2. 5. 2022

3 důvody, proč jezdíme do práce na kole a proč byste měli začít i vy

Pohyb je zdravý. To je všeobecně známý fakt. Jízda na kole má navíc pár trochu méně samozřejmých benefitů, které mají blahodárný vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu. Tady jsou 3 důvody, proč i my v Mojekolo jezdíme do práce na kole a proč byste to měli zkusit i vy.

 

1. Kolo je rychlejší a bezpečnější

Vědci zjistili, že cestování do zaměstnání na bicyklu je dvacetkrát bezpečnější než jiné způsoby dopravy a podle jedné londýnské dopravní studie i cca 2x rychlejší než auto. Ve špičce je průměrná rychlost cyklisty v centru Londýna celých 13 mil na hodinu, zato řidiči čtyřkolových motorových vozidel se městem prodírají šnečím tempem 7 mil na hodinu (necelých 11,5 km/h). Ani MHD na tom není lépe. Autobusy a trolejbusy mají sice ve městech často vyhrazený vlastní pruh, ale i je sem tam zbrzdí zácpa.

Na kole a elektrokole nic z toho nehrozí. Žádné zácpy. I parkovací místo většinou najdete raz dva. Když není k dispozici kolárna, je před vchodem alespoň stojan. Cesta do práce na kole je prostě bezstarostná jízda.

 

Horská kolaMěstská kolaTým Mojekolo
 

2. Na kole budete zdravější a šťastnější

Snad ve všech vědeckých studiích se dočtete, že pravidelný pohyb prospívá lidskému zdraví. Takže i cestování do práce na kole snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, cukrovky, vysokého krevního tlaku, obezity a podle některých odborníků i rakoviny. A platí to i elektrokolech. Možná se na nich tolik nezapotíte, ale šlapat musíte tak nebo tak.

Pohyb navíc vyplavuje endorfiny, hormony, kterým se lidově říká hormony štěstí. Slunce zase podporuje produkci serotoninu – hormonu dobré nálady – a dodává tělu blahodárný vitamín D.

 

3. Jízda na kole je zdarma

Jízda na kole je blahodárná nejen pro tělo, ale i pro peněženku. Neutrácíte za benzín, opravy auta nebo jízdenku do MHD. Šetříte životní prostředí, protože nevypouštíte do vzduchu žádné zplodiny. Zlepšujete si kondici, hubnete a prodlužujete si život. 

Kolo je prostě všelék na chmury i civilizační choroby. A ani dobíjení elektrokola vám úsměv ze tváře nesmaže. Kolik stojí jedno nabití elektrokola jsme už na blogu řešili a není to žádná tragédie. Ani při dnešních cenách energií. Tak oprašte svého dvoukolového mazla a zítra nashle u toho stojanu na kola, co ho každý den míjíte, když vcházíte do práce.

 

Mojekolo týmHorská elektrokolaMěstská elektrokola

 

I v Mojekolo jezdíme do práce na kole 

O prospěšnosti cestování do zaměstnání na kole v Mojekolo.cz a Mojekolo.sk víme už dlouho, i proto se každoročně v květnu účastníme celorepublikové výzvy Do práce na kole. Ta si klade za cíl udržet lidi aktivní a podpořit ekologický způsob dopravy. V průběhu května si účastníci zapisují své cesty do registračního systému výzvy, takže si každý může svoje výkony porovnat s ostatními účastníky z celé ČR.

 

Tým MojekoloMojekoloMojekolo

 

Letos jsme pro Do práce na kole sestavili celkem 6 týmů složených z 23 zaměstnanců a zaměstnankyň z prodejen, skladů nebo back-officů. Za Kravaře startují týmy 5 lopat, 5 šlapek, U jinýho hrníčku a Duhoví jezdci. Brno reprezentuje skupina Black&White a za Mojekolo České Budějovice šlape tým Mojekolo ČB. Společně pak chceme pokořit loňský rekord, kdy jsme v celkovém počtu 19 "mojekoláků" společně najezdili do práce 11 397,5 km s průměrem 599,9 km ujetých kilometrů na hlavu. Tak nám držte palce.

 


 

Další čtení:

Základní výbava na dojíždění Ruce, nohy, zadek a jak jim ulevit Kolik stojí jedno nabití elektrokola