21. 7. 2023

Jak se obléct na běhání: Tipy Moniky Stejskalové, vítězky Beskydské sedmičky

Pokud jste nový běžec nebo trénujete na svůj první závod, budete zřejmě řešit, co na sebe. Dobrou zprávou je, že k tomu, abyste byli úspěšným běžcem, nepotřebujete drahé oblečení a luxusní výbavu. Běh (hlavně ten rekreační) je sport poměrně nenáročný na finance. Oblečení musí být hlavně pohodlné, pak bude i bezpečné. Zde je pár mých tipů pro výběr výbavy od paty až k hlavě.

 

Základem je dobrý pár běžeckých bot

Když začínáte běhat, budete potřebovat dobrý pár běžeckých bot. Mě se osvědčují ty od firmy Inov-8 a můj oblíbený model jsem už pro Mojekolo testovala. Špatná bota je nejčastější příčinou běžeckých zranění. Nehleďte tedy jen na značku, styl, barvu a cenu. Raději se při výběru běžeckých bot zaměřte na těchto 5 důležitých bodů:

 

— Velikost

Nejčastější chybou běžeckých amatérů je špatný výběr velikosti bot. Ve své praxi konzultantky a prodejkyně bot se s tímto setkávám každý den. Obecné pravidlo říká, že běžecká bota musí být vždy alespoň o půl čísla větší, než je velikost chodidla.

 

Moničin tip: „Nebojte se kupovat větší boty. Zajistíte si dostatek komfortu a s tím spojený prožitek z tréninku. Když běháte v různých terénech, po lesních cestách, po kamenech, z kopce, noha přitom vždy pracuje, individuálně se může i prodlužovat a lehce otékat, proto je vhodné dopřát jí dostatek pohodlí. Vyvarujete se tím tzv. běžeckým nehtům (opakovaně černající nehty v důsledku nesprávné velikosti bot).”

 

— Silnice vs. Trail

Myslete na to, kde budete nejčastěji běhat a podle toho volte správný typ obuvi. Silniční obuv je stvořená k běhu na pevném povrchu. Poradíte si díky ní s nástrahami cyklostezek a města. Podrážka je vyrobena z velmi odolné pryže, která je schopna odolávat silnému tření asfaltové plochy.

Nad podrážkou má silniční bota velmi dobré tlumení z pěny (pasivní, aktivní) nebo gelu. Toto tlumení chrání nohu před nástrahami pevného podkladu. Nakonec má bota svršek, mnohdy velmi široký, vyrobený z jemné síťoviny. Ta udržuje v botě příjemné klima i při běhu po rozpáleném asfaltu.

Pokud milujete bláto, vaším revírem je příroda a zdolávání těžkých kopců do vás pumpuje endorfin, sáhněte po trailové botě. Ta má podrážku z měkčího materiálu s hrubším dezénem. Kolíky na podrážce se v terénu zakusují do země a zlepšují stabilitu.

Počítá se zde s měkčím podložím, takže trailové běžecké boty mají menší tlumení. Svršek je často z velmi odolné síťoviny, aby vás neohrozila žádná nástraha lesa. Bota je podstatně užší než silniční, aby vás podržela i v tom nejnáročnějším terénu.

 

Monika Stejskalová


— Pronace, supinace, neutrál

Cizojazyčné termíny pronace a supinace se používají pro určení typu došlapu. V některých specializovaných běžeckých prodejnách vám na přístrojích váš typ došlapu zjistí. Poznat se dá ale i na starých botách, podle toho, které části obuvi jsou nejvíce namožené.

Pronace se vyznačuje tím, že se chodidlo při došlapu vychyluje směrem dovnitř. V určité míře to není problém, ale při větším vychýlení už je to třeba řešit. Větší pronaci kompenzují vhodné běžecké boty, které jsou navrženy tak, aby stabilizovaly více na vnitřní straně podrážky. Nejčastěji se s tímto typem došlapu setkáváme u lidí s plochými chodidly nebo těch, kteří mají postavení noh do X.

Při supinaci se chodidlo vychyluje směrem ven. V tomto případě se hodí boty, které jsou vyztužené na vnější straně podrážky, aby tuto nerovnost vyrovnávaly. Se supinací se můžete setkat pokud máte vyšší klenbu nohy či nohy tzv. do O. Lidé se supinací vytáčejí při běhání špičky hodně dovnitř, takže nejvíc zatížená místa na běžecké botě jsou na vnější straně podrážky.

Neutrální došlap je pro běhání ideální. Při dopadu na povrchu se chodidlo převalí od paty ke špičce středem podrážky. U tohoto typu došlapu nepotřebujete žádné extra stabilizační prvky, takže máte výběr o něco jednodušší.

Noha se při nárazu chodidla na povrch musí vyrovnat s tlakem 2-3x větším, než je hmotnost těla. Proto se došlap tak řeší. Pokud si ho “nepohlídáte” při výběru vhodné obuvi, budete zbytečně přetěžovat klouby, svaly nebo vazy. Při běhání na delší vzdálenosti nebo při pravidelném tréninku se to pak může začít negativně projevovat na vašem zdraví.

 

— Neberte váhu  na lehkou váhu

Čím větší váha těla, tím větší zátěž pro nohy, kosti, šlachy apod. při dopadu chodidla na povrch. Vyšší hmotnost tak může vyžadovat koupi běžeckých bot, které poskytnou další podporu navíc a to i v případě, že máte neutrální došlap chodidla. Ideální je to probrat s lékařem nebo zkušeným obchodníkem z běžecké speciálky. Vyhnete se tak bolestem zad či nohou po běhání.

Nejjednodušší cestou je navštívit nějaký specializovaný běžecký obchod, kde mají i diagnostické zařízení na zjištění typu vašeho došlapu. Nevýhodou zde může být nabídka omezená jen na konkretní značku bot, takže můžete přijít o zajímavé modely.

Toto omezení můžete odbourat nákupem v e-shopu jako je ten náš, kde najdete boty na běhání od různých značek a výrobců. Často u nás najdete modely, které v klasickém obchodě běžně nebývají k dostání.

 

Běžecké botyInov-8

 

Správné běžecké oblečení podporuje výkon

Když s běháním začínáte, nemusíte kupovat celý nový šatník. Využít se dá i funkční triko, které používáte na kolo. Pokud však chcete podpořit výkon hned od začátku a pořídit si pár pořádných běžeckých kousku, mrkněte k nám do sekce BĚH.

 

— Ponožky na běhání

Jako běžec zapomeňte na ponožky ze 100 % bavlny. Bavlněné ponožky neumí odvádět vlhkost. Pokud se vám potí nohy nebo vběhnete do kaluže, budete čvachtat. Pořiďte si raději ponožky ze syntetické směsi. Lépe schnou a zabraňují vzniku puchýřů. Hledejte materiály jako polyester, akryl apod. Pro zimní běhání jsou dobrou volbou vlněné směsi.

Délka ponožky je na vás. Některé jsou střiženy nízko pod kotníky, další ve výšce kotníků, ještě jiné - kompresní -  přesahují přes lýtko. Ty doporučuju hlavně na závody. Vyberte si ale styl, který vám nejlépe vyhovuje, a který se hodí do aktuálního počasí. Mnoho běžců volí v létě nižší ponožky, v zimě vyšší.

 

— Technické oblečení

Správné běžecké oblečení výrazně přispívá ke komfortu běžce a umožňuje mu maximální soustředění na výkon i radost z běhu. Funkční oblečení v zimě dostatečně hřeje, v létě chladí, nepřekáží v pohybu a sedne jako ulité. Co vzít při výběru v potaz?

Vrstvení je základ. V zimě je vždy výhodné mít na sobě raději lehčí oblečení ve více vrstvách, než jeden teplý kousek. Pak se dá teplota regulovat podle aktuální potřeby. První vrstvu oblečení tvoří kraťasy nebo tříčtvrteční či dlouhé kalhoty a tílko či tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem. Tato vrstva by měla přiléhat těsně na tělo a tvořit základ celého oblečení.

Druhou vrstvu pak tvoří mikina a případně ještě svrchní kalhoty, pokud jste si jako první vrstvu oblékli například jen tenké přiléhavé kalhoty z funkčních materiálů. Třetí vrstvou pak je bunda. V zimě je potřeba pamatovat i na kvalitní rukavice, případně šálu a čepici, protože povrchem hlavy ztrácíme hodně tělesného tepla.

 

 

Do deště jsou vhodné voděodolné bundy, které současně umožňují odvod tepla od těla. Většina běžců se shoduje na tom, že než neprodyšnou bundu či pláštěnku, je lepší nebrat si nic. V pláštěnce sice nebudete mokří zvenku, ale brzy budete propocení tak, že už v tom nebude žádný rozdíl a ještě se budete cítit nepohodlně.

 

Moničin tip: "Když si jdete zaběhat, dejte si pozor, abyste se příliš neoblékali. Jakmile se zahřejete, vaše nadbytečné tělesné teplo způsobí, že bude pocitově o 15 až 20 stupňů tepleji. Pokud je například venku teplota nad 15 stupňů, pravděpodobně se vám bude dobře běhat v tričku a kraťasech. Jak se tedy obléci? Zpravidla tak, jako by venku bylo přibližně o deset stupňů více, než skutečně je. Zpočátku vám sice bude chvíli chladněji, ale brzy se zahřejete na příjemnou teplotu a nebudete se přehřívat. Samozřejmě je třeba vycházet ze zkušeností vlastního těla a oblečení tomu přizpůsobit."

 

U běžeckého oblečení se opravdu vyplatí neriskovat a vsadit na kvalitu. Výrobky renomovaných značek jako Craft, Kilpi nebo Inov-8 nejsou zase o tolik dražší, než levné varianty pochybného původu, a máte jistotu, že budou mít nejenom skvělé funkční vlastnosti a bude se vám v nich dobře běhat, ale také že vydrží dlouho a nebudete za pár měsíců muset na nákupy znova.

 

Monika StejskalováMonika StejskalováMonika StejskalováMonika Stejskalová

Monika Stejskalová je mladá ultraběžkyně, která na sebe loni upozornila suverénním vítězstvím v závodě Beskydská sedmička 2022 v kategorii žen. S náskokem přes hodinu před celkově druhou ženou to s časem 13 h 50 min a 49 s dotáhla až na 10. místo v celkovém pořadí. Deváté místo celkově a traťový rekord v ženách brala téhož roku i na horském ultramaratonu Javornická 100.

IG: https://www.instagram.com/monistej/

 


 

Mohlo by vás zajímat:

Rozhovor s Monikou Stejskalovou Výbava na běh Jak vybrat boty na běh