Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  11. 10. 2022

TEST: Cyklistická helma HJC Valeco

Firma HJC vstoupila do světa cyklistiky v roce 2017 s balíkem 50 let zkušeností z motocyklového průmyslu. Není tedy divu, že po jejich cyklo helmách okamžitě sáhly hned dvě stáje z World Tour. Kromě nesporných kvalit zaujmou HJC i vzhledem. Mezi ostatními značkami vyčnívají cyklistické přilby HJC nejen svým tvarem ale i pestrou škálou barev. Pro cyklisty, kteří prostě musí ladit s kolem, je to sen. Jak se v nich jezdí, popisuje Marcel, manager prodejen Mojekolo.

 

Vyvíjeno v aerotunelu

Jsem člověk, který bez helmy na kole nedá ani ránu. Zároveň rád zkouším nové věci a zajímají mě technologie. HJC jsme chtěl vyzkoušet především proto, že má svůj vlastní aerodynamický tunel a upřímně je to na helmě hodně znát.

Na test jsem si vybral model HJC Valeco v krásné sněhobílé barvě Matt Glossy Off White. I když nejde o top model v nabídce HJC, má i Valeco naprosto brilantně vyřešené obtékání vzduchu. Za život jsem otestoval spostu helem různých značek. Mnoho z nich působilo aerodynamicky velmi slušně, ale HJC je ještě o level výše. Tvar helmy je natolik důmyslný, že při jízdě nevhání vzduch do uší, což je častý neduh helem jiných značek, které jsem testoval nebo vozil.

 

HJCHJC

 

Údiv a lehkou nedůvěru vě mě na začátku vyvolala až přehnaně nízká váha helmy. Helmy HJC však mají v polystyrenovém skeletu integrovanou ještě vnitřní konstrukci z pevnějšího materiálu, která drží helmu pohromadě a propůjčuje ji dodatečnou odolnost v případě nárazu. Asi proto si mohou v HJC dovolit tak nízkou hmotnost. Každopádně tuhle technologii využívají i top modely Ibex 2.0 a Furion 2.0, které vozí jezdci z Israel Premiere-Tech a AG2R Citroën. Věřím tedy, že to mají inženýři z HJC velmi dobře vychytané a doufám, že se k ostrému testu nikdy nedostanu.

 

Testováno ve všech podmínkách

Helmu HJC Valeco jsem otestoval snad už ve všech podmínkách a za každého počasí, jaké si člověk dokáže představit. Převážně ji vozím na silničce, ale ani na MTB jsem nikdy nezaznamenal, že by mě jakkoliv omezovala. Naopak. Tvarově sedí perfektně a nastavení kolečkem je natolik citlivé, že si každý snadno najde tu pravou polohu. Jediné, co mi k dokonalosti chybí, je dostupnost varianty se systémem MIPS pro ještě větší ochranu.

 

HJCHJCHJC

 

Sečteno podtrženo

Helmu bych jednoznačně doporučil všem, kdo jezdí na silničním kole, ale atraktivní může být i pro XC závodníky a pro ty, kdo hledají hlavně lehkou a aerodynamickou přilbu. Mě sedla natolik, že jsem si po testu rovnou jednu pořídil.

+ Nízká váha
+ Bezchybné obtékání vzduchu
+ Inovativní technologie
+ Propracovaný tvar
+ Barevné varianty

– Chybí model s MIPS

 


 

Přečtěte si:

4 důvody pro výměnu helmy Jak nosit helmu Proč vozit helmu