16. 4. 2024

Základní výbava na jednodenní výlet do hor i vícedenní túru

Vyčistit si hlavu, vystoupit z komfortní zóny, zažít dobrodružství nebo se jen nadýchat čerstvého vzduchu. Každý má své důvody, proč vyrazit do přírody. Společné pro všechny je však vybavení, na které byste při plánování jednodenního výletu nebo vícedenního horského přechodu neměli zapomenout.

 

Jednodenní výlet

Na jednodenní výlet si toho moc brát nemusíte. Většinu nejpotřebnějších věcí (viz výčet níže) totiž nahodíte na sebe a s sebou berete už jen vrstvu oblečení navíc, pití a pár energetických tyčinek.

 

1. Turistické boty

Bez pořádných bot při svých horských toulkách daleko nezajdete. Proto výběr turistické obuvi nepodceňujte. Boty vybírejte podle náročnosti trasy a povahy terénu. Na tuzemské výšlapy po vyznačených trasách většinou stačí nižší trekové boty, třeba model Mojito od italské firmy SCARPA. Na náročnější túry v nerovném kamenitém terénu volte raději vyšší obuv jako např. SCARPA Boreas, co ochrání i vaše kotníky. Na delší trek vyrážejte jen v botách, ve kterých už máte něco nachozeno. Vyhnete se tím odřeninám a puchýřům.

Boty

 

2. Outdoorové oblečení

Výběr oblečení pro fyzicky náročnější aktivity jsme řešili v článku Podle čeho vybírat outdoorové oblečení. Ve vyšších nadmořských výškách, kde se počasí může rychle měnit, myslete na to, ať se dá oděvy vrstvit. Začněte kvalitním funkčním trikem a s přibývajícími výškovými metry postupně přidávejte další vrstvy: mikinu, vestu, bundu. Na nohy šortky, případně lehčí, ale odolné kalhoty. Třeba ORTOVOX Pala Pants jsou díky své nízké váze, pružnosti a prodyšnosti jako dělané na letní horské túry i náročné skalní lezení.

Outdoor

 

3. Batoh

Jak vybrat turistický batoh jsme už v poradně probírali. Z článku vyčtete i pár tipů, jak si batoh správně sbalit, abyste měli náklad rovnoměrně rozložený. Když to shrneme, tak u batohu řešte hlavně velikost – čím déle budete mimo civilizaci, tím více věcí budete muset nosit a tím větší batoh budete potřebovat.

Pro potřebu vícedenních přechodů sáhněte po velkém batohu o objemu 50-90 l. Střední batoh o objemu 30-50 l se vám bude hodit na víkendovou túru a batohy do 30 l pojmou to nejdůležitější na jednodenní výlety.

Kromě velikosti se zajímejte i o výbavu batohu. Praktické jsou kapsy na zip, popruhy pro připevnění trekingových holí nebo integrovaná pláštěnka na batoh, aby vám náklad nezmokl. Při koupi turistického batohu důvěřujte tradičním outdoorovým značkám jako Ortovox, Vaude či Pinguin. U nich máte jistotu, že mají funkčnost svých produktů za ta léta vyladěnou na maximum.  

Batohy

 

4. Trekingové hole

Je to jednoduchá vychytávka, která vám nejenom poskytne lepší stabilitu a oporu v terénu, ale pomůže vám rozhýbat celé tělo. Při chůzi s trekingovými holemi zapojujete více svalů, takže je pohyb mnohem efektivnější. Firmy Haven či Leki nabízí i skládací nebo teleskopické modely, aby se daly pohodlně zavěsit za batoh. Druhou výhodou těch teleskopických je nastavitelná délka, takže je využije máma, táta, syn i dcera.

Hole

 

5. Čelovka

Do hor si s sebou vždycky berte svítilnu. Výlet se může nečekaně protáhnout, rychle se setmí a vy zůstanete na horské stezce jen se světýlkem v polovybitém telefonu. Baterii v mobilu si raději šetřete na horší časy a mějte vždy po ruce čelovku nebo ruční svítilnu.

S dobrým světlem rychleji postavíte stan, nebo snáze trefíte z divočiny zpět do civilizace. Lehké a výkonné čelovky Knog (představovali jsme v tomto článku) mají USB nabíjení, takže se dají dobít z externí powerbanky. Na tu byste ostatně taky neměli zapomínat, když vyrážíte na více dní do hor.

Čelovky

 

6. Ostatní

Kdo je připraven, není překvapen. Proto byste měli mít u sebe dostatek vody, pár energetických tyčinek na rychle doplnění energie a pro všechny případy i lékárničku. Vaude nebo Ortovox mají v nabídce celou řadu lékárniček kompaktních rozměrů v nepromokavých obalech. A jeden nepromokavý obal si pořiďte i pro sebe. Na horách se počasí rychle mění, takže pro jistotu pláštěnku nebo nepromokavou větrovku s sebou.

 

Vícedenní túra

Vícedenní výlet mimo civilizaci znamená nutnost někde přespat a něco jíst, takže k jednodennímu výletnímu seznamu nezbytností (viz výše) si připište ještě těchto pár praktických věcí:

 

7. Spacák

Spací pytel je základ. Pokud si vyberete správně, zaručí vám tepelný komfort po celou noc. Nebude vám zima ani příliš velké teplo. Při výběru spacáku tak studujte hlavně jeho teplotní určení a hned potom i jeho velikost podle výšky vaší postavy. Zajímejte se i o rozměry po sbalení, ať víte, kolik místa vám zabere v báglu.

Spací pytel

 

8. Karimatka

Pokud vyrážíte do hor s plánovaným přespáváním v přírodě, budete karimatku nosit celé dny na zádech, takže řeště hlavně její váhu. Hned potom se zajímejte o pohodlí. Karimatka by měla spolehlivě odizolovat chlad linoucí se od země a vyžehlit nerovnosti, které by se vám jinak zakusovaly do těla. Zafunguje i pěnová klasika, ale mnohem lépe se vyspíte na samonafukovacích karimatkách Pinguin.

Karimatka

 

9. Stan

Stan by měl poskytnout tolik plochy, aby se do něj pohodlně vešli všichni obyvatelé i s bagáží. Výška by zas měla umožnit alespoň sednutí. Velikost ale volte uvážlivě, protože platí přímá úměra: čím větší stan, tím větší váha i rozměry. Pokud nemáte vlastního šerpu, volte stan tak, aby se dal relativně pohodlně nosit v batohu. U dvoumístných stanů AcraColeman, Pinguin nebo Vaude, které máme v nabídce, počítejte s hmotností cca 3 kg.

Stany

 

10. Vařič

Zahřát se večer čajem nebo nastartovat den kávou není k zahození ani na horách. Vařiče od Coleman nebo Campingaz jsou skladné, málo váží a poskytují dostatečný výkon na to, abyste si na nich uvařili plnohodnotný oběd klidně o dvou chodech (pokud se vám bude chtít vláčet všechny ingredience v batohu). Nejskladnější a nejsnazší na přípravu jsou ale instantní polévky v pytlících nebo kaše v prášku. K vařiči si nezapomeňte přibalit ještě nějaký plecháček nebo ešus.

Vařič

 

11. Ostatní

To nejdůležitější už máte. Zbývá už jen pár drobností. V báglu mějte sáček na odpadky, ať po seobě v tábořišti nenecháváte nepořádek. Do kapsy si přibalte nožík. V létě (ale i v zimě) pak nezapomínejte na opalovací krém, jelení lůj na rty, pokrývku hlavy a dobré sluneční brýle. Třeba Uvex a Adidas mají v nabídce nespočet modelů brýlí, které se hodí jak na sport, tak na běžné nošení. A pokud vyrážíte do zahraničí, sjednejte si ještě před cestou připojištění a zjistěte si kontakty na tamní horskou službu. Pro jistotu.

Sluneční brýle

 


 

Další outdoor tipy:

Srovnání čelovek KNOG Výbava pod stan Jak vybrat turistický batoh