Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  6. 10. 2021

Jak na podzim pečovat o kolo, když je to venku samá louže a bláto

Není žádným tajemstvím, že voda, vlhkost a bláto kolu nesvědčí, takže podzim není pro kolo zrovna ideálním obdobím. Neznamená to však, že byste se měli ježdění vzdávat. Znamená to jen, že vaše kolo bude na podzim a v zimě potřebovat více péče. Ideálně po každé vyjížďce.

 

Omytí a ošetření kola

Jen málokdo se hned po návratu z cyklovyjížďky vrhne s hadrem na kolo a začne ho s láskou zbavovat nánosu mokrého listí, bláta, někdy i posypové soli. Přitom by to měla být samozřejmost. Vlhko a špína totiž nesvědčí ani rámu, ani komponentům. Zkuste proto zabojovat s leností a po každé podzimní jízdě svého dvoukolového miláčka omyjte.

Nečistoty z rámu vám pomůže dostat R.S.P. čistič Muddy Buddy. Jemný pěnící prostředek stačí aplikovat, nechat 2 minuty působit a následně smýt. Na rám i komponenty můžete použít čistič kola SKS Wash Your Bike. Čistí a odmašťuje i kazety, řetězy a další díly.

Po umytí a důkladném osušení kola ho můžete ještě ošetřit sprejem SKS Save Your Frame, který na rámu vytvoří ochranný film, zakonzervuje ho a ochrání před vlhkostí a špínou. Po další jízdě půjdou nečistoty z takto ošetřeného rámu ještě snadněji odstranit.

 

Čističe RSPR.S.P.  

 

Mazání komponent

Kdo maže, ten jede, a na podzim to platí dvojnásob. Jednou z nejvíce exponovaných částí na kole je řetěz, proto si v plískanicích zaslouží více mazat. Po jízdě řetěz očistěte hadříkem či kartáčkem, nebo vyperte v pračce řetězu.

Stejnou péči věnujte i kazetě a převodníku. Očistěte je zub po zubu speciálním kartáčkem a odmastěte. Nakonec nezapomeňte řetěz znovu namazat, třeba univerzálním olejem SKS Lube Your Chain s praktickým aplikátorem. Do podzimně-zimních podmínek ale doporučujeme olej R.S.P. Black Oil, speciálně vyvinutý pro vlhké počasí. A pozor, maže se vždy pouze řetěz nikoliv kazeta a převodník.

 

Mažte řetězOleje na řetěz Red Oil a Black Oil od RSP

 

Určitě mrkněte i na odpruženou vidlici a po jízdě setřete z vnitřních nohou veškerou špínu. Těsnění promažte olejem na vidlice R.S.P. Hyper Wiper, párkrát zapružte a přebytky oleje setřete hadříkem. Celou omývací a mazací kúru pak kolu během podzimu dopřávejte pravidelně. Ideálně po každé, na vodu a bláto bohaté, jízdě.

 


 

Čtěte více o podzimním ježdění:

Podzimní výbava Oblékání podzim Co má mít školák-cyklista