Sleva 15 % na tretry a boty na kolo. Do konce akce zbývá jen:

  14. 1. 2022

Kolik stojí jedno nabití elektrokola a na kolik vychází 1 km jízdy?

Ceny energií trhají v posledních měsících rekordy, proto jsme vzali do ruky kalkulačku a zkusili orientačně propočítat, jak nákladnou kratochvílí je v současné době jízda na elektrokole. Kolik stojí jedno nabití elektrokola a na kolik vychází 1 km? Není to žádné drama.

 

Než začneme počítat...

Než začnou padat konkrétní čísla, musíme zmínit, že v kalkulacích vycházíme z tabulkových hodnot výrobců e-bike systémů a průměrných cen elektřiny v roce 2022. Výsledky výpočtů proto neberte jako dogma. Mají jen ilustrovat s jakými přibližnými výdají má majitel elektrokola při běžném ježdění počítat. Nezohledňovali jsme náklady na údržbu e-kola (mazání, výměna lanek, plášťů a duší), ani tepelné ztráty nebo balancování článků v závěru nabíjecího cyklu.  

 

Kolik stojí jedno nabití baterie elektrokola?

Pro určení orientační ceny za jeden nabíjecí cyklus je rozhodující kapacita baterie. My jako referenční baterii použijeme akumulátor PowerTube 625 od firmy Bosch. Už z názvu je patrné, že baterie má kapacitu 625 Wh, což je v dnešní době dobrý standard u horských eklektrokol. Najdete ji třeba v celoodpružených modelech Ghost ASX a E-Riot, Lapierre Overvolt, ale i ve vyšších řadách hardtailů od Crussis.

 

Eva a Ghost ASXEva a Ghost ASX
Eva Samková testuje celoodpružené elektrokolo Ghost ASX (2021).

 

Úplné nabití této baterie spotřebuje 625 Wh, tedy 0,625 kWh. Cena za 1 kWh pro rok 2022 se liší dle jednotlivých krajů a dodavatelů, v průměru ale české domácnosti platí za 1 kWh zhruba 5,88 Kč. Jednoduchou matematikou se dopočítáme k tomu, že jedno plné nabití vás vyjde na necelé 4 Kč (0,625 kWh * 5,88 Kč = 3,675 Kč). Baterii samozřejmě nikdy nenabíjíme úplně prázdnou a nabíjení neprobíhá se 100% účinností, ale pro náš zjednodušený výpočet můžeme tyto skutečnosti zanedbat.

 

Bosch eBike SystemsBosch eBike SystemsBosch eBike Systems
Zdroj foto: www.bosch-ebike.com

 

Na kolik vás přijde 1 km jízdy?

Abychom vypočítali cenu za kilometr, musíme znát dojezd elektrokola. V kalkulátoru dojezdu na stránkách Bosch jsme naši referenční baterii Bosch PowerTube 625 namontovali na horské elektrokolo s motorem z řady Performance Line CX. Na kolo jsme posadili 90kg jezdce a nechali ho šlapat s kadencí 60 ot./min. v lehkém terénu se zvoleným režimem Eco rychlostí 22 km/h.

Za výše popsaných podmínek nám kalkulačka ukazuje dojezd 145 km na plně nabitou baterii. Už víme, že jedno plné nabití nás stojí 3,675 Kč, takže cena za 1 km jízdy vychází na necelé 3 haléře (3,675 Kč / 145 km = 0,025 Kč na 1 km). Při běžném ročním nájezdu 1 500 km zaplatíme za cyklovýlety pouhých 37,50 Kč za rok, což je méně než obvyklá útrata v oblíbeném občerstvovacím bodě na trase.

 

Horská elektrokolaCeloodpružená elektrokolaKrosová elektrokolaMěstská elektrokola

 


 

Přečtěte si o elektrokolech:

Jak na dojezd elektrokola Vše o bateriích pro e-kola Zazimování e-kola