24. 8. 2022

Jak správně nasadit a nosit cyklistickou helmu aneb na kole jen s přilbou

Podle BESIPu podstupují cyklisté s přilbou až 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají. S pomocí ochranných přileb lze předejít 83 % fraktur lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % poškození mozku. Z medicínského hlediska tak asi nikdo nepochybuje o tom, že helma na kole dokáže zachraňovat životy. Jen musí být správně nasazená. Jak na to?

 

Jak má vypadat správně nasazená cyklistická helma

Špatně padnoucí helma má při pádu přibližně stejnou účinnost jako žádná helma. Aby přilba dobře chránila hlavu, musí vám perfektně sedět. Helma nesmí tlačit, pásky nesmí škrtit a mezi bradu a dolní sponu by se vám měly vejít maximálně dva prsty. Dobře zvolená helma je prostě velikostně tak akorát a komfortně obepíná hlavu. Nejčastější chyby při upínání přileb ilustrují následující fotky.

 

Jak nasadit helmu

 

1. ŠPATNĚ: Cyklistická přilba není správně nastavena, cyklistka má chybně seřízené upínací řemínky. Jeden řemínek by měl vést před uchem a druhý za uchem.
2. ŠPATNĚ: Cyklistická přilba je nasazena obráceně, nefunguje tedy jako ochranný prvek.
3. ŠPATNĚ: Cyklistka má špatně seřízené řemínky cyklistické přilby. Řemínky vedoucí před a za uchem by se měly setkat pod ušním boltcem. Utažení řemínků pod bradou je příliš volné. Doporučení je takové, že mezi řemínek a bradu by se měly vejít dva prsty.

 

Jak nasadit helmu

 

4. ŠPATNĚ: Cyklistická přilba je příliš vzadu, cyklistka má odkryté čelo a nemá tak chráněný obličej.
5. ŠPATNĚ: Cyklistická přilba je příliš vpředu, cyklistce brání ve výhledu a navíc nemá chráněn zátylek.
6. SPRÁVNĚ: Dobře zvolená velikost přilby, připevněna dotahovacím mechanismem (např. dotahovací kolečko), správně nasazena a upevněna. Pásky na boční části hlavy jsou správně vedeny kolem uší, kde tvoří písmeno „Y“. Zapínání pod bradou je tak akorát dotažené.

 

Na kole jen s přilbou

Na kole jen s přilbou je projekt, od kterého jsme si vypůjčili fotky výše, a taky projekt, který v Mojekolo dlouhodobě podporujeme. Cílem projektu je šířit osvětu o smysluplnosti helmy na kole, čímž chce přispět ke snížení úrazů cyklistů, zejména těch se závažnými následky na zdraví.

Na základě provedeného výzkumu dospělo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., k závěru, že v České republice mohlo 37 procent usmrcených cyklistů žít, pokud by řádně použili cyklistickou přilbu. Dodejme, že i ti, kteří bez přilby přežili, si s sebou často nesou do dalšího života trvalé následky v podobě psychických poruch, epileptických záchvatů apod. Proto za nás na kole vždy a všude jen s kvalitní a řádně upevněnou přilbou!

 

Dětské helmyMTB helmyFullface helmyLifestyle helmy

 


 

Další čtení o helmách:

Jak vybrat helmu? Cratoni výměna helmy 4 důvody pro výměnu helmy