26. 1. 2023

5 základních kritérií pro výběr blatníků na kolo

Chrání vaše kolo, chrání vás, chrání parťáka za vámi, přesto jste na jejich adresu už určitě slyšeli stovky posměvačných poznámek. Řeč je o blatnících. Je asi pravda, že kolu na atraktivitě moc nepřidají, ale když prší nebo napadne mokrý sníh, tak si i největší odpůrci v duchu vyčítají, že je zrovna nemají. Takže pokud řešíte hlavně funkčnost a ne styl, tady je 5 základních kritérií pro výběr blatníků na kolo.

 

1. Účinnost

Na samém začátku si ujasněte, jak velkou účinnost od blatníků očekáváte. Pokud hledáte jen nouzovou ochranu, která v případě nenadálého deště zadrží ty největší "cákance" vody a bláta, budou vám stačit malé plastové blatníčky do vidlice, pod sedlo nebo na spodní rámovou trubku. Jejich výhodou je snadná montáž a nízká váha, jejich nevýhodou kratší délka a tudíž i výrazně omezená účinnost.

 

SKSSKSSKS

 

Spolehlivou ochranu při jízdě v dešti vám poskytnou jen delší, plnohodnotné blatníky. Čím větší část obvodu kola budou zakrývat tím méně vody k vám od kol propustí. Jejich nevýhodou je složitější montáž a následná demontáž, ale pokud to s ježděním za všech podmínek myslíte vážně, je pořádný blatník nutností.

 

2. Terén

Povrch a míra otřesů, kterou jízda po něm generuje, určuje jak pevné nebo flexibilní by blatníky a jejich uchycení mělo být. Na horská kola do terénu se budou hodit spíše ohebné plastové varianty, které snesout jak otřesy, tak ťukance a menší pády. Na silničky a městská kola doporučujeme plastové nebo hliníkové blatníky s pevnějšími vzpěrami.

Pokud jezdíte ve skupinkách, volte prodloužené varianty blatníků ideálně s rozšířenými koncovkami. Voda a bláto tak nebude stříkat do tváře kolegům, kteří jedou za vámi. Na gravely a cyklokrossová kola se perfektně hodí model Speedrocker, na silničky řada Raceblade od SKS Germany.

 

3. Typ kola

Horské kolo, městské kolo, elektrokolo, gravel nebo silnička. Každý typ kola má trochu jinou konstrukci, což je při výběru blatníků potřeba zohlednit. Na některých rámech najdete předvrtané otvory pro připevnění blatníků, na jiných třeba speciální navářky. No a některá kola nepočítají s blatníky vůbec.

 

SKSSKSSKS

 

Pokud je to případ i vašeho kola, podívejte se na modely Raceblade PRO, Speedrocker, Mudrocker nebo Veloflexx od firmy SKS Germany. Tyto blatníky se připevňují pomocí pásků, mají nastavitelné vzpěry a dají se namontovat téměř na jakékoliv kolo. Téměř. Protože kromě rámu hraje roli i osazení. Některé blatníky si nerozumí s ráfkovými brzdami, jiným může vadit zadní nosič. A pro ještě jiné bude omezením odpružená zadní vidlice nebo příliš malé/velké rozpětí ramen přední odpružené vidlice. Speciálně pro celoodpružená horská kola vznikla sada blatníků s označením Mudrocker.

 

SKSSKSSKS

 

4. Způsob uchycení

Zásadní pro výběr blatníků může být i způsob jejich upevnění ke kolu. Pokud chcete být schopni rychle sundat blatníky bez použití nářadí a vyrazit za slunného dne "nalehko", hledejte blatníky, které se připevňují pomocí pogumovaných pásků nebo suchých zipů. Mezi rychloupínacími blatníky najdete jak kratší zadní varianty s uchycením na sedlovku (SKS S-Blade, X-Blade, X-Tra-Dry), tak sady plnohodnotných blatníků vyjmenované v předchozím bodě.

 

SKSSKSSKSSKS

 

5. Velikost kol a šířka pláště

Spolehlivou ochranu před odstříkávající vodou vám poskytnou pouze blatníky, které budou odpovídat velikosti použitého kola a pláště.Velikost blatníku volte podle velikosti kol udávaných v palcích. Blatník se pak snažte namontovat tak, aby mezera mezi pláštěm a blatníkem byla zhruba 1,5 cm. Ideální blatník je zhruba o 1 centimetr širší než plášť, takže na každé straně přesahuje o cca půl centimetru.

 

SKSSKSSKSSKS

 


 

Mohlo by vás zajímat:

Jak nosit helmu 5 nejčastější otázek o elektrokolech 6 věcí, co vám ničí kolo