Extra sleva 10 % na běžecké boty. Slevový kód platí jen:

  12. 10. 2021

Vrstvení oblečení na horách a jak na něj

Naše tělo funguje při pohybu tak trochu jako radiátor. Každou aktivitou pálíme kalorie a vydáváme nějaké teplo (pot/vodní páru). V létě se ho potřebujeme zbavit, v zimě naopak správným vrstvením chceme docílit toho, aby nám neutíkalo. Dobře navrstvené oblečení drží teplo a chrání před větrem, deštěm i sněhem. A ve chvílích, kdy nám je teplo moc, můžeme počet vrstev redukovat a oblečení postupně odkládat.

 

Nultá vrstva

Často opomíjenou a pro někoho nedůležitou vrstvou je spodní prádlo. Hodně lidí tuhle vrstvu vůbec neřeší, ale těžko si představit něco horšího, než když se vám při pohybu do stehen a hýždí zařezávají švy a materiál kouše.

Aby se to nestávalo, ušili v Ortovoxu komfortní bezešvé boxerky (kalhotky) Ortovox 120 Comp light pro dámy spolu se sportovním topem (podprsenkou) ze 100% tasmánské merino vlny Ortovox 185 Rock´n´woll. Pánové pak v nabídce najdou bezešvé a elastické boxerky Ortovox 120 Comp, které obstojí i při těch nejnáročnějších fyzických aktivitách a jsou vhodné na celoroční nošení. Do nulté vrstvy počítáme i ponožky. Ortovox Alpinist jsou navrženy tak, aby se neshrnovaly, a plochý šev v oblasti prstů zabraňuje vzniku puchýřů.

 

Funční prádlo OrtovoxFunkční trika OrtovoxOrtovox

 

První vrstva

První vrstvě se taky říká “second skin”, neboli druhá kůže. Má za úkol odvádět pot, rychle schnout, nepřejímat pachy a být příjemná při nošení přímo na kůži. Funkční vrstva by měla být vzdušná a ideálně sešitá plochými švy. Většinou se na výrobu první vrstvy používají tyto 3 materiály:

— syntetika 
Syntetika je vhodná především na sporty, u kterých se člověk hodně potí. Umělé vlákno totiž zajišťuje extrémně rychlý odvod potu a velmi rychle schne. Narozdíl od merina rychleji přejímá pachy, má kratší životnost a chladí, když je propocená.

— merino vlna
Spodní vrstva z merino vlny dokáže absorbovat vlhkost do sebe, aniž by změnila své funkční vlastnosti. Nestudí a i propocená dokáže dobře izolovat teplo. Merino je přírodní materiál, takže výborně pohlcuje pachy a je hypoalergenní (minimalizuje riziko vzniku alergických reakcí).

Funkční vrstva z merino vlny je vhodná na trekking, lezení a další aktivity, při kterých se tolik nezapotíte. Na turistiku se hodí třeba tričko Ortovox 120 Comp light long sleeve, které zaujme především technologií “bodymappingu”. Technika bezešvého pletení kombinuje různé vazby a tloušťky úpletu pro jednotlivé zóny lidského těla. Místa, která snadněji prochladnou, tak máte chráněna silnější vrstvou textilu.  

— mix syntetiky a vlny 
Mix materiálů schne rychleji než samotná vlna, umí izolovat, i když je navlhlý, má delší životnost než syntetika a nedrží tak výrazně pachy.

 

Ortovox

 

Druhá vrstva

Úkolem druhé vrstvy je podpořit vlastnosti té první. Pomáhá odvádět pot dál od těla a udržovat teplo. Žádné funkční prádlo totiž neumí člověka zahřát, umí jen udržovat teplo, které si sami vyrobíme. Stejně jako u první vrstvy i zde máme na výběr syntetiku a merino vlnu.

— syntetika
Je pružná, rychleschnoucí a dobře odvádí pot. Do této kategorie patří oblečení z technického a klasického fleecu. Klasický fleece není na větší aktivity dělaný, lépe vám poslouží třeba během posezení venku. Pro pohyb na horách volte technický fleece. Je lehoučký, dobře sbalitelný, výborně schne a parádně odvádí pot. Díky hustějšímu tkaní je mechanicky odolnější a do určité míry i větruvzdorný. Pokud jste v pohybu, zajistí vám opravdu funkční izolaci.

— merino vlna
Příjemný, přírodní materiál, který nezatěžuje životní prostředí, získávají v Ortovoxu z certifikovaných ovčích farem v Tasmánii. Mikina Ortovox Merino Fleece Grid v sobě kombinuje podšívku z nejkvalitnější Merino vlny a vnější povrch z polyesteru. Vnitřní vrstva z materiálu Merino Fleece Grid je díky unikátní technologii pletení lehká, vysoce prodyšná a skvěle izoluje teplo. Vnější strana mikiny z polyesteru zajišťuje odolnost, elasticitu a rychlé schnutí.

 

Ortovox

 

Třetí vrstva (někdy i poslední)

U této vrstvy je důležitá prodyšnost, aby se vlhkost, kterou první a druhá vrstva odvedou, dostala úplně pryč. Pokud je třetí vrstva zároveň vrstvou poslední, měla by taky chránit před větrem a deštěm. U posledních vrstev se využívají tři druhy výplně:

— peří
Může být kachní nebo husí. Tato vrstva bývá velmi lehká, má nejlepší poměr výhřevnosti, sbalitelnosti a hmotnosti. 

— syntetické výplně
Zvládnou izolovat i když navlhnou, ale hůře se balí.

— vlna
Má obdobné vlastnosti jako syntetika.

V menším chladu obstojí softshellová bunda, která dokáže vzdorovat jak větru, tak částečně i vodě. Ve větším chladu nebude nejspíš třetí vrstva tou poslední a jejím hlavním úkolem bude tepelná izolace. To potom na scénu nastupuje oblečení zvané hybrid – kombinace fleecu a izolační tepelné vrstvy jako třeba v bundě Ortovox Westalpen swisswool hybrid nabízí extrémně nízkou hmotnost a dobrou sbalitelnost.

 

Poslední vrstva

Ať už jí říkáte čtvrtá nebo pátá, jejím hlavním úkolem je udržet veškeré teplo za všech podmínek. Poslední vrstva musí být vždy přizpůsobena počasí, do kterého se chystáte. Zatímco péřová bunda vás “jen” udrží v teple, membránová bunda vás ochrání před deštěm, větrem, mokrým sněhem a těmi nejhoršími podmínkami.

 

Kalhoty ORTOVOXMikiny OrtovoxBundy OrtovoxOrtovox

 

Kolik vrstev je dost vrstev?

Jednoznačná odpověď neexistuje. Vždycky záleží na tom, kam se zrovna chystáte. Nejdůležitější je pochopit, jak jednotlivé vrstvy fungují a jaký je jejich účel. Jen tak se budou správně doplňovat a navazovat na sebe, což vám zajistí ten pravý tepelný komfort.

Jinak se obléknete do -20 °C a jinak do -5 °C, vždy ale platí jednoduché pravidlo: více tenčích vrstev vás ochrání mnohem lépe, než jedna silnější. Mějte jen na paměti, že každá z vrstev má svou specifickou funkci a v případě, že se vrstvy špatně poskládají, systém vrstvení nebude fungovat.