8. 3. 2021

Proč jezdit do práce na kole (nejen během lockdownu)

Sociální distanc, který nás pandemie koronaviru naučila dodržovat, přiměl spoustu lidí k tomu, aby přehodnotili způsob dopravy do práce a vyměnili přeplněné vozy MHD za staré dobré kolo. O tom, že je pohyb zdravý, a že riziko nákazy na kole klesá na minimum, dnes už snad nikdo nepochybuje. Pravidelná jízda na kole má ale pár dalších benefitů, které tak samozřejmé nejsou. A přitom mají blahodárný vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu.

 

Kolo je rychlejší a bezpečnější

Vědci zjistili, že cestování do zaměstnání na bicyklu je dvacetkrát bezpečnější než jiné způsoby dopravy a podle jedné londýnské dopravní studie i cca 2x rychlejší než auto. Ve špičce je průměrná rychlost cyklisty v centru Londýna celých 13 mil na hodinu, zato řidiči čtyřkolových motorových vozidel se městem prodírají šnečím tempem 7 mil na hodinu (necelých 11,5 km/h).

Jen si to představte. Je ráno, dopravní špička. Sedíme v autě a stylem brzda, plyn, brzda, plyn se metr po metru blížíme k práci. Ztrácíme nervy i čas. A když se konečně doplížíme ke kanceláři, objedeme ještě pětkrát blok, abychom konečně našli nějaké volné místo k parkování.

Ani MHD na tom není lépe. Autobusy a trolejbusy mají sice ve městech často vyhrazený vlastní pruh, ale i je sem tam zbrzdí zácpa. Navíc vám na krk dýchá X dalších spolupasažérů, což obzvlášť v době pandemie není dvakrát příjemné.

Na kole a elektrokole nic z toho nehrozí. Žádné zácpy ani nechtěný kontakt s cizími. I parkovací místo většinou u kancelářských budov najdete raz dva. Když není k dispozici kolárna, je před vchodem alespoň stojan. Cesta do práce na kole je prostě bezstarostná jízda.

 

Na kole budete zdravější a šťastnější

Snad ve všech vědeckých studiích se dočtete, že pravidelný pohyb prospívá lidskému zdraví. Takže i cestování do práce na kole snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity a podle některých odborníků i rakoviny. A platí to i elektrokolech. Možná se na nich tolik nezapotíte, ale šlapat musíte tak nebo tak.

Pohyb navíc vyplavuje endorfiny, hormony, kterým se lidově říká hormony štěstí. Slunce zase podporuje produkci serotoninu – hormonu dobré nálady. A důvodů k radosti mají „dojíždějící na kole“ ještě víc. Neutrácí za benzín, opravy auta nebo jízdenku do MHD. Šetří životní prostředí, protože nevypouští do vzduchu žádné zplodiny. Zlepšují si kondici, hubnou a prodlužují si život.

Kolo, s elektromotorem nebo bez, je prostě všelék na chmury i civilizační choroby. Tak popadněte klíče od sklepa nebo garáže, oprašte svého dvoukolového mazla a zítra nashle u toho stojanu na kola, co ho každý den míjíte, když vcházíte do práce.

 

Poměřte síly s cyklisty z celé ČR ve výzvě Do práce na kole

O prospěšnosti cestování do zaměstnání na kole vás snad přesvědčilo pár předchozích odstavců. V květnu navíc můžete poměřit síly s dalšími dojíždějícími cyklisty z celé ČR v rámci 11. ročníku výzvy Do práce na kole.

V průběhu výzvy si účastníci zapisují své cesty do registračního systému a každý se tak může porovnat s ostatními účastníky z celé ČR. Loni, během jubilejního 10. ročníku, podniklo 15 813 účastníků celkem 393 000 bezmotorových cest a v součtu urazili 3 821 000 km „na vlastní pohon“ – na kole, koloběžce, pěšky, poklusem. A to znamená 493 tun ušetřeného CO2, které by jinak z výfuků putovalo přímo do ovzduší.

Cílem výzvy Do práce na kole je udržet se aktivní v květnu i v průběhu celého roku a podpořit ekologický způsob dopravy. My v MOJEKOLO jako oficiální partneři akce jdeme určitě do toho. Zapojte se letos i vy.

 

Registrujte se do výzvy

 

Bude se hodit při cestách do práce

 

1. Dobrá helma, co chrání a dobře vypadá

Pokud řešíte styl, omrkněte americké helmy Electra, pokud spíše variabilitu sáhněte po značce Cratoni z Německa, která nabízí celou řadu modelů od lehkých silničních helem, po robustní integrální enduro přilby.

NÁŠ TIP: Jak vybrat helmu na kolo 

 

Helmy CRATONICratoni

 

2. Nepromokavá bunda, kdyby vás překvapila přeháňka

Italská značka Santini šije prvotřídní oblečení na kolo. O jejich kvalitě svědčí i to, že v něm jezdí vrcholoví sportovci na závodech mezinárodní cyklistické unie UCI.

NÁŠ TIP: Co nesmí chybět cyklistovi v šatníku, když je venku 10 °C a méně  

 

SantiniOblečení Santini

 

3. Cyklokomputer, který změří rychlost a spočítá kilometry

Kvalitní, cenově dostupné a jednoduché na ovládání tachometry vyrábí německá firma CicloSport. Mezi základními modely najdete jak drátové, tak bezdrátové verze cyklocomputerů. Pořídit si můžete i chytrou navigaci, která vám vždycky ukáže cestu.

 

Cyklocomputery CicloSportCicloSport

 

4. Kvalitní světla, ať jste mezi budovami i auty líp vidět

Spojit funkčnost, praktičnost a styl umí australský výrobce světel Knog jako málokdo. Světla na kolo všech rozměrů a výkonů si svým minimalistickým designem získaly bikery na celém světě. PS Svíťte i přes den.

NÁŠ TIP: 5 zásadních parametrů při výběru světla na kolo

 

KnogSvětla KNOG

 

5. Zámky, ať kolo najdete tam, kde jste ho nechali

Na dobré kolo to chce dobrý zámek. Zajímavou službu nabízí americká značka Kryptonite. Při ztrátě klíče vám pošlou nový a s nákupem jejich zámku si můžete svoje kolo připojistit proti krádeži. Když se zloději podaří překonat zámek Kryptonite, vyplatí vám firma odškodnění podle „tarifu“, který si předplatíte.

 

Zámky KRYPTONITEKryptonite