Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  27. 8. 2020

5 tipů, jak zvýšit pohodlí na kole

Brnění rukou nebo ztvrdlé sedací svaly dokážou rychle znepříjemnit každou vyjížďku. Právě ruce, nohy a zadek jsou těmi částmi těla, která s kolem přicházejí nejvíce do styku. Jak tedy vytlumit rázy a vibrace, kterým při jízdě tyto partie vystavujeme, a dopřát si maximální pohodlí? Pojďme se podívat na 5 věcí, které dokážou okamžitě zvýšit komfort na kole a jejich výměna je většinou otázkou pár minut.

 

1. Gripy

Nenápadná a přitom velmi důležitá vrstva mezi řídítky a rukama má významný vliv na pohodlí při jízdě. Obecně platí pravidlo, že čím větší ruku máte, tím tlustší rukojeť vám sedne. Víc materiálu na řídítkách pohltí i více vibrací, ale může znamenat i měně citu při ovládání kola. Při výběru gripů dejte na pocit. Gripy vám prostě musí padnout.

 

GripySilikonové gripy ESIgrips

 

V Mojekolo jsme si obzvlášť oblíbili silikonové gripy ESIgrips. Silikon je výjimečně pohodlný i při jízdě bez rukavic, výborně tlumí vibrace, snižuje únavu dlaní i zápěstí a zaručuje stejný úchop za sucha i za mokra. Gripy prostě nekloužou a zároveň nelepí. Věří jim i profíci z Ghost Fatory Racing Team. Navíc jsou dostupné v mnoha barvách, takže si je můžete doladit k barvě kola.

 

2. Rukavice

Cyklistické rukavice dokážou nejenom minimalizovat otřesy a zlepšit úchop a ovladatelnost kola, ale ochrání vaše dlaně při pádu. Dobrá rukavice, ať už krátkoprstá nebo dlouhoprstá, musí perfektně sedět na ruce. Nesmí nikde tlačit, stahovat, ale ani odstávat. Rukavice by měla být prodyšná, mít ergonomickou pěnovou výplň na dlani a ideálně i reflexní prvky. Standardem už je speciální savý materiál na palci rukavice pro otírání potu z čela. Na běžné ježdění vám budou stačit krátkoprsté rukavice. Na divoké sjezdy volte raději dlouhoprsté rukavice.

 

Krátkoprsté rukaviceDlouhoprsté rukaviceZimní rukaviceRukavice Santini

 

3. Sedla

Zadní partie se na kole většinou ozvou jako první. Komfort mohou zlepšit kraťasy s cyklovložkou nebo i pouhá úprava posedu. Na pohodlí má vliv jak výška sedla, tak jeho sklon, ale pokud změna nastavení nepomůže, bude to chtít nové sedlo.

U výběru nového sedla zohledněte styl svého posedu. Pokud jezdíte ve vzpřímenější poloze, volte širší sedlo. Silničáři sedí ve velkém předklonu, proto si vybírají úzká a dlouhá sedla. Do terénu se zase budou hodit sedla z odolnějších materiálů a s dobrým polstrováním.

 

 

4. Sedlovky

I obyčejná tyč pod sedlem se dá „vytunit“. Odpružená sedlovka je pohodlným řešením, které umí vyžehlit i větší nerovnosti na cestě. Pokud ale na svém stroji řešíte každý gram, vyměňte tradiční hliníkovou sedlovku za karbonovou. Karbon sám o sobě dokáže částečně vibrace pohlcovat a navíc je ultrapevný a ultralehký.

 

SedlaSedlovkyPohodlí na kole

 

5. Tretry

Výběr treter na kolo je velký. Od vyloženě cyklistických po takové, které byste od normálních bot nerozeznali. Boty na kolo by měly být dobře odvětrané s pevnější podrážkou, abyste se do pedálů mohli pořádně opřít. A pokud chcete maximálně zefektivnit šlapání, poříďte si nášlapné pedály a cyklistické tretry. Zacvaknutá tretra zajišťuje ideální pozici nohy na pedálu po celou dobu jízdy, možnost zabírat i směrem nahoru a jistotu, že vám noha nezklouzne z pedálu v zátáčce, v prudkém klesání nebo v dešti. Ale pozor na sesedání, nezapomeňte se vycvaknout!

 

MTB tretrySilniční tretryCyklosandályCyklistické tretry

 


 

Další rady a tipy:

Jak vybrat tretry Jak vybrat helmu 4 důvody pro výměnu helmy