4. 5. 2023

Ruce, nohy, zadek. Jak jim na kole ulevit a dopřát si větší komfort?

Ruce, nohy, zadek. To jsou partie, které při jízdě na kole obvykle nejvíc trpí. Aby nám brnění rukou nebo ztvrdlé sedací svaly nekazily ježdění, měli bychom právě těmto částem těla dopřát nejvíce pohodlí. Jak vytlumit rázy a vibrace a ulevit rukám, nohám a zadnicím?

 

Ruce, nohy, zadek

 

Ruce

Rukám uleví cyklistické rukavice. Ty mají obvykle ergonomickou pěnovou nebo gelovou výplň na dlaních, která dokáže redukovat otřesy od řídítek. Rukavice taky zlepšují úchop a tím i ovladatelnost kola. Navíc pohlcují pot a chrání dlaně při pádu. Dobrá rukavice musí perfektně sedět na ruce. Netlačí, nestahuje, neodstává a je prodyšná. Na běžné ježdění vám budou stačit krátkoprsté rukavice. Na sjezdy volte raději dlouhoprsté rukavice. Lépe vás ochrání při kontaktu s větvemi na lesním trailu i při případném pádu. 

Další důležitou vrstvou mezi rukama a řídítky jsou gripy. Mají významný vliv na jezdcovo pohodlí. Obecně platí, že čím větší ruku máte, tím tlustší rukojeť vám sedne. Více materiálu na řídítkách pohltí více vibrací, ale může znamenat i méně citu při ovládání kola.

V Mojekolo jsme si obzvlášť oblíbili silikonové gripy ESIgrips. Dostupné jsou v několika tloušťách a v mnoha barvách, aby si každý mohl vybrat. Silikon skvěle tlumí vibrace a zaručuje stejný úchop za sucha i za mokra. ESIgrips prostě nekloužou, nelepí a dobře vypadají.

 

GripyKrátkoprsté rukaviceDlouhoprsté rukaviceRukavice Santini

 

Nohy

Pohodlí nohou ovlivňují hlavně boty. Na kolo volte obuv s pevnější podrážkou, abyste se mohli opřít do pedálů. Dostatečnou oporu při záběru vám poskytné speciální cyklistická tretra. Má tuhou podrážku a její hlavní výhodou je možnost využít nášlapné pedály. Do nich se bota nacvakne a noha zůstane pevně spojená s kolem.

Nášlapný systém vám zajistí ideální pozici nohy na pedálu po celou dobu jízdy, optimální přenos síly z nohou do pedálů, možnost zabírat i směrem nahoru a jistotu, že vám noha nezklouzne z pedálu v zátáčce, v prudkém klesání nebo v dešti.

 

MTB tretrySilniční tretryCyklosandályCyklistické tretry

 

Typy cyklistických treter, jejich určení a hlavní benefity jsme popsali v článku Jak vybrat cyklistické tretry a proč si je pořídit? V každém případě dejte při výběru bot pozor na to, aby se vám při chůzi tretra nevyzouvala z paty. Při jízdě byste přišli o hlavní benefit nášlapů – schopnost zabírat i při pohybu nohy vzhůru. Myslete i na to, že nohy při delší jízdě chtě nechtě natékají, proto vybírejte botu o cca 0,5 cm větší.

 

Zadek

Zadní partie se většinou nejvíce ozývají během prvních jarních vyjížděk, než si sedací svaly zvyknou. Pokud vás ale bolavý zadek trápí dlouhodobě, poohlédněte se po kraťasech s cyklovložkou. Různě vysoké gelové vložky pomáhají průtoku krve do měkkých tkání a zadek netvrdne. Pamatujte ale, že cyklistické šortky s vložkou se nosí naostro, bez spodního prádla. To by vám totiž mohlo způsobit nepříjemné odřeniny.

Komfort může zlepšit i úprava posedu. Na pohodlí má vliv jak výška sedla, tak jeho sklon, ale pokud změna nastavení nepomůže, bude to chtít nové sedlo. U výběru nového sedla zohledněte styl svého posedu. Pokud jezdíte ve vzpřímenější poloze, volte širší sedlo. Silničáři sedí ve velkém předklonu, proto si vybírají úzká a dlouhá sedla. Do terénu se zase budou hodit sedla z odolnějších materiálů a s dobrým polstrováním.

 

 

Žehlit nerovnosti a ulevit zádům a zadku umí i odpružená sedlovka. Připravte se však na to, že pro zaryté cyklisty můžete být s tímto doplňkem terčem posměchu. Pokud však řešíte hlavně pohodlí a ne gramy a vzhled, je odpružená sedlovka jednoduchým a funkčním řešením.

 

SedlaSedlovkyPohodlí na kole

 


 

Mohlo by vás taky zajímat:

9 chytrých doplňků na kolo Dresy Mojekolo Jak vybrat tretry