20. 7. 2021

4 důvody, proč vyměnit starou přilbu za novou aneb není helma jako helma

Cyklistická přilba je nejdůležitějším bezpečnostním prvkem na kole. Jděte s dobou a chraňte si hlavu opravdu kvalitní a spolehlivou helmou. Sepsali jsme 4 hlavní důvody, proč dát sbohem své staré helmě a pořídit si novou.

 

1. Helma je stará

Helma je spotřební zboží, které stárne. Vlivem UV záření a kolísání teplot se mění vlastnosti pěnového polystyrenu, takže letitá cyklistická helma už nemusí chránit tak dobře, jako přilba nová. Většina výrobců doporučuje preventivní výměnu helmy po třech až pěti letech používání.

 

MTB helmyDámské helmyDětské helmy

 

2. Helma je poškozená

Helmu vyměňte po každém větším pádu, který jste v ní absolvovali. I když přilba nenese viditelné známky poškození, mohla být vlivem nárazu narušená její integrita. Další karambol v takto poškozené helmě by asi nedopadl dobře pro vaší hlavu. Ani neoblečená helma by vám neměla spadnout na zem. Při pádu z větší výšky se totiž může poškodit stejně fatálně jako při každém jiném nárazu. Zajímavou službu nabízí německý výrobce helem Cratoni. V rámci programu Cratoni Crash Replacement Warranty vám v případě nenávratného poškození helmy dají 50% slevu na nákup stejné helmy Cratoni.

 

 

3. Helma je nepohodlná

Člověk se s roky mění. Děti rostou, dospělí přibírají, nebo hubnou a helma pak padá, nebo tlačí. I to je důvod pro výměnu. Špatně padnoucí helma má totiž při pádu účinnost stejnou asi jako žádná helma. Aby helma dobře chránila hlavu, musí vám perfektně sedět. Helma nesmí tlačit, pásky nesmí škrtit a mezi bradu a dolní sponu by se vám měly vejít maximálně dva prsty. Dobře zvolená helma je prostě velikostně tak akorát a komfortně obepíná hlavu.

 

 

4. Helma je nemoderní

A zdaleka nejde jen o vzhled. Světoví výrobci helem investují každoročně nemalé částky do vývoje, aby zlepšili bezpečnost, pohodlí a funkčnost. Firma HJC má třeba patentovaný systém Selfit, který se bez nutnosti točení s upínacím kolečkěm přizpůsobí každé hlavě. Ve vlastním aerodynamickém tunelu pak ladili svůj unikátní odvětrávací systém Coolpath. Německé helmy Cratoni zase nabízí speciální zapínání – dvěma prsty jedné ruky lze přezku povolit a snadno sundat helmu. Několik let staré helmy se po funkční stránce prostě nemohou rovnat s těmi nejposlednějšími modely.

 

Helmy CratoniHelmy Cratoni a Eva SamkováHelmy HJCHelmy HJC

 

TIP: Zeptejte se u své zdravotní pojišťovny, jestli nemáte nárok na příspěvek na nákup cyklistické helmy pro sebe nebo pro dítě.

 


 

Další čtení pro cyklisty:

Helma na kole vždy a všude? 7 zlozvyků při jízdě na kole HJC helmy jezdců UCI