Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  9. 1. 2024

Pravidla (pod)zimního oblékání: Co nesmí chybět v (pod)zimním šatníku cyklisty?

Dres, šortky a ponožky už na podzim a v zimě stačit nebudou. Ráno a večer slunce nehřeje jako přes den, takže jedinou cestou, jak se na kole na podzim a v zimě zbytečně nepotit nebo naopak nemrznout, je přidávat nebo odkládat oblečení podle toho, kolik stupňů zrovna ukazuje teploměr.

 

Když klesá teplota, přidávejte vrstvy

Ke konci roku se nejenom zkracují dny, ale klesá i teplota. Základem tepelného komfortu na kole v tomto období je vrstvení. Dobře zvolené funkční prádlo pod dresem dokáže rychle odvádět pot od těla. Zabrání prochladnutí a zajistí vám pocit sucha a tepla.

Udržovat teplo a odvádět vlhkost pomáhá i samotný cyklistický dres. Při teplotě kolem 20 °C to ještě zvládnete s krátkým rukávem, když ale teplota klesne k 15 °C, navlékněte dres s dlouhým rukávem. Pro zimomřivější cyklisty existují dokonce zateplené dresy s vnitřní počesanou vrstvou. Při teplotách kolem 10 °C už nahoďte třetí vrstvu – vestu.

 

Funkční prádloCyklistické dresy s dlouhými rukávyVestyCyklistické bundy a větrovky

 

Na podzim a v zimě mějte pro jistotu vždy po ruce i další vrstvu. Ochrání vás před větrem nebo deštěm. Řeč je o nepromokavých bundách a větrovkách. S nimi zvládnete chlad i všechny rozmary (pod)zimního počasí, které vás na kole mohou překvapit.

 

A co tam dole?

Nohy snesou trochu větší zimu než trup, ale hlavně kolena byste neměli nechat prochladnout. Pravidla vrstvení platí dole stejně jako nahoře. Babí léto pravděpodobně ještě odjezdíte v kraťasech, ale s klesajícími teplotami byste měli přidat návleky na kolena. Později i na celé nohy. Pokud se nechcete vzdávat výletů na kole ani v té největší zimě, pořiďte si dlouhé cyklokalhoty, tzv. čapáky.

 

Návleky na ruceNávleky na nohyCyklistické kalhotyNávleky na tretry

 

A když půjdeme ještě níž, koupit se dají i zateplené cyklistické trety. Zimy už ale nejsou to, co bývaly, takže si většinou vystačíte s návleky na tretry.

 

Kde vám ještě utíká teplo

Chodidla, nohy, ruce i trup už máme v teple, ale co prsty? S promrzlými prsty ztrácíte cit na brzdách i v řízení, takže to bude chtít dlouhoprsté rukavice. V zimě ideálně se zateplením. Rukavice na lyže nebo snowboard ale nechte v šuplíku. Jsou příliš objemné a ruce v nich pro řízení kola neohrabané.

Abyste neztráceli teplo ani přes hlavu, nasaďte čelenku nebo rovnou čepici. Pamatujte jen, že na hlavu patří ještě helma. Čepici vybírejte tak, aby se pod přilbu pohodlně vešla.

 

Dlouhoprsté rukavice na koloZimní cyklo rukaviceČepice a čelenky na koloReflexní prvky

 

Myslete prostě na to, že oblečení na kolo musí být od hlavy až k patě pohodlné. Nesmí vás omezovat v pohybu a mělo by mít integrované reflexní prvky. V tmavomodrém oblečení vás přijíždějící auto uvidí ze vzdálenosti cca 18 metrů, v červeném na 24 metrů, ve žlutém na 37 metrů a v bílém na 55 metrů. Ovšem reflexní doplňky vás zviditelní až na 200 metrů.

 


 

Čtěte také:

Podzimní výbava Jak zvýšit pohodlí na kole 4 důvody pro výměnu staré helmy