3. 11. 2021

4 tipy, jak se namotivovat na kolo, když počasí nepřeje

Na jaře a v létě nikdo nechce sedět doma, takže na kolo se není třeba přemlouvat. Na podzim a v zimě je to ale přesně naopak. Výmluv, proč nevstávat z gauče, máme vždycky dost, ale důvody, proč vyjet se mnohem hůře hledají. Existují ale minimálně 4 tipy, jak se vyhecovat na kolo a vyrazit, i když počasí cyklistice zrovna moc nepřeje.

 

1. Plánujte si trasy předem

Plánovat trasu předem je dobré hned ze dvou důvodů. Můžete si ještě doma vytipovat zajímavá místa, která chcete vidět, nebo kavárny, kde mají vaši oblíbenou kávu. Díky tomu získáte hned několik důvodů, proč přestat řešit počasí a vyrazit. A když už budete v sedle a počasí náhodou přitvrdí, můžete se buď schovat na plánovaných zastávkách, nebo se hecovat, že těch posledních 20, 10, 5 km domů už prostě musíte dát. Je to jednoduché, když budete mít jasně stanovený cíl, budete mít silnější nutkání ho zdolat, než to vzdát.

 

CyklopočítačeGPS

 

2. Jezděte ve skupině

Říct "NE" samému sobě je mnohem snazší, než říct "NE" druhé osobě, proto si obzvlášť na podzim a v zimě plánujte vyjížďky ve skupině. Až podlehnete lenosti nebo podzimním chmurám, vždycky se najde někdo, kdo vás zvedne z gauče a na to kolo vás nakonec vytáhne. Během jízdy vás pak kromě termoprádla, bundy a návleků bude hřát i pocit, že v té plískanici nešlapete sami.

 

Funkční prádloBundyNávlekyZimní ježdění

 

3. Zaměřte se na zdravotní benefity

Snad ve všech vědeckých studiích se dočtete, že pravidelný pohyb prospívá lidskému zdraví. I jízda na kole snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity a podle některých odborníků i rakoviny. A platí to i o elektrokolech. Možná se na nich tolik nenadřete, ale šlapat musíte tak nebo tak. Pohyb vyplavuje do těla endorfiny, hormony, kterým se lidově říká hormony štěstí, takže kolo (i to s elektromotorem) je ověřený lék na špatnou náladu a sezónní deprese.

 

Horská kolaSilniční kolaZimní ježděníElektrokola

 

4. Kupte si něco nového na kolo

Asi si řeknete, že tahle rada na blogu cykloobchodu je čistá vypočítavost. A my uznáváme, že nám to trochu hraje do karet. Věřte ale, že tohle pravidlo na 100 % funguje. Jen si představte, že necháte zbrusu novou vestu, láhev, brašničku, blikačku atd. jen tak ležet doma a celou zimu ji ani jednou nevyzkoušíte. Nereálné, že? Tak vidíte...

 

Podzimní ježdění

 


 

Čtěte také:

3 podzimní nepřátelé cyklisty Podzimní výbava Jak pečovat o kolo