Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  6. 11. 2023

Čím se na podzim dovybavit na kolo aneb co s sebou a co na sebe?

V létě je to jednoduché. Dny jsou teplé a dlouhé, takže většinou stačí jen tak polehku naskočit na kolo, nic neřešit a vydat se na celodenní vyjížďku. S nástupem podzimu se ale rapidně zkracují dny a počasí venku začíná kolísat. Na podzim tak musíme před každou jízdou více přemýšlet, co (s sebou) na kolo, aby nás nepřekvapila zima, déšť nebo tma.

 

Světlo je základ

Spousta těch, kteří za řídítka usedají pravidelně několikrát týdně, svítí už i přes den. Světla na kole jsou sice povinná jen za snížené viditelnosti, ale mít je rozsvícená dává smysl za všech podmínek. Když během dne vjedete do lesa, pod most, do tunelu stáváte se pro projíždějící auta hůře viditelní. Proto i přes den stojí za to svítit. Problematice denního svícení se věnuje iniciativa Zapnisvetlo.cz. Na podzim se navíc brzo stmívá a počasí bývá proměnlivé. Světlo je prostě bezpečnostní prvek, který vám může zachránit život.

 

Přední světlaZadní světlaSady světelSvíťte i přes den

 

Při výběru světla na kolo si rozmyslete, jestli budete osvětlení používat jen na denní svícení a nouzové dojezdy domů za tmy, nebo budete brzy ráno, večer nebo v noci na kole trávit více času. Podle toho zvolte svítivost a režimy svícení nebo blikání. Zajímejte se i o způsob uchycení a možnosti nabíjení. A pokud vás kromě funkce zajímá i styl, prohlédněte si produkty firmy Knog.

 

 

Zkontrolujte si šatník a botník

Dres, šortky a ponožky už prostě na podzim stačit nebudou. Ráno a večer už slunce nehřeje jako přes den, takže se poohlédněte po dresech s dlouhým rukávem, vestě nebo větrovce. Výběr oblečení na pozdně letní vyjížďky začínejte kvalitním funkčním trikem nebo termoprádlem a během podzimu přidávejte další vrstvy.

 

 

Dobře zvolená nejspodnější vrstva je základ. I při velké námaze dokážou funkční materiály rychle odvádět pot od těla, takže zajistí pocit sucha a tepla a zabrání prochladnutí. Když teploty klesnou o něco níže, nahoďte další vrstvu – dres s dlouhým rukávem nebo vestu. A když už hodně přituhuje nebo prší, vsaďte na nepromokavé bundy a větrovky a samozřejmě na zimní tretry nebo návleky na tretry.

 

Funkční trikaVestyBundy

 

Oblečení na kolo volte tak, aby vás neomezovalo v pohybu, ale vybírejte i podle barvy a počtu reflexních prvků. V tmavomodrém oblečení vás přijíždějící auto uvidí ze vzdálenosti cca 18 metrů, v červeném na 24 metrů, ve žlutém na 37 metrů a v bílém na 55 metrů. Ovšem reflexní doplňky vás zviditelní až na 200 metrů.

 

Louže a bláto vás nezastaví

V podzimních měsících vás na kole snadno překvapí přeháňka nebo liják. Městská kola bývají standardně vybavená blatníky, takže bláto na zádech nehrozí. Horší je to s horskými koly a silničkami. Bikeři a silničáři si kola neradi „zdobí“ komponenty navíc. Kazí vzhled a přidávají na celkové hmotnosti. Existuje ale pár nenápadných a praktických vychytávek, které alespoň částečně zachytí vodu a kusy bláta odlétávající od kol.

 

Přední blatníkyZadní blatníkyBlatníky na kolo

 

Velký výběr rychloupínacích blatníků pod sedlo, na sedlovku, na spodní rámovou trubku nebo do vidlice nabízí třeba firma SKS Germany. Jsou plastové a snadno odnímatelné, takže nebudou váš stroj „hyzdit“ napořád. Novinkou pro letošek je řada blatníků pro celoodpružená kola Mudrocker, kterou pomocí sucháčů nebo stahovacích pásků připevníte na každý rám.

Blatníky SKS Mudrocker obstály i v testu na Dolekop.com: “Vzhledem k velikosti blatníků se dalo očekávat, že jejich funkce bude velmi dobrá. V praxi se očekávání dokonale naplnilo. Délka a šířka blatníků zajistí, že jen absolutní minimum nečistot od kol pronikne k jezdci. Eliminace vody zespodu je doslova dokonalá. Nemít bláto v obličeji a díky tomu moci jet bez brýlí, to chceš. Stejně tak nemít "blato na hřišti" i čistá záda a batoh v případě zadního blatníku oceníš.“

 

Blatníky SKS MudrockerBlatníky SpeedrockerBlatníky SKS Germany

 

Speciální péči dopřejte i kolu

Stejně jako jezdec, ani kolo nemá rádo vodu a vlhko. Během deštivého podzimu kolu věnujte trochu více péče. Na čištění řetězu použijte čistič R.S.P. Jacky Chain, na mazání olej určený speciálně pro vlhké počasí, třeba R.S.P. Black Oil. Po každé jízdě očistěte kluzáky odpružené vidlice a občas je ošetřete speciálním olejem Hyper Wiper.

 

 

R.S.P čističe a mazivaR.S.P. čističe

 

Nečistoty z rámu vám pomůže dostat R.S.P. čistič Muddy Buddy. Jemný pěnící prostředek stačí aplikovat, nechat 2 minuty působit a následně smýt. Po umytí můžete ještě kolo ošetřit sprejem SKS Save Your Frame, který na rámu vytvoří ochranný film, zakonzervuje ho a ochrání před vlhkostí a prachem.

 


 

Další podzimní tipy a rady:

Jak vybrat světlo na kolo Jak se obléknout na podzim Jak zazimovat kolo