20. 6. 2022

Xynotal, Kryptotal, Argotal, Hydrotal aneb nová řada gravity plášťů od Continentalu

7. dubna 2022 na zámořském festivalu Sea Otter Classic představil Continental široké cyklistické veřejnosti novou řadu gravity plášťů. Nekompromisní přístup k vývoji zaměřený na nejvyšší možnou přilnavost přináší špičkovou sadu sjezdových, enduro a trailových plášťů Xynotal, Kryptotal, Argotal a Hydrotal pro perfektní výkon na každém povrchu, za každých podmínek.

 

Rozdělení podle terénu, stylu a použitých směsí

Intenzivní vývoj vedl k vytvoření celkem 4 pláštů – Xynotal, Kryptotal (přední/zadní), Argotal, Hydrotal – s pěti různými vzorky pro suchý, tvrdý povrch, volný terén, bláto a vše mezi tím. K těmto pěti novým dezénům vyvinuli v Continentalu 3 různé konstrukce (Downhill, Enduro a Trail) a 3 varianty směsi (SuperSoft, Soft a Endurance) pro individuální nastavení přizpůsobené stylu jízdy.

 

Rozdělení podle terénu

Tvrdý a suchý podklad, stejně jako kamenité traily, zvládne nejlépe varianta XynotalKryptotal ve verzi přední i zadní je univerzál pro tvrdý terén, sypký podklad a hrabanky a má různý vzorek pro přední a zadní kolo. Do sypkého terén a vlhkého terén a na mokré traily je nejlepší obout ArgotalHydrotal vás pak nejlépe podrží v náročném a bahnitém terénu.

 

XynotalKryptotalArgotalHydrotal

 

Rozdělení podle stylu

Nové gravity pláště od Continentalu pak dostaly ještě 3 různé konstrukce: downhill, enduro a trail, aby co nejlépe sedly stylu, který nejčastěji jezdíte.

— DOWNHILL
Nejodolnější a nejrobustnější konstrukce. 110 TPI.
Použití: downhill, freeride, těžké enduro.
Dostupná ve dvou směsích měkké a superměkké.

— ENDURO
Odolná jednovrstvá kostra s technologií Apex. 110 TPI.
Použití: enduro, těžké traily.
Používá měkkou směs.

— TRAIL
Jednovrstvá kostra uzpůsobena na traily. 60 TPI.
Použití: traily, downcountry, XC.
Používá Endurance směs s ideálním poměrem přilnavosti a jezdivosti.

 

Přehled směsí

Rozdíly jsou nejen v konstrukci, ale také ve směsi. Všechny směsi používají patentovanou příměs BlackChili v různých poměrech.

1. SuperSoft Compound (Superměkká směs): Nejpřilnavější varianta pro maximální grip. Primárně určená pro Downhill a Enduro konstrukce se zaměřením na agresivní jízdu z kopce s maximální kontrolou.

2. Soft Compound (Měkká směs): Vyváženost mezi přilnavostí a valivým odporem s vysokým gripem.  Možnost jak optimalizovat zadní kolo pro DH nebo Enduro.

3. Endurance Compound (Odolná směs): Se zaměřením na vyšší nájezd kilometrů a nizký valivý odpor. Přesto měkčí a přilnavější směs než dříve Continental používal pro Der Baron a Der Kaiser. Ideální volba pro trail a nebo ebiky.

Všechny pláště jsou dostupné ve velikostech 27,5 x 2,4 a 29 x 2,4. Navíc dále pláště Kryptotal a Argotal i v plusových velikostech 27,5 x 2,6 a 29 x 2,6 pro elektrokola.

 

Tabulka gravity plášťů Continental

 

Jak vybrat ideální plášť?

Výběr gravity pláště od Continentalu byste měli začínat otázkou: "Na jakém povrchu nejčastěji jezdím?" To vám řekně, který ze 4 typů (Xynotal, Kryptotal, Argotal, Hydrotal) zvolit. Řekněme, že jste si odpověděli něco ve stylu: "Těžší traily a enduro traťě, většinou je to tvrdý podklad, za mokra nejezdím." Z téhle modelové situace jasně vyplývá, že vám nejlepší službu udělá typ Xynotal.

 

XynotalKryptotalArgotal

 

Ten ale existuje v konstrukci Trail a Enduro. Enduro je v tomto případě odolnější a používá také měkčí směs pro lepší přilnavost, takže pokud jezdíte Enduro více a chcete zkoušet i nějaké závody, bude lepší sáhnout po Enduro verzi s měkkou směsí. Touto vylučovací metodou se vždy spolehlivě dopracujete k ideálnímu plášti na vaše ježdění.

 

Tabulka plášťů Continental

 


 

Čtěte taky:

Continental - Přemek Tejchman SKS Compit Eva Samková a Ghost