9. 8. 2022

TEST: Běžecké boty Scarpa Spin 2.0

Letos v lednu se Martin, vedoucí prodejny Praha Záběhlice, po delší době vrátil k běhání a rozhodl se vyměnit své letité běžecké boty za nové. Designem a vlastnostmi ho zaujaly boty Scarpa Spin 2.0. Jak je po čase hodnotí?

 

Vybíráme očima

Člověk je tvor vizuální. Sice si snažíme namluvit, že jsou naše nákupní rozhodnutí racionální, ale většinou vybíráme očima. A to byl i můj případ. Na běžeckých botech Scarpa Spin 2.0 mě na první pohled zaujala barva a design, až pak jsem začal řešit vlastnosti.

 

Scarpa Spin 2.0Scarpa Spin 2.0

 

Když jsem Scarpy vzal poprvé do ruky, mile mě překvapila hmotnost. Oproti mým zubem času ohlodaným adidaskám je úbytek váhy fakt citelný. A když jsem azurové Spiny obul, nevěřil jsem, jak krásně bota sedí.

Na webu výrobce jsem si předtím přečetl, že “díky konstrukci Sock-Fit LW obepíná svršek nohu stejně dokonale jako ponožka”. Tehdy jsem si ale myslel, že je to jen další marketingový kec. Když to čtu teď, už jen souhlasně přikyvuju. Prostě komfort jako v papučích.

 

Jde se běhat

Obvykle běhám vzdálenosti 5 až 8 km a občas si střihnu delší, 10-12km trasu. Baví mě hlavně polní a lesní stezky, takže moje Scarpy znají především hlínu, kamení, štěrk a trávu. Jen občas se dotknou asfaltu (asi 25 % času). A i když jsou Scarpa Spin 2.0  pro mě ještě pořád nové boty na běhání, máme už spolu za sebou přes 100 km. Co o nich tedy můžu říct?

 

Běžecké boty ScarpaBěžecké boty ScarpaBěžecké boty Scarpa

 

Hlavně skvěle tlumí otřesy. Bez ohledu na to, jestli běháte v terénu, nebo po chodníku. Boty jsou stabilní a mají velmi dobrou přilnavost a trakci. Podešev excelentně zvládá hrubý terén jako jsou kameny či kořeny a v bahnitém terénu se nezanáší. Běžec se v botách cítí opravdu jistě, bez ohledu na povrch. Vyzdvihnout musím i parádní odvětrání. Bota je maximálně prodyšná a textilní podešívka dobře odvádí pot.

Jediný mínus spatřuju v tom, že při ranním běhu ve vyšší trávě, kdy je ještě rosa nebo je po dešti, umí boty rychle provlhnout. Slabší voděodolnost je bohužel daň za nadprůměrnou prodyšnost, kterou jinak (pro mě) perfektní bota poskytuje.

 

Běžecká obuv Scarpa Spin 2.0Scarpa Spin 2.0

 

Sečteno podtrženo

Běžecká obuv Scarpa Spin 2.0 si mě získala svým vzhledem a dobrý první dojem podpořila i perfektním výkonem venku. Lehoulinká bota mi sedla jak ulitá a já musím konstatovat, že motto značky Scarpa “NESSUN LUOGO E´ LONTANO”, tedy “NIKAM NENÍ DALEKO”, splňuje model Spin 2.0 do posledního písmenka.

+ nízká hmotnost
+ skvělá prodyšnost
+ dobrá stabilita nohy
+ nadstandardní pohodlí
+ parádní tlumení otřesů
+ bezchybná přilnavost a trakce
+ barva a design (čistě subjektivně)

–⁠ prodyšnost je na úkor voděodolnosti
–⁠ nejsou vhodné do opravdu chladného počasí

 


 

Další outdoor tipy:

Srovnání čelovek KNOG Výbava na túru Jak vybrat turistický batoh