Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  16. 11. 2022

Základní výbava na zimní výlety do přírody

Meteorologové hlásí sněžení, takže hory už asi hodně brzy zbělají. Proto jsme vytipovali 7 základních kousků ze zimní outdoorové výbavy, které by vám neměly chybět, pokud si chcete za všech okolností pohyb venku užívat.

 

Funkční prádlo

Přípravy na výlet začněte u sebe a popřemýšlejte, co si obléknout, abyste během celodenního výletu či sáňkování s dětmi neprochladli. Základem tepelného komfortu v tomto období je vrstvení a tou první a nejzákladnější vrstvou by mělo být funkční prádlo. Dobře zvolené prádlo dokáže rychle odvádět pot od těla a zajistit pocit sucha a tepla.

Další vrstvy a jejich počet přidávejte podle toho, kolik stupňů zrovna ukazuje teploměr. Vrstvení je jedinou cestou, jak se při námaze v zimě zbytečně nepotit nebo naopak nemrznout. V batohu mějte pro jistotu vždy ještě jednu vrstvu navíc. Na horách bývá obvykle chladněji, než doma před barákem.

Funkční prádlo

 

 

Batohy

Vyrazit na výlet bez batohu je téměř nereálná představa. Obzvlášť, když máte děti. Batoh volte tak, aby se vám do něj vešla svačina, termoska s horkým čajem, mikina nebo svetr navíc a třeba i nesmeky a čelovka. Praktickou vychytávkou jsou odvětraná záda, abyste pod batohem nepropotili bundu. Hodí se i reflexní prvky a různé popruhy navíc pro uchycení třeba trekingových holí.

Batohy

 

 

Termosky

Mít s sebou teplý nápoj na zahřátí je vždycky dobrý nápad. Dobrá termoska udrží čaj nebo kávu horkou i několik hodin, takže po celém dni venku je nápoj stále vlažný.

Termosky

 

 

Trekingové hole

Jednoduchá vychytávka, která vám nejenom poskytne lepší stabilitu a oporu v terénu, ale pomůže vám rozhýbat celé tělo. Při chůzi s trekingovými holemi zapojujete více svalů, takže je pohyb mnohem efektivnější. 

Trekingové hole

 

 

Nesmeky

Hroty na podrážce dokážou zachraňovat životy. A když né životy, tak minimálně zvrtnuté kotníky, zlomené kočetiny a naražené kostrče. Pod sněhovou přikrývkou nemusí být náledí vůbec vidět. Tam, kde to může klouzat, je dobré jistit se nesmeky. Na tuto malou a skladnou pomůcku si vždycky vyhraďte místo v batohu.

Nesmeky

 

 

Sněžnice

Sněhu už nebývá tolik, co kdysi, ale ve vyšších nadmořských výškách vás může hojnost sněhové nadílky překvapit i na jinak známých turistických trasách. Pokud se chystáte na opravdové horské dobrodrůžo mimo značené stezky, nebo máte chatu v odlehlé houštině na kopci bez příjezdové cesty, mohou se i sněžnice hodit.

Sněžnice

 

 

Čelovky a svítilny

Do hor si s sebou vždycky berte svítilnu. Výlet se může nečekaně protáhnout, rychle se setmí a vy zůstanete na horské stezce jen se světýlkem v polovybitém telefonu. Baterii v mobilu si raději šetřete na horší časy a mějte vždy po ruce čelovku nebo ruční svítilnu. S dobrým světlem snáze trefíte z divočiny zpět do civilizace.

Čelovky