2. 8. 2023

Jak je to s povinností vozit helmu na kole v oblíbených letních destinacích Čechů?

Zahraniční dopravní policisté umí být nekompromisní a z výše pokut za nedodržování místních pravidel jdou někteří do mdlob. My samozřejmě doporučujeme vozit helmu vždy a všude, zákony a pravidla v jednotlivých destinacích jsou ale benevolentnější. Kde je přilba povinná, kde jen doporučená a kde její nošení vůbec neřeší?


Helma a top dovolenkové destinace Čechů

Jízda bez helmy znamená především riziko zdravotní, ale tam, kde je povinná, i riziko finanční. Za prvé vám policie může napařit pokutu, za druhé vám pojišťovna v případě nehody odmítne proplatit léčebné výlohy. A ty mohou při vážnějších poraněních šplhat do astronomických výšin.

 

STÁT POVINNOST NOSIT PŘILBU
Česko Povinná pro děti a mládež mladší 18 let.
Slovensko Povinná pro pro děti do 15 let.
Rakousko Povinná pro děti do 12 let.
Maďarsko Povinná pouze při jízdě mimo obec při rychlosti nad 50 km/h. Doporučená pro děti.
Chorvatsko Povinná pro děti a mládež mladší 16 let.
Polsko Nepovinná.
Řecko Nepovinná.
Bulharsko Nepovinná.
Španělsko Povinná pro cyklisty mladší 16 let. Doporučená v obci a povinná mimo obec pro cyklisty starší 16 let.

 

Uvedené údaje vychází ze seznamu zveřejněném na oficiálních stránkách Evropské komise. Pravidla v dalších evropských zemích si můžete ověřit zde. Informace však mají výhradně charakter dokumentačního nástroje a Evropská komise nepřebírá žádnou odpovědnost za jejich obsah nebo jejich přesnost. Za Mojekolo proto doporučujeme, pokud plánujete zahraniční dovolenou s koly, informujte se ještě před odjezdem na ambasádě cílové země, jak je to u nich s nošením přileb.

 

Unisex HelmyDámské HelmyDětské HelmyCratoni


Helma a její účinnost při nehodách

Hlava je při nehodách tím nejzranitelnějším místem a z medicínského hlediska už asi nikdo nepochybuje o tom, že helma na kole dokáže zachránit život. I statistiky dopravních nehod mluví jasně ve prospěch nošení přileb. Podle BESIPu podstupují cyklisté, kteří nosí přilbu, 19x menší riziko úmrtí než ti, kteří ji nepoužívají.

Jeden z tuzemských výzkumných projektů, zaměřených na používání cyklistických přileb, analyzoval 119 cyklistů, kteří byli v průběhu let 1995-2013 usmrceni ve dvou krajích ČR. Studie došla k závěru, že 37 % cyklistů dopravní nehody mohlo přežít, kdyby použili cyklistické přilby (zdroj zde).

BESIP dále uvádí, že s pomocí ochranných přileb lze předejít 83 % fraktur lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % poškození mozku. Nechceme tvrdit, že vás přilba při pádu 100% ochrání, každopádně ale dokáže následky nárazů zmírnit. Proto cyklistickou helmu nasazujeme vždy a všude.

 

Helmy do 1500 KčHelmy do 3000 KčHelmy od 3000 KčHJC

 


 

Další články o helmách:

Jak vybrat helmu? Cratoni výměna helmy HJC - helmy profíků