10. 5. 2021

Giro d’Italia: 104. ročník odstartoval v sobotu

Loni čekali cyklističtí fanoušci na nejslavnější italský závod až do podzimu. Letos už pandemie do programu nezasáhla a 104. ročník Giro d’Italia odstartoval tradičně v květnu. Turínská časovka v sobotu 8. 5. znamenala pro závodníky první skromnou porci kilometrů z celkových 3 450, které za 3 týdny urazí.

 

Program a etapy

Závodníci budou o růžový trikot bojovat od 8. do 30. května 2021. Čeká je 3 450 km s celkovým stoupáním přes 47 000 metrů rozdělených do jedenadvaceti etap, z nichž první a poslední je individuální časovka. Za královskou označili organizátoři 212 km dlouhou 16. etapu s cílem v Cortině d’Ampezzo, během které jezdci překonají převýšení kolem 5 700 metrů.

Nejdelší etapa bude mít 228 km a pojede se 27. května z Rovereta do Sega di Ala. Nejvyšším vrcholem, který budou muset jezdci zdolat, je Passo Pordoi s 2 239 m. Nechybí ani slavné stoupání a vrcholový finiš na Monte Zoncolan.

 

Týmy a jezdci

V závodě odstartovalo všech 19 týmů UCI WorldTeams a 4 týmy z UCI ProTeams, včetně Alpecin-Fenix, nejlepšího týmu za rok 2020. Loňský vítěz Tao Geoghegan Hart letos Giro vynechal a pojede až Tour de France. Fandit ale můžeme Slovákovi Peteru Saganovi a po roční pauze i našemu Janu Hirtovi.

V Mojekolo držíme palce i týmu Groupama-FDJ, který jezdí na silničních kolech Lapierre. Model Aircode DRS 2021 je už třetí verzí silničního speciálu od roku 2014, kdy byl poprvé uveden na trh. Přepracovaný Aircode dostal pro letošek úplně nový rám inspirovaný časovkářským Aerostormem. Aircode DRS kombinuje agresivnější posed s kompaktnější zadní stavbou. Cílem návrhářů bylo dosáhnout lepší aerodynamiky a většího pohodlí, než nabízela předchozí verze.

 

Lapierre Aircode DRSLapierre Aerostorm DRSLapierre Aircode DRS

 

Sledovat budeme i výkony jezdců z týmů AG2R Citroën Team a Israel Start-Up Nation, kteří letos premiérově vozí helmy HJC. Profesionální silniční modely Ibex 2.0 a Furion 2.0 jsou vlajkovými loděmi korejského výrobce cyklistických přileb HJC a najdete je i u nás na Mojekolo.

 

Hjc Ibex 2.0HJC Furion 2.0helma Ibex 2.0 pro tým Israel Start-Up Nation

 


 

Další související články:

Lapierre Aircode DRS Zaostřeno na kolo Peggy Marvanové HJC helmy jezdců world tour