Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  21. 5. 2024

3 výhody sportovních brýlí na kolo. Proč si je pořídit a podle čeho vybrat?

Cyklistické brýle nejsou pouhým módním doplňkem. Jezdci totiž nabízí několik praktických funkcí, které zvyšují bezpečnost a zlepšují vidění za jízdy. Tady jsou 3 základní důvody, proč by kvalitní cyklistické brýle neměly chybět ani ve vaší cyklo výbavě.

 

1. Chrání oči před cizími tělesy

Kontakt s hmyzem zažil na kole už snad každý a zrovna muška v oku je obzvlášť nepříjemná. Cyklistické brýle zabraňují vniknutí cizích těles jako hmyz, prach a kamínky do očí a chrání i před větrem a případným kontaktem s větvemi.

Zorníky cyklistických brýlí jsou většinou větší než u klasických lifestylových slunečních brýlí a snaží se co nejpřesněji kopírovat tvar očního důlku. Čím lépe totiž cyklistické brýle přiléhají k obličeji, tím menší je šance, že něco proletí kolem. Skla bývají protažená do stran, aby vám obroučky nezasahovaly do zorného pole a nebránily v rozhledu. Tvar brýlí řešte i s ohledem na helmu, kterou vozíte. Některé modely brýlí se v úrovni obočí nemusí pod helmu vejít.

Sportovní sluneční brýle by měly být lehké a mít přinejmenším nastavitelné nosní polštářky. Jen tak budou dokonale sedět a držet na kořenu nosu i při prudších pohybech. Pozornost věnujte i materiálu. Hledejte brýle z lehkého, pružného, ale dostatečně odolného plastu. Počítejte s tím, že vám pravděpodobně (ne jednou) spadnou na zem.

 

Brýle adidasBrýle adidasBrýle adidas

 

2. Chrání před sluncem a snížují únavu očí

Mnoho faktorů slunečního záření má blahodárný vliv na náš organizmus. UV paprsky k nim ale nepatří. Dlouhodobá expozice ultrafialovému záření může mít za následek trvalé poškození zraku. Na dlouhých (i krátkých) vyjížďkách si proto chraňte oči brýlemi s UV filtrem. Sportovní sluneční brýle renomovaných značek jako Uvex nebo adidas vám zaručí dostatečnou UV ochranu.

 

Víte, že... Tmavší brýlová čočka nezaručuje lepší ochranu před škodlivým UV zářením. I čirá čočka může mít kvalitní UV filtr.

 

Ze zdravotního hlediska máme tedy nošení brýlí na kole vyřešeno. Z praktického hlediska je výhodou cyklistických brýlí hlavně fakt, že dokáží snížit únavu očí a tím pádem vás déle udržet ve střehu. Vyplatí se investovat do skel s polarizační úpravou. Ta garantuje perfektní podání hloubky a vzdálenosti a zlepšuje prostorové vnímání. Polarizovaná skla navíc eliminují oslňující odlesky od blýskavých ploch – mokrá silnice, vodní hladina, sníh. Úpravu najdete třeba na modelech adidas SP0056 nebo SP0029-H.

 

3. Zlepšují vidění

Během celodenních vyjížděk musíte počítat se změnami počasí i světelných podmínek. Z toho důvodu si zřejmě s jedním typem zorníků nevystačíte. Přes příliš tmavé brýle neuvidíte v lese, přes světlé vás zase ostré slunce oslepí. Hledejte tedy brýle s vyměnitelnými skly (třeba model adidas SP0015) nebo s fotochromatickou úpravou.

Fotochromatické zorníky reagují na změnu světelných podmínek. V závislosti na aktuální intenzitě okolního světla se brýle automaticky ztmaví nebo rozjasní. Model adidas SP0057 Photochromic používá třeba náš ambasador Damjan Siriški.

 

Damjan Siriški a adidasDamjan Siriški a adidasDamjan Siriški a adidasSluneční brýle adidas

 

Brýle se samozatmavovacími skly umí reagovat velmi rychle, takže vám vždy a všude zaručují spolehlivé vidění. Počítejte však s tím, že si za takový komfort budete muset připlatit. A jak je to s barevným tónováním? Volba odstínu čočky je do jisté míry otázkou stylu, ale některé barvy jsou pro to či ono prostředí o něco vhodnější:

Šedý zorník  – snižuje jas, nezkresluje barvy, hodí se pro běžné použití při všech venkovních aktivitách
Žlutý a oranžový zorník – zvyšuje kontrast, nesnižuje jas, ideální volba, když je zataženo
Zelený zorník – nabízí vysoký kontrast a ostrost, snižuje oslnění, nezkresluje barevné vnímání
Modrý a fialový zorník – minimalizuje odrazy, mírně zvyšuje kontrast a pomáhá lépe rozpoznat obrysy
Červený a růžový zorník – filtruje modré světlo, zaručuje výborný kontrast, zmírňuje únavu očí
Hnědý zorník – zvýrazňuje kontrast a vnímání hloubky, univerzální za všech světelných podmínek

 

Brýle adidasBrýle adidasBrýle adidas

 


 

Čtěte také:

Kam s mobilem? Ničení kola Komfort na kole