29. 11. 2023

Zakrýt, pověsit, zamknout. Základy bezpečného skladování kol přes zimu

Z článků Rychlá údržba kola před zazimováním v 5 krocích a Zazimování elektrokola aneb co s baterií, když se v zimě nejezdí? už víte, jakou péči byste před zazimováním měli svému kolu nebo elektrokolu dopřát. Jak ale kolo uložit k zimnímu spánku, aby správně uskladněné v pohodě přečkalo zimu?

 

1. Zakryjte ho

Kam s kolem přes zimu? Kamkoliv, kde je bezpečno, sucho, tma a stálá, ale ne příliš nízká teplota. Nízké teploty mají totiž negativní vliv na hydraulické kotoučové brzdy, olej v tlumičích i na vazelínu v ložiscích. Nekryté balkony, na kterých lze tu a tam zahlédnout nějaké kolo, jsou tak spolehlivým zabijákem pro všechny mechanické části jízdního kola a časté změny počasí nedělají dobře ani rámům. 

Kolo se bude mít dobře v garáži, ve sklepě nebo v bytě, tedy v uzavřeném prostoru pod střechou. A úplně nejlíp mu bude, když ho něčím přikryjete, abyste ho izolovali od vlhkosti a chladu a ochránili před prachem. Pro tyto účely vám skvěle poslouží přepravní obaly Scicon, případně cenově dostupnější a české obaly na jízdní kola MONTONE. Ale použít můžete i obyčejnou deku.

 

Přepravní obalyObal na kolo Montone

 

2. Pověste ho

Každá duše přes zimu ztrácí tlak a když kolo dlouhodobě stojí na prázdných pláštích, hrozí jejich poškození. Hlavně těžší elektrokola umí prázdné pláště hodně rychle zdeformovat. Proto je dobré zavěsit kolo či elektrokolo na stěnu. Mezi našimi vlastními MOJEKOLO produkty najdete hned 4 nástěnné držáky. Společnou mají nosnost 25 kg a pogumované koncovky, které chrání kolo před poškrábáním. Liší se jen způsobem zavěšení kola.

Nejprodávanější je obyčejný držák za přední nebo zadní kolo. Pokud máte více jízdních kol a chcete je pověsit na jednu stěnu vedle sebe, je právě tento držák ideální volbou. Pro zavěšení dvou a více kol pod sebou využijte nástěnný držák za pedál. Kolo pak visí ve vodorovné poloze v mírném odklonu ode zdi. Když neřešíte místo využijte držák za rám. Kolo na tomto držáku visí ve vzduchu za horní rámovou trubku ve dvou hácích, takže váha kola se lépe rozloží a nehrozí deformace vyfouknutých plášťů. Posledním typem je držák za rám se sklopnými rameny, které nezasahují do prostoru, když se na kole zrovna jezdí.

 

Držák kolaDržák kola za rámDržák za pedálSklopný držák kola

 

3. Zamkněte ho

Pokud přes zimu necháváte kolo odpočívat na místě, kam pravidelně nechodíte (sklepní kóje v paneláku, kočárkárna), zajistěte ho raději pořádným zámkem. Kolo i sklep. V místech, kam pravidelně nechodíte, používejte vždy ty nejtěžší, nejtlustší a nejbytelnější zámky.

Nejprve kolo pověste na držák a menšími zámky nebo přídavným lankem připoutejte zapletená kola k rámu. Samotný rám pak připněte k nějakému pevnému bodu, třeba k trubkám od topení nebo k okenním mřížím, jsou-li dostatečně pevné. Pevný kotvící bod si můžete i vyrobit, stačí si pořídit kotvu Stronghold Anchor od KRYPTONITE. V naše magazínu si můžete připomenout, jak zamykat kolo a jak vybrat zámek, který odolá nenechavcům.

 

Kotva do zeměZámkyJak zamykat kolo

 


 

Čtěte také:

Jak zazimkovat e-bike Jak zazimovaz jízdní kolo Jak zamykat kolo