Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  9. 2. 2023

Jak vybrat střešní box? Zaměřte se na tyto 4 parametry

Za špatně uložené lyže v kabině vám policie v některých státech může napařit pokutu, proto je pro převoz podobných nákladů ideální střešní box. Využijete ho ale nejenom v zimě pro převoz snowboardů a lyží. Praktické rozšíření zavazadlového prostoru oceníte třeba při cestě na rodinnou dovolenou, nebo když s sebou na cesty chcete vzít kočárek či dětský vozík za kolo. Podle čeho střešní box vybírat?

 

4 parametry při výběru střešního boxu

Základními parametry pro výběr boxu na střechu jsou velikost, uchycení, způsob zamykání a nosnost. V těchto parametrech se totiž jednotlivé autoboxy mohou lišit a na vás bude zvážit pro a proti toho či onoho provedení.

 

1. Velikost

Rozměry a objem volte podle typu nákladu, který plánujete převážet. Pokud budete vozit kočárek či vozík za kolo, volte klidně kratší střešní box. Ty jsou zpravidla širší a vyšší právě proto, aby se do nich tento typ nákladu v pohodě vešel. Třeba Thule Force XT M by měl pojmout i vozík za kolo Qeridoo.

Boxy na lyže bývají užší a delší a právě délka bývá při koupi určující. Na převoz běžek si pořiďte ty nejdelší "rakve", třeba Thule Motion XT Alpine. Sjezdové lyže a snowboardy jsou výrazně kratší než běžky, takže ani autobox nemusí být tak dlouhý. Například do Thule Force XT Sport nabalíte až 5 párů lyží nebo 4 snowboardy s maximální délkou nákladu 175 cm. Pokud byste však měli kupovat box jen kvůli převozu lyží, zvažte pořízení střešního nosiče na lyže, výjde vás totiž mnohem levněji.

Obecně by délka střešního boxu neměla zepředu ani zezadu výrazně přesahovat přes okraj střechy. Vepředu vám totiž přečuhující rakev může bránit ve výhledu na semafory nebo tabule na dálnici. Vzadu by vám zase delší autobox mohl znesnadnit přístup do zavazadelníku.

 

Střešní box ThuleStřešní box ThuleStřešní boxy ThuleStřešní box Thule

 

2. Uchycení

Před koupí boxu si ověřte jeho kompatibilitu s příčníky, které máte na voze. Způsobů uchycení je několik. Levnější boxy se k příčníkům připevňují tzv. U-profily. Montáž takových rakví je poměrně zdlouhavá, takže pokud plánujete box ze střechy častěji sundávat, poohlédněte se po jiném řešení. 

Uživatelsky přívětívější je tzv. T-drážka v příčníku, do které se příslušenství zasune a zajistí excentrickým upínákem. Nejnovější střešní boxy Thule pak disponují systémem PowerClick. Jedná se o rychloupínací systém s čelistmi, které příčníky sevřou. Jakmile je systém náležitě utažen, integrovaný indikátor momentu utažení cvakne, ať máte jistotu, že máte rakev bezpečně připevněnou ke střeše.

Dbejte ale nejenom na upevnění ale i na pozici boxu na střeše. "Rakev" musí být rovnoběžně s bokem vozidla. Našikmo umístěný box totiž zvyšuje odpor vzduchu, spotřebu paliva a může mít výrazný vliv na zhoršení jízdních vlastností automobilu.

 

 

3. Zamykání

Levnější boxy mají jen jeden zámek, ty lepší minimálně dva (po jednom z každé strany) a bezpečnější centrální zamykání, které zabezpečí víko ve více místech naráz. Praktickou vychytávkou je oboustranné otevírání víka. To zaručuje pohodlný přístup k nákladu v každé situaci.

Pro snadnější manipulaci s nákladem mají dražší modely od Thule bílý vnitřek a vnitřní osvětlení, abyste v nákladovém prostoru rychleji našli, co hledáte.

 

4. Nosnost

Nosnost střešního boxu volte stejně jako v prvním bodě podle nákladu, který plánujete převážet. Při výběru střešního boxu se zajímejte nejen o to, kolik váží samotná "rakev" a kolik toho unese, ale hlavně o to, jak moc můžete zatížit příčníky a střechu vašeho vozu.

 

Střešní boxyNosiče lyžíStřešní boxy Thule

 

Co ještě byste měli o střešních boxech vědět

 

Legislativa

Pro střešní boxy u nás neplatí žádná speciální omezení, jsou vnímány jako běžná součást auta. Není omezena ani maximální rychlost. Vždy se řiďte předpisy platnými v dané zemi a taky doporučeními výrobce.

Jízdní vlastnosti

S namontovaným a plně naloženým boxem se zvyšuje těžiště vozu, takže obzvlášť v zatáčkách byste měli být opatrnější. Citlivější bude auto i na boční vítr. Počítejte taky s tím, že se vám zvýší spotřeba paliva, klidně i o 20 %. A nakonec pamatujte na to, že je auto vyšší, takže pozor při vjezdu do garáží.

Rozložení nákladu

Obecná poučka říká, že 60 % z celkové převážené váhy by mělo ležet ve středu. Náklad do boxu ukládejte tak, aby nejtěžší věci ležely v centrální části, ty lehčí pak můžete dát k okraji. Nakonec veškerý náklad v boxu zajistěte gumicuky nebo ráčnovými pásy (někdy mohou být součástí boxu).

 

Střešní box ThuleStřešní boxy Thule

 


 

Mohlo by vás zajímat:

Plusy a mínusy nosičů kol na auto Jek chránit kola při převozu? Základní výbava na skialpy