19. 7. 2021

37 % usmrcených cyklistů nehodu mohlo přežít, kdyby měli přilbu. Proč není cyklistická helma povinná?

Hlava je při nehodách tím nejzranitelnějším místem a z medicínského hlediska už asi nikdo nepochybuje o tom, že helma na kole dokáže zachránit život. I statistiky dopravních nehod mluví jasně ve prospěch nošení přileb. Helma je tedy jednoznačně užitečná, ale v Česku a mnoha evropských zemích pro dospělé nepovinná, proč?

 

Když mluví čísla

Podle BESIPu podstupují cyklisté, kteří nosí přilbu, 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. Jeden z tuzemských výzkumných projektů, zaměřených na používání cyklistických přileb, analyzoval 119 cyklistů, kteří byli v průběhu let 1995-2013 usmrceni ve dvou krajích ČR. Studie došla k závěru, že 37 % cyklistů dopravní nehody mohlo přežít, kdyby použili cyklistické přilby (zdroj zde).

BESIP dále uvádí, že s pomocí ochranných přileb lze předejít 83 % fraktur lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % poškození mozku. Přesto hodně lidí pořád riskuje. Z dat projektu Na kole jen s přilbou vyplývá, že z 40 usmrcených cyklistů na českých silnicích v roce 2020 jich až 29 (73 %) nemělo na hlavě helmu.

 

Unisex HelmyDámské HelmyDětské Helmy

 

Hlavu máme jen jednu a neúprosné zákony fyziky fungují i na kole. Pád z kola na hlavu v rychlosti 15 km/h odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru (obr. 1). Při 25 km/h se už pád na hlavu rovná šipce na beton z 2,5m výšky (obr. 2). Při kolizi s autem je to ještě dramatičtější. Když jede kolo 15 km/h a auto 35 km/h, rovná se síla nárazu rychlosti 50 km/h a je srovnatelná se skokem po hlavě na beton z 10 m (obr. 3). Nechceme tvrdit, že vás přilba v takových situacích zachrání, každopádně ale dokáže následky nárazů zmírnit. Proto cyklistickou helmu nasazujeme vždy a všude.

 

Zranění při pádu    Zranění na kole    Zranění na kole

 

Odvrácená strana přileb

Helma je v Česku povinná jen do 18 let, ale ozývají se hlasy, které volají po zavedení povinnosti pro všechny bez rozdílu věku. Ze zdravotního hlediska krok správným směrem. Z celospolečenského pohledu možná ne tak úplně.

Podle některých expertů by povinnost nasadit helmu znamenala významný úbytek cyklistů. Jízda na kole v helmě by pro některé už nebyla tak atraktivním způsobem přemisťování, část lidí by se přestala hýbat úplně, přibylo by civilizačních chorob a rapidně by stouply náklady státu na zdravotní péči.

Experiment na univerzitě v britském Bathu poukázal na ještě jednu věc – lidé v přilbách mají tendenci více riskovat a mnohem troufalejší jsou k nim i ostatní účastníci provozu. Navíc zkušenosti ze zemí, kde je nošení helem ukotveno v zákoně (Kanada, Nový Zéland, Austrálie), ukazují, že na počet úmrtí nemá nařízení větší vliv. 

Má tedy být helma na kole povinná pro všechny věkové kategorie? Jednoznačnou odpověď nemají ani odborníci, ani laická veřejnost. Všichni se ale shodnou na tom, že helma chrání hlavu při pádu a zmírňuje následky nárazu. Za nás proto přilba na kole rozhodně ANO! Vždy a všude. I na sebekratší vyjížďce.

 

Helmy do 1500 KčHelmy do 3000 KčHelmy od 3000 Kč

 


 

Další články o helmách:

Jak vybrat helmu? Cratoni výměna helmy HJC - helmy profíků