26. 4. 2024

Test: Brýle Cratoni Skyvision Photochromatic – Světelná flexibilita pro každého cyklistu

Pokud hledáte univerzální brýle, které vyhoví potřebám gravelové, horské i sliniční cyklistiky, pak jste možná našli. Stejně jako náš slovenský markeťák a tester Martin. Sluneční brýle Cratoni Skyvision Photochromatic vozí přibližně půl roku a dle jeho slov jsou to brýle, které dokonale ukazují, jak může vypadat harmonické spojení ceny, funkčnosti, designu a pohodlí. Více o nich v testu.

 

Adaptabilita v různých světelných podmínkách aneb výhody fotochromatických skel

Začněme s tím, co brýle na kolo Cratoni Skyvision Photochromatic odlišuje od běžných slunečních brýlí – fotochromatická skla. Ta se přizpůsobují změnám světelných podmínek a zatmavují se rychleji než moje předešlé brýle. Tento přechod z kategorie 1 (60 % propustnost světla) do kategorie 3 (15 % propustnost světla) je během slunečních dní neocenitelná. Zajímavé je, že skla nejsou úplně černá. Mají příjemný modrý odstín, který zlepšuje vizuální vnímání a eliminuje odlesky od asfaltu.

 

CratoniCratoniCratoni

 

Pohodlí a design: Lehké jako pírko, příjemné na pohled

Vzhledově jim nemám co vytknout. Design je moderní a nadčasový, žádný módní výstřelek. Brýle jsou lehoučké, váží jen 29 g, takže komfort při delší jízdě neklesá. Nosníky sice nejsou nastavitelné, ale sedly dokonale i na můj širší nos a nevytváří tlak směrem dolů ani pod cyklistickou přilbou, což byl problém, který jsem řešil u předchozích brýlí. Myslím, že s rozměry 132x56 mm budou sedět na téměř každý tvar hlavy.

V praxi poskytují Cratoni Skyvision Photochromatic 100% odfiltrování UV paprsků a perfektní ochranu proti větru a hmyzu, a to i při rychlejších sjezdech. Mlžení se objevuje jen sporadicky, při větším pocení, ale během jízdy se dokážou velmi rychle odmlžit. Já brýle využívám hlavně na gravelu a silničce. Jezdím trasy, kde se často střídá les s otevřeným prostorem a zatmavování hodnotím jako velmi spolehlivé. Zároveň při nejvyšším stupni zatmavení nepociťuju zhoršení vidění ani přílišné zatmavení prostředí. V zimě jsem je používal i na skialpech a obstály taky skvěle.

 

CratoniCratoni

 

Sečteno podtrženo

Závěrem zopakuju to, co jsem už psal v úvodu: "Jsou to brýle, které dokonale ukazují, jak může vypadat harmonické spojení ceny, funkčnosti, designu a pohodlí." Jen těžko bych hledal nějaká negativa, nebo alternativu, která by nabídla stejnou kvalitu za podobnou cenu. Cyklistické brýle Cratoni Skyvision Photochromatic jsou výbornou investicí, pro každého, kdo hledá spolehlivého společníka na cesty či trail. V nabídce je i levnější verze bez fotochromatiky.

+ moderní design
+ nízká hmotnost
+ přijemný odstín skel
+ rýchlé zatmavování/zesvětlování
+ poměr kvalita/cena
– menší mlžení při velkém pocení

 

 


 

TEST: Helma HJC Valeco vs. HJC Valeco 2. Nová generace, nové technologie

TEST: Helma HJC Valeco vs. HJC Valeco 2. Nová generace, nové technologie

"Rozdíly jsou na první pohled patrné, jen když se na helmy podíváte," začíná svůj srovnávací test Marcel, manager prodejen Mojekolo. Helmu HJC Valeco už pro náš magazín v minulosti otestoval a jako dlouhodobého uživatele ho zajímalo, jaká bude nová generace modelu, kterou firma HJC letos představila. Pojďme se podívat na Marcelovy první dojmy z cyklistické helmy HJC Valeco 2.

TEST: Ultralehké duše Tubolito očima ultracyklisty Dana Polmana

TEST: Ultralehké duše Tubolito očima ultracyklisty Dana Polmana

Daniel Polman je český novinář, spisovatel, extrémní sportovec a hlavně ultracyklista. Drží český rekord v cyklistické čtyřiadvacetihodinovce (911 km) i titul třetího českého finishera závodu Race Across America (4 960 km). Letos v červenci se stal prvním českým finišerem 7 400 km dlouhého závodu North Cape-Tarifa. A s sebou měl i duše Tubolito. Jak se mu osvědčily během tréninků a závodů, nám Dan s nadšením popsal.

TEST: Světlo Knog Blinder 900 je spolehlivý společník na noční ježdění

TEST: Světlo Knog Blinder 900 je spolehlivý společník na noční ježdění

Krátké zimní dny si žádají pořádné světlo na kolo a letošní novinka KNOG Blinder 900 se aspoň papírově jeví jako ideální volba. Jak si vede v praxi při nočním ježdění, testoval markeťák Mojekolo.sk a bývalý Mistr EU v cyklotrialu Martin.