22. 5. 2024

Přepravní obaly chrání při převozech kolo i interiér vašeho auta

Každý cyklista dříve nebo později řeší, jak bezpečně převézt kolo. Způsobů je několik – nosič na střeše, nosič na tažné, kufr auta – všechny s sebou ale nesou riziko poškození kola či interiéru vozu. Účinným způsobem, jak tato rizika minimalizovat, jsou přepravní obaly na kola.

 

Když převážíte kola na nosiči

Nejčastější typy nosičů kol na auto jsme si už na blogu představovali. Pro převoz kol je nosič asi nejpraktičtějším a nejspolehlivějším řešením. Má ale jednu nevýhodu. Kolo je celou cestu venku. Během jízdy tak na kolo působí spoustu nežádoucích vnějších vlivů: déšť, prach, odlétající kamínky. Velmi často se pak stane, že kolo, které jste nakládali čisté, sundáváte v cíli "zaprasené", nebo nedejbože poškrábané.

 

— Střecha

Pokud cestujete s jízdním kolem připevněným na střešním nosiči, bude se vám hodit extra ochrana v podobě krytu kola mRoof od českého výrobce MONTONE. Kryt pasuje na všechna standardní silniční i horská kola a jejich nejexponovanější části chrání před kamínky, hmyzem, větvemi a nečistotami. Natahuje se od přední vidlice přes řídítka, sedlo až po zadní stavbu. Poskytuje tak mnohem spolehlivější a komplexnější ochranu, než obligátní igelitka přes sedlo.

 

Ochrana mRoofOchrana mRoofOchrana mRoof

 

— Tažné

Igelitky můžete zahodit i v případě, že máte nosič na tažné zařízení. Kolo vám mnohem lépe ochrání obal bike mBag. Obal z elastického, vodoodpudivého a oděruvzdorného materiálu se zapínáním na zip pojme úplně celé kolo. Jako do tašky se do něj vejde silniční kolo, trekingové kolo, horské kolo a elektrokolo o velikosti 26-29" s délkou od 160 do 200 cm.

 

Obal Bike mBagObal Bike mBag

 

Sbalený obal je menší než srolovaný spacák a jeho součástí jsou ještě 2 návleky na řídítka a 2 návleky s měkčenou výplní na pedály. Uvnitř je obal vyztužen v oblasti os, aby se tak snadno neprodřel, a pro lepší fixaci v okolí řídítek má stahovací gumu. Obal můžete prát na 30 °C, ale nepoužívejte aviváž ani sušičku a hlavně ho nezkoušejte žehlit. Po cca 30 pracích cyklech se snižuje vodoodpudivá vlastnost materiálu, takže je dobré ho sem tam naimpregnovat impregnací na textil.

Navléknout obal na kolo zvládne 1 člověk do cca 1 minuty. Připevnit kolo na nosič pak umožňují 3 otvory v obalu, přes které protáhnete jak rameno nosiče pro upevnění na rám, tak přezky obepínající ráfek (viz video níže). Otvory se zapínají na zip, takže se vám do obalu nebude prášit ani venku během jízdy, ani doma při skladování kola.

 

 

Když převážíte kola v zavazadlovém prostoru

Pokud máte minivan nebo dodávku a kolo se vám do kufru vejde v celku, bude mu nejlíp ve výše popsaném obalu mBag. Alespoň si bicykl neoťukáte o ostatní kola nebo jiné předměty, které v zavazadlovém prostoru převážíte.

Pokud máte jen středně velký osobák a před nakládkou musíte sundávat přední nebo dokonce i zadní kolo, pořiďte si obal mWheel (případně vypolstrovaný mWheel PRO) na jedno zapletené kolo. Proč? Hned ze dvou důvodů: 1. sundané kolo vám neumaže čalounění v autě; 2. osa sundaného kola a výplet vám nepoškrábou rám kola nebo plasty v kufru. Pro ještě spolehlivější ochranu interiéru před znečištěním, natáhněte na řetěz ochranný kryt mChain.

 

Obal mWheelKryt mChainKryt řetězu mChain

 

Nakonec nezapomeňte náklad dobře zafixovat, aby se v kufru nehýbal. Pamatujte na to, že při prudkém brzdění či nárazu se každá volně ležící věc v autě mění ve smrtelnou zbraň.

 


 

Další užitečné tipy:

Nosiče kol na auto Cyklodovolená Skladování kola