14. 10. 2022

3 podzimní nepřátelé každého cyklisty

Příroda na podzim hraje všemi barvami, takže výhledy zpoza řídítek bývají obzvlášť působivé. Idylická projížďka pestrobarevným lesíkem se však snadno může změnit v noční můru. Pojďme se spolu podívat na 3 hlavní věci, které nemá rádo kolo a zřejmě ani žádný cyklista.

 

1. Louže a bláto

Na podzim jsou přeháňky a lijáky na denním pořádku, takže stojí za to pouvažovat o instalaci blatníků. Bikeři a silničáři si kola sice neradi „zdobí“ komponenty navíc, ale praktičnost dává v dešti estetičnosti na frak. A hlavně, blatníky nechrání jenom jezdce, ale i kluzáky, pouzdra a ložiska na kole.

 

Přední blatníkyZadní blatníkyBlatníky

  
Velký výběr rychloupínacích blatníků pod sedlo, na sedlovku, na spodní rámovou trubku nebo do vidlice nabízí třeba firma SKS Germany. Jsou plastové a snadno odnímatelné, takže nebudou váš stroj „hyzdit“ napořád, navíc se dají připevnit i na rámy bez montážních otvorů.

Pro gravely, cestovatelské speciály a silniční kola s širšími plášti v rozmezí 32 až 42 mm je ideální sada blatníků SKS Speedrocker. Novinkou pro letošek jsou pak blatníky SKS Mudrocker pro celoodpružená kola. Ty obstály i v testu na Dolekop.com: “Vzhledem k velikosti blatníků se dalo očekávat, že jejich funkce bude velmi dobrá. Eliminace vody zespodu je doslova dokonalá. Nemít bláto v obličeji a díky tomu moci jet bez brýlí, to chceš. Stejně tak nemít "blato na hřišti" i čistá záda a batoh v případě zadního blatníku oceníš.“

 

SKS Speedrocker - sada blatníkůSKS SpeedrockerSKS Mudrocker


2. Zmoklé listí, mráz a zima

Podzimní listí sice pěkně šustí pod koly, ale když zmokne, mění se v kluziště. Na mokrém listí vám v zatáčkách podklouzne kolo ani nevíte jak. Dost špatně se na něm i brzdí, takže na zemi můžete skončit raz dva. Jezdit v těchto podmínkách bez dobré helmy a cyklistických rukavic je prostě hazard. Pro získání lepší přilnavosti, můžete sáhnout po pláštích s hrubším vzorkem, který se více „zakousne“ do terénu. A když zmenšíte tlak v pláštích, zvětšíte styčnou plochu mezi povrchem a pneumatikou a přilnavosti tím výrazně pomůžete. 

Večerní a ranní mrazíky ovlivňují cyklosvět hned dvakrát. Jedna skupina jezdců kvůli nim ani nevyleze z vyhřátého bytu a na kolo raději na pár měsíců zapomene. Druhou skupinu, která se proti chladu vyzbrojí kvalitním termoprádlem, teplejším cyklooblečením a rukavicemi a návleky, zkusí mráz dostat ze sedla jinak. Stačí chvíle nepozornosti, jedna namrzlá louže a neštěstí je na světě.

 

 

Dlouhoprsté rukaviceZimní rukaviceČepice a čelenkyPodzim na kole


3. Štěrk a sůl 

Do třetice všeho zlého je tu štěrk. Sypači silnic se sice každoročně nechají sněhem překvapit, vás by ale kamínky, které se dříve nebo později na krajnici objeví, překvapit neměly. Štěrk na cestě vás umí dostat na zem stejně rychle jako námraza nebo zmoklé listí, tak pozor na něj.

Zimním strašákem pro vaše kolo jsou však nejenom odlétávající kamínky, ale hlavně posypová sůl. Ta nedělá dobře ani rámu, ani laku, ani komponentům. Proto je obzvlášť důležité rám chránit a celé kolo po každé podzimní jízdě omýt a ošetřit vhodnými přípravky. V našem magazínu si přečtěte, jak na podzim pečovat o kolo.

 

R.S.P. mazáníR.S.P.Chrániče rámu

 


 

Více o podzimním ježdění:

Podzimní výbava Pravidla oblékání Péče o kolo na podzim