25. 10. 2021

Základní výbava na skialpy aneb co si s sebou vzít na skialpinistickou túru

Skialpinismus v sobě kombinuje to nejlepší ze sjezdového lyžování a běžek a těm, kteří touží po nedotčených horských svazích, otevírá cestu za hranice skiareálů. Když se loni zastavily vleky i lanovky a zimní střediska musela zavřít, byly skialpy jediným způsobem, jak se povozit na lyžích. Na túry mimo zimní resorty to ale chce speciální výbavu. Co všechno potřebuje skialpinista, aby se mohl pohodlně a bezpečně pohybovat po horách?

 

Skialpové lyže, vázání, boty a stoupací pásy

Skialpinismus je hodně široký pojem, ale obecně se dá rozdělit na 4 základní disciplíny – Race, Speed Touring, Touring, Freetouring. Jim se pak podřizuje kompletní výběr výbavy, od bot, přes vázání až po lyže. Výkonnostní skialpinisté hledají extrémně lehkou, úzkou a nejčastěji i kratší a měkčí lyži, aby při svižných výstupech táhli do kopce co nejméně gramů. Freerideři naopak sáhnou po hodně bytelné, široké fošně s maximální plochou skluznice, aby se při sjezdu nebořili do hlubokého sněhu.

Ryzí skitoureři z kategorie Speed Touring a Touring pak volí kompromis mezi výše popsanými extrémy a obouvají univerzální skialpové lyže, které jsou pohodlné při chůzi a zároveň dostatečně spolehlivé ve sjezdu. A právě z této kategorie budete nejspíš vybírat skialpové lyže i vy, pokud s touto disciplínou teprve začínáte.

 

Skialpové lyže VölklSkialpové lyže Black CrowsSkialpové lyže Black DiamondBlack Crows

 

Skialpové vázání je specifické v tom, že umožňuje uvolnění paty pro výstup a její aretaci pro sjezd. Při výběru správného skialpového vázání se řeší jeho hmotnost, kompatibilita s botami i lyžemi a hlavně zaměření. Superlehké vázání volí opět hlavně výkonnostní skitoureři. Freerideři naopak vybírají těžší, robustnější vázání, které lépe obstojí při sjezdu.

Pokud si chcete výšlapy a sjezdy z kopců doopravdy užít, pečlivě si prostudujte tipy, jak vybrat skialpové boty. Noha se ve skialpových botách pohybuje mnohem více a intenzivněji než ve sjezdových lyžácích. Skialpinistické boty by tedy měly být lehké, pohodlné při chůzi a měly by mít velký rozsah pohybu komínu. Bota nesmí nikde tlačit, ani lehce. To, co vás lehce tlačí na začátku, bude na konci túry nesnesitelné, proto vybírejte pečlivě.

Lyže, vázání a boty máme, takže dolů by to šlo. Abyste se však mohli spustit z kopce, musíte ho nejdříve vyšlapat nahoru. K tomu budete potřebovat stoupací pásy. U pásů se řeší hlavně materiál, ze kterého jsou vyrobeny a způsob lepení a uchycení. Články o tom, jak vybrat stoupací pásy a jak se o ně starat najdete v našem magazínu.

 

Skialpové botySkialpové vázáníStoupací pásySkialpinismus

 

Hůlky, batoh, přilba a lavinová výbava

Až budete vybírat skialpové hole, sáhněte po těch s dvojí nebo prodlouženou rukojetí. Tuhle vychytávku oceníte hlavně při výšlapech, protože vám dává možnost uchopit holi tak vysoko, jak zrovna potřebujete. Doporučujeme hůlky skládací s možností nastavení délky. Složené hole pak mnohem snadněji připevníte k batohu, když je zrovna nebudete potřebovat.

 

SkialpyLavinová výbava na skialpy

 

Skialpový batoh by měl pojmout náhradní funkční triko, teplejší bundu, čepici, lékárničku a lavinovou výbavu. Měl by mít dostatek přezek, které unesou hole, lyže, mačky, cepíny a třeba i sedací úvazek, lano či helmu. Skialpová přilba musí splňovat podmínky dané pro horolezecké helmy. Na hlavě byste ji měli mít při sjezdech a všude tam, kde hrozí pád kamení nebo laviny.

Pokud plánujete chodit a jezdit i mimo sjezdovky, nezapomeňte na svatou trojicilopata, sonda, vyhledávač. Lavina vás totiž může překvapit i tam, kde byste ji vůbec nečekali, klidně hned vedle sjezdovky. A pod sněhem jde o minuty. Takže lavinový set vždycky s sebou!

 

Skialpové holeSkialpové batohyPřilbyLavinové vybavení

 

Oblečení, čelovka a další nezbytnosti

Na skialpech vás ze začátku čeká velké stoupání, takže se téměř jistě zapotíte. Na vrcholu a při sjezdu pak hodně fouká, proto mějte po ruce dodatečnou vrstvu, která zpocené tělo udrží v teple. Dobře navrstvené oblečení vám zajistí tepelný komfort a ochrání vás před větrem, deštěm i sněhem. Oblečení značky Ortovox, které máme v nabídce, je na skialpy jako dělané a obstojí i v těch nejtěžších alpských podmínkách. V našem magazínu si přečtěte, jak správně vrstvit oblečení na horách.

 

Funční prádlo OrtovoxKalhoty ORTOVOXMikiny OrtovoxBundy Ortovox

 

Hlavní prvky skialpové výbavy jsme už od hlavy až k patě prošli, tak pojďme zmínit ještě pár užitečných drobností. Hodit se bude čelovka, kdyby se túra nečekaně protáhla. Přibalit si můžete i powerbanku, protože baterie v mobilu se v mrazu a hlavně v režimu hledání signálu vybíjí bleskovým tempem. V mobilu mějte nainstalovanou aplikaci Záchranka, abyste v nouzi mohli stisknutím jediného tlačítka přivolat Horskou službu. Nezapomeňte na sluneční brýle, opalovací krém a pomádu na rty, protože slunko na horách bývá dost agresivní, a vždy mějte u sebe dostatek pití a jídla, ať můžete průběžně doplňovat energii.

 

Skialpinismus

 


 

Další čtení o skialpinismu:

Vrstvení oblečení na horách Ortovox - oblečení nejen na skialpy  Jak vybrat skialpové boty