek zvolte požadovaný rozměr boty.

 

Náš tip: Nejste si jistí velikostí? Nevíte, jestli vám vybraná bota padne? Objednejte si více velikostí i modelů na jednu z našich kamenných prodejen Mojekolo, zvolte osobní odběr a platbu při vyzvednutí. Na prodejně si boty vyzkoušíte a domů si odnesete jen ty, které vám opravdu budou.

 


 

Mohlo by vás zajímat:

Scarpa Túra